İnsanlığın ilk evi bulundu: 1 milyon yıllık ateş kalıntısı


28 Nisan 2021 Çarşamba 01:30
ABONE OL
İnsanlığın ilk evi bulundu: 1 milyon yıllık ateş kalıntısı

Bilim insanları insanlığın ilk evi olduğu iddia edilen mağarada yeni buluntu ve kalıntılar keşfetti. Güney Afrika’nın Kalahari çölündeki Wonderwerk Mağarası‘nı araştırmacılar insanlığın ilk mağara işgali olarak tanımlıyor. Yeni yayımlanan bir çalışma, mağarada kül, hayvan ve alet kalıntılarını gösterdi.

Kudüs İbrani Üniversitesi ve Toronto Üniversitesinden bir arkeolog ve jeolog ekibi, Kalahari çölündeki mağarada insanlığın izlerini birkaç yıldır arıyor. Tarih öncesi insanlar arasında yaygın olarak kullanılmış olan Wonderwerk Mağarası’nda birçok kalıntı ve buluntu buldular. Ekip, 1 milyon yıl önceye dayanan ateş kalıntısını çalışmanın en önemli keşfi olarak açıkladı. Yine önceki çalışmalarda da bilim insanları, alet yapımının en eski göstergelerinden bazılarını bu mağarada bulmuştu. Bu son çalışmayı ekip, Quaternary Science Reviews‘de yayımladı.

İnsanlığın ilk evinde keşfedilen aletler

Araştırmacılar, 2,5 metre kalınlıktaki tortul katmanlarını analiz etti. Bu tortul katmanlardaki insan faaliyetleri çeşitli yontma taş aletler, yanmış hayvan kalıntıları ve küldü. Bilim insanları eski katmanlarda Oldowan aletlerini (bir yontma taş tekniği) keşfetmişlerdi ama yeni katmanlarda el baltalarının kanıtlarını da buldu.

wonderwerk mağarası ilk ev

Araştırmacılar, Wonderwerk Mağarası’nı insanlığın ilk evi olarak tanımladı. Wonderwerk, Afrikaanca’da (Güney Afrika Hollanda lehçesi) “mucize” anlamına geliyor. 

İbrani Üniversitesi Yer Bilimleri Enstitüsünden araştırmanın baş yazarı Dr. Ron Shaar, açıklama yaptı. Shaar, “Mağara duvarlarından yüzlerce küçük tortul örneğini dikkatlice çıkardık ve manyetik sinyallerini ölçtük.” dedi. Araştırmacılar daha sonra tortul örneklerini analiz ederek aletlerin yaşını buldu. Sonuçlar, en eski insanların yaklaşık 2 milyon yıl önce Wonderwerk Mağarası’nda yaşamaya başladığını gösterdi. Profesör Shaar, “Artık insan atalarımızın 1,8 milyon yıl önce Wonderwerk Mağarası’nda basit Oldowan taş aletler yaptığını güvenle söyleyebiliriz.” şeklinde konuştu.

Mağaranın sahipleri Homo habilis mi?

Aletlerin yanı sıra bilim insanları yanmış hayvan kalıntıları ve ateş kullanımına dair kanıtlar keşfetti. Ateş kalıntılarının 1 milyon yıl önceye ait olduğunu tahmin ettiler. Daha önceki çalışmalarda araştırmacılar, açık havada ateş kalıntıları bulmuştu. Ancak bu çalışmanın bulgularını önemli kılan bir mağarada ateş kalıntısının keşfedilmesi. Çünkü açık havadaki ateşin nedeni doğal bir orman yangını olabilir. Ancak mağaradaki kül kalıntılarının sebebi insanlar tarafından mı yakıldığı ya da bilinçsizce mi yangın çıktığı konusunda önem taşıyor.

dünyanın bilinen ilk evi

İnsanın en eski evi bu mağara olabilir. Bilim insanları, bu mağarada Homo habilis’in yaşadığını düşünüyor.

İbrani Üniversitesi Doğa Tarihi Müzesi araştırmacısı Liora Kolska Horwitz, yine de insanın evrimi ve gelişiminde önemli bir bulgu olduğunu söyledi. Devamında Horwitz, “Çünkü ateş yaktığınızda kendinizi koruyabilir, ısıtabilir, ışık oluşturabilir ve yemek pişirebilirsiniz.” diye ekledi.

Horwitz, yerel topluluklar tarafından manevi bir yer olarak kabul edilen Wonderwerk Mağarası’nın “zamanın başlangıcından itibaren” özel bir değeri olduğunu öne sürüyor. Ekip, mağarada insan kalıntıları ise bulamadı. Bu da mağarada hangi insan türünün yaşadığını tespit etmeyi imkansız kılıyor. Araştırmacılar, en olası adayın Homo habilis olduğunu söyledi. Bilim insanları, Homo habilis’in günümüzden yaklaşık 2.5 ila 1.65 milyon yıl önce yaşadığını düşünüyor. İnsana en az benzeyen kısa boylu, uzun kollu tür H. habilis‘i homo cinsinin ilk örneği kabul ediyorlar.
Abone ol
Bildir
guest
12 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
nick
nick
20 gün önce

Allah hz adem i dunyaya gonderdıgınde adem dunyada yapılabilecek tum şeyleri biliyormus.

Kemal
Kemal
20 gün önce

insanligin tarigi 1 milyona dayanmiyor, 1 milyona dayansa bugun insanoglu warp teknolojisini bulmus galaxileri geziyordu.

deniz
deniz
19 gün önce

yeni buldukları her şeye ilk diyorlar :))

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
19 gün önce

Adem ilk insan değil bir, Adem dünyaya gelmedi dünyada yapıldı iki, Cennet güzel bahçe demektir üç. Adem ve Havva ile birlikte o dönem bir çok insan kabileleri vardı. Daha önce dünyada ön insan denemeleri yapıldı her defasında Dünya düzeninine aykırı hareket ettiği için yok edildiler. Bir kadim bilgiye göre ademsiler 7. deneme(version)

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
19 gün önce

Sayin “teknoloji dostu” yorumcusu hangi dine mensup sunuz,yada dinsiz misiniz, yada hangi bilgiye dayanarak bu yorumu yazip insanlari yanlis bilgilendiriyorsunuz?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
19 gün önce

Hangi kadim bilgi aydınlat bizi hadi

TEKNOLOJİ DÜŞMANI
TEKNOLOJİ DÜŞMANI
19 gün önce

kadim bilgi hakkında duydum ama konuşmak yasak gebertirler sizi.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
19 gün önce

Matrixe kadim bilgi dedi ya la 😀 adem neo

MURAT
MURAT
19 gün önce

Teknoloji dostu kuran okursan görürsün ilk insan hz Adem dir versiyonlar olsaydı yazardı kuranda Allah senden de benden de korkmaz yani çeşitli kabileler olsa yazardı.şuanda insanlık uzaya Mars’a gidiyor ama afrikada çırılçıplak zıplayarak dans eden herşeyden habersiz insanlarda var Bunuda bi düşünün derim

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
19 gün önce

Evet adem ilk insan degil ademden önce insanligin dunya uzerinde var olusu zaten kanitlandi , bizim insanimiz arastirmaci olmadigi ve cahil oldugu icin bunu kabullenemiyor , elhamdulillah muslumanim ama cahil degilim , kuranda adem ilk insandir demiyor ademin soyundan olanlari anlatiyor kuran da incilde tevratta ademden sonra geldi ama adem den sonrasini anlatir hepsi , Göbekli tepe ve karahantepe 10bin 15bin yil oncesi tarihe ışık tutuyor , alanin cok buyuk olusu ve halen kazilmayan cok buyuk bir kisim var hatta daha alt katmanlar cok daha eskisine dayaniyor bunun disinda bosna primitlerini arastirin 24 30bin yil oncesine dayaniyor bu yapilar sadece bu tarihlemerde bizlerin bildigi bir din ve kitap yok ama insanligin varolusu adem ve havva dan cok eski…kuran incil ve tevrat bir cok kavim helakindan sonra insanliga insan oldugunu hatirlamasi unutmamadi yol gosterici olarak indi buyzuden yaradanin kudretinin gucunun adem oncesi insanligi inkar ederekte buyuk sirke girer..

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
19 gün önce

Dünya uzerinde bir cok nokta da hic bir dinin kitabin olmadigi tarihlerde 8000, 10.000 hatta cok daha eskiye dayanan jilet gibi kesilmiş kayalari ve yapilari orangutanlar muz yiyerek yapmadi hepsi insandi sadece bizlerin bildigi daha dogrusu bizden saklanan insanlik tarihini böyle biliyorduk , arastirilirsa hic bir kitap özellikle (Kuran) hic bir zaman anlattiklarinu helaklari telafuzlari tarihlemez Adem in yaşamiş oldugu tarih buyuzden bilinemez , bizler sadece dinlerin ve kitaplarin indigi tarihten itibareni biliyoruz hatta bir cok sey bizlerden saklaniyor , kadiri mutlak tek ve bir büyüzden yaradanin bizlere bahsettigi akli kullanalim ogren arastir oku ufkunu gelistir kuran sadece din kitabi degil insanin dogumundan ölumune ahlaktir haktir hukuktur bilgidir teknolijidir sagliktir sevgidir dogru insan olabilmenin kelamidir yol gostericisidir buyuzden sadece dusunen insan dinlerinden indigi tarihlerin oncesinede bakmali kadiri mutlagin gucu kitaplarin indirildigi tarihlerden ibaret degil..

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
19 gün önce

500 bin iyiydi 1 milyon çok oldu 🤣

" İnsanlığın ilk evi bulundu: 1 milyon yıllık ateş kalıntısı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnsanlığın ilk evi bulundu: 1 milyon yıllık ateş kalıntısı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnsanlığın ilk evi bulundu: 1 milyon yıllık ateş kalıntısı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu? Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu?
  2. 2 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  3. 3 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  4. 4 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  5. 5 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  6. 6 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  7. 7 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  8. 8 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  9. 9 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  10. 10 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?