İşlerin yüzde 30’u robotlara devrediliyor


30 Mart 2017 Perşembe 11:00
İşlerin yüzde 30’u robotlara devrediliyor

Endüstri 4.0 vizyonunun hayatımıza girdiği 2011 yılından bu yana otomasyon sistemlerinde robotikleşmeye yönelik önemli adımlar atılıyor. İstesek de istemesek de robotlar iş piyasasında yıkıcı bir etki yaratıyor. Doğal olarak da bu vizyonun yaratacağı en önemli sorun olarak istihdam görülüyor. Özellikle de Apple gibi şirketler bu düşünceyi haklı çıkarıyor.

10 milyon işçinin yerine robotlar çalışacak

Bir robotun 6-8 çalışanın yaptığı işi tek başına yapabiliyor olması, işletmeler için maliyet ve üretimde verimlilik sağlaması nedeniyle bazı iş kolları için insansızlaşmayı da beraberinde getiriyor.

17-03/30/isci-robotlar-ve-issizlik-shiftdelete-1490846443.jpg

Danışmanlık firması Pricewaterhouse Cooper, önümüzdeki 15 yıl içinde İngiltere’de işlerin yüzde 30 oranında otomasyona yenik düşeceğini tahmin ediyor. Birkaç yıl içinde İngiltere gibi gelişmiş bir ülke bile, iş gücünün önemli bir bölümünü kaybedecek. (işsiz 10 milyon işçi) Sayılara cinsiyetler açısından baktığımızda ise şu an erkekler tarafından yapılan işlerin yüzde 35’inin risk altında olduğu görülüyor. Kadınların yaptığı işlerin ise yüzde 26’sının yerini robotların alması bekleniyor. Toptan ve idari iş gibi sektörlerin yerine geçmesi muhtemel olsa da, sağlık hizmetleri ve sosyal hizmet sektörleri, otomasyonu bugünlerde tutabilir.

İşçi olmayan toplum

Elle tutulur ve rutin görevler otomasyona daha duyarlıdır, sosyal beceriler nispeten daha az otomasyona devredilebilir. Montaj hatlarının artık robotlara devredilmesi, sürücüsüz otomobiller ve kamyonların sadece birkaç yıl içinde yaygın şekilde yollarda olacak olması iş sektöründe önemli değişimlere neden olacak.

17-03/30/robotlar-isleri-devraliyor-shiftdelete.jpg

Durum sadece çalışan kişiler için değil, devletler için de önemli değişikliklere neden olacak. Microsoft’un kurucusu ve patronu Bill Gates geçtiğimiz günlerde artık robotlardan da vergi alınması önerisinde bulunmuştu. Böylelikle daha az insanın işinin sonlanacağını belirtmişti.

:: İş dallarında makineleşmeye nasıl yaklaşıyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “İşlerin yüzde 30’u robotlara devrediliyor”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  zaten 8 aydır iş bulamiyodum benden daha beter insanlar napcak acaba sonumuz hayrolsun

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Köleler insan değil robot olmalı.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  gelecekte temel ihtiyaçlar zaten ücretsiz olacak, kullandığım kağıt paralar yerini dijital paraya bırakacak, sürücüsüz araçlar, elektrikli araçlar ve yenilenebilir enerji standart olacak yani kendi elektriğinizi üreteceksiniz ve elektrik faturası olmayacak. önümüzdeki yıllarda internet artık ücretsiz hale gelecek her ne kadar bizim için en az 100 yıl gerekse de amerika gibi ülkeler interneti ücretsiz sunmaya başlayacak ancak internet üzerinden sundukları reklam ticari amaç güdecek bunun yanında steam, netflix, spotify gibi çevrimiçi servisleri kullanmak için yine para ödüyor olacağız.
  karasal uydu yayınları yerini internete bıracak çünkü 5G ve sonrasında tüm dünyada gelişen genişbant internet tüm ihityaçlarımızı karşılar hale gelecek. nesnelerin interneti tüm evlere girmiş olacak ve hayat inanılmaz kolaylaşacak. internet olmazsa hayat resmen duracak ki günümüzde de hayat duruyor.

  kısacası robotlar kölelerimiz olacak ve bizler daha rahat daha az kapitalist dijital bir dünyada ya da marsta yaşıyor olacağız.
  bizler göremeyeceğiz.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Gelecekte ki durum çok vahim yazık insanlar işsiz kalacak

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Olan gene gozunu sevdigim iscime oldu. Memleketimin insanindan isi aliyorsun robotlara veriyorsun. Sonra adamlar issiz kaliyorlar. Eee robotlarin urettigi urunleri kim alacak? Hangi para ile alacak? Baska bir is kolu olusturulmadan boyle seylere izin verilmemeli bence.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  İnsanlar zaten işsiz be insan popülasyonu sürekli artmakta o zaman insanlar ne yapacaklar ….

" İşlerin yüzde 30’u robotlara devrediliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İşlerin yüzde 30’u robotlara devrediliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İşlerin yüzde 30’u robotlara devrediliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 2. 2 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 3. 3 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 4. 4 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 5. 5 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 6. 6 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 7. 7 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 8. 8 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
 9. 9 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
 10. 10 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası