Okunma

InSight Mars yüzeyinde duyulan ilk sesi paylaştı!


08 Aralık 2018 Cumartesi 15:42
InSight Mars yüzeyinde duyulan ilk sesi paylaştı!

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz Kasım ayında Mars kaşifi InSight uzay aracı yaklaşık 6 ay süren yolculuğun ardından milyonlarca kilometreyi geride bırakarak Kızıl Gezegen’in yüzeyine başarılı bir şekilde inişini gerçekleştirmişti.

InSight Mars yüzeyinde duyulan ilk sesi paylaştı!

Kızıl Gezegen‘in şu zamana kadar bilinmeyenlerini ortaya çıkartacak olan InSight uzay aracından yeni detaylar gelmeye devam ediyor. NASA tarafınca yürütülen bu proje kapsamında Mars yüzeyinde duyulan ilk ses kamuoyu ile paylaşıldı.

Uzay aracının üzerinde bulunan hava basınç sensörü sayesinde başarılı bir şekilde ses kaydı yapan InSight, duymuş olduğu sesi bizlerle paylaştı. Mars yüzeyindeki hareketliliği ve yer altındaki kaynakları incelemekle görevli olan uzay aracı, sorunsuz bir şekilde görevini yerine getirmeye devam ediyor.

Hemen aşağıdan izleyeceğiniz video ile birlikte uzay aracının kaydetmiş olduğu Mars yüzeyindeki sesi dinleyebilirsiniz. Söz konusu sesin videonun yaklaşık olarak birinci dakikasında duyulduğunu da özellikle belirtelim.

Kızıl Gezegen kaşifi InSight’dan ilk selfie geldi!

Başarılı inişin ardından saatler sonra Kızıl Gezegen yüzeyinden ilk net fotoğrafı paylaşan uzay aracından geçtiğimiz günlerde yeni görseller gelmişti. Gelen yeni görseller ile birlikte Elysium Düzlüğü’nün görsellerini paylan InSight bugün paylaşmış olduğu selfie ile yeniden gündeme geldi.

Amerika Havacılık Dairesi (NASA) tarafında aşağıda görebileceğiniz görse ile birlikte Elysium Düzlüğü‘nün yepyeni görüntüleri gözler önüne serildi.

Mars kaşifi Insight selfie

InSight uzay aracının Mars’taki görevi!

Elysium Planitia isimli bölgeye inen  uzay aracı, Curiosity’nin yaklaşık olarak 550 kilometre uzağında bulunuyor. Bu alanın seçilmesinde yüzeyin düz yapısı ve kayalık olmaması dikkate alınmış. Jeolojik araştırmalar yapması planlanan uzay aracı için bu tarz bir yüzey yapısının ideal olduğu özellikle belirtildi.

Başarılı ile gerçekleşen inişin sonrasında ise sismik aktiviteleri, Kızıl Gezegende’ki depremleri araştırmaya başlayacak olan uzay aracının; gezegenin manyetik alanı ve iç sıcaklığıyla ilgili de bilgi toplayacağı belirtildi. Elde edilen bilgilerin ileride gerçekleştirilecek, içerisinde insanların da yer alacağı Mars görevlerinde yardımcı olacağı ifade ediliyor.
yazarDeniz Aslan

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “InSight Mars yüzeyinde duyulan ilk sesi paylaştı!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bizde burada birbirimizi yiyelim

 2. Uzman dedi ki:

  Ne güzel efil efil esiyor yapı yok bina yok bırakın öyle kalsın

 3. Yktrnslv dedi ki:

  Dünyadan marsa dünyadan marsa biiip biiippp
  Anlaşıldı dünya
  Marsa durum ne mars bilgi ver … biip biiip

  Kedidir kedi … biiip biiippp

 4. Kaan dedi ki:

  Hayret ediyorum ya. Benim evimdeki modemi düşünüyorum. Salonda duruyor normalde. Yatak odasına geçtiğimde internet kopup duruyor. Aramızda sadece 3 metre var. Adamlar Mars’a robot yollayıp kontrol ediyorlar. Çok tuhaf bir durum.

 5. Anonim dedi ki:

  muhteşem

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hadi hayırlı olsun o zaman.. 😎

" InSight Mars yüzeyinde duyulan ilk sesi paylaştı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere InSight Mars yüzeyinde duyulan ilk sesi paylaştı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda InSight Mars yüzeyinde duyulan ilk sesi paylaştı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "