Okunma

İnsansız Denizaltı Geliyor


11 Şubat 2010 Perşembe 10:30
İnsansız Denizaltı Geliyor

Bir dönem bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz silah teknolojileri günümüzde gerçek olmaya başladı. Amerikan ordusu, insansız savaş projelerine rekor bütçeler yatırıyor. Daha önce ülke casusluk işleri, mayın temizleme ve gerilla saldırıları için insansız savaş araçları kullanmıştı.

Kısa adı UAV olan bu gelişmiş oyuncaklara önümüzdeki yıllarda bir yenisi daha eklenecek. Üstelik bu araç savaş tarihini değiştirebilir. DARPA adlı bu projenin en büyük amacı insansız denizaltı ve gemiler hazırlamak.

ABD hükümeti bu sayede, hiç insan kaybı vermeden deniz savaşlarına girebilecek.

Gemilerin tasarımı için rekor bütçe harcandı

16 Şubat‘ta yapılacak olan güvenlik konferansın ABD ordusu ve yapımcı firma DARPA ACTUV, X-Ship adlı yeni oyuncaklarıyla ilgili detayları dünyaya tanıtacak. Geminin konsept tasarımı için Amerikan hükümeti 500 bin dolar harcadı. Tek bir geminin yapım bedel ise 2 milyon dolar olacak.

ABD ordusu teknolojiyi geliştirip, insanlı mürettebata sahip ama yapayı zeka tarafından yönetilen gemiler tasarlamaya düşünüyor. ABD bu sayede, hiç kan dökmeden okyanusları yönetebilecek.

:: Bu teknoloji sizce savaş tarihini değiştirir mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" İnsansız Denizaltı Geliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnsansız Denizaltı Geliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnsansız Denizaltı Geliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "