Okunma

İnsandan beş kat daha hızlı çalışan robot


08 Nisan 2017 Cumartesi 14:00
İnsandan beş kat daha hızlı çalışan robot

Endüstri 4.0 ile robotik ve otomasyon sistemlerinin kullanımı hızla yayılmaya devam ediyor. Üretimde verimliliği artırması, süreyi kısaltması ve maliyet açısından avantaj sağladığı için artık üretimden insan elinin çekildiği, robotların devreye girdiği dönemdeyiz. Bunun son örneği New York merkezli Construction Robotics’ten geldi

Beş kat hızlı, 7 kat ucuz

Günde 3000 tuğla örme yeteneğine sahip olan SAM isimli robot, birkaç ay içinde İngiltere’de çalışmaya başlayacak. İnsanlardan beş kat daha hızlı tuğla örebilen bu robot, işçi maliyetinde de önemli bir avantaj sağlıyor. Bir inşaat işçisi günde ortalama 500 tuğla dizebiliyorken, SAM 3000 tuğla dizebiliyor. Üstelik SAM ile yapılan çalışmada birim maliyet ortalama 4,5 cent iken, insanla yapılan işlemde 32 cent’e eş değer. Yani SAM, insanlı bir sistemden 5 kat daha hızlı çalışıp, 7 kat ucuza üretiyor.

17-04/08/sam-insaat-robotu-shiftdelete.jpg

Yarı otomatik inşaat işçisi

SAM, üstün hızına rağmen tam otomatik olarak çalışmıyor. Konveyör taşıyıcı hat üzerinden tuğlaların SAM’e kadar ulaşabilmesi için bir işçinin çalışması gerekiyor.

SAM, ABD genelinde birçok inşaat alanında aktif olarak çalışıyor. Construction Robotics, çeşitli inşaat firmaları ile görüşmelerini tamamladı ve bu yıl İngiltere pazarına da giriyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde otomasyon sistemleri, inşaat iş gücünde de çok sayıda çalışanın yerini alacak. Saha çalışanları, robotların halihazırda işleme yeteneğine sahip olmadığına ve inşaat sürecinin diğer yönlerinin karmaşık olduğuna dikkat çekiyor. Bu durum otomasyonun inşaat işlerine olan katkısını sınırlıyor olsa da birkaç yıl içinde robotlar ile inşaat yapımı mümkün olacak gibi görünüyor.

:: Robotların insan iş gücünü alacağını düşünüyor musunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “İnsandan beş kat daha hızlı çalışan robot”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Şu robotlar gerçek anlamda çok gelişse ne güzel olurdu ***** evde saç modeli seçip bunu kesen robotlar artık berbere gitme derdi son ,sıfır hatayla ameliyat eden robotlar, evde temizlik diye birşey kalmasa artık robotlar yapsa ne güzel olurdu yaaa.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bu makinalardan da sgk vb vergiler alınacak mı?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  gerçekten çok hızlı aşcılar gördüm. gördüklerimden daha hızlı bir robot yoktur

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Kime satacaklar diyen arkadaş geniş düşün sana bana değil bu godoman lara satacaklar sen ben o günleri görürsek vay halimize

 5. SDN Okuru dedi ki:

  08.04.2017 / 17:34:46'ya katılıyorum.
  Gandıramazsınız bizi. Video yoh mu?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  bütün isleri robotlar yapsa insanlarda para yoksa mallari kime satacaklar.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Daha doğru dürüst yürümeyi bilmiyorlar, nasıl oluyor da bir insandan daha fazla tuğla örüyorlar. Gandıramazsınız beni, hani videosu nerde?

" İnsandan beş kat daha hızlı çalışan robot konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnsandan beş kat daha hızlı çalışan robot ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnsandan beş kat daha hızlı çalışan robot ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "