Okunma

InSight uzay aracı test videosu yayınlandı!


10 Mart 2018 Cumartesi 17:30
InSight uzay aracı test videosu yayınlandı!

InSight uzay aracı testlerini içeren video, NASA Jet Propulsion Laboratory tarafından yayınlandı. InSight uzay aracı, Mars’ın hem yüzeyinde hem de derinliklerinde inceleme yapacak.

InSight uzay aracı çalışmaları

2014 yılında yapımına başlanan InSight aracı, NASA tarafından Mars yüzeyinde yürütülen üçüncü araştırma aracı olacak. Daha önce 2016 yılında fırlatılması planlanan InSight, teknik aksaklıklar nedeniyle 2018 yılına ertelenmişti. Bu yılın Mayıs ayında Mars’a fırlatılacak olan InSight için NASA tarafından yeni bir 360 derece test videosu yayınlandı.

InSight, en önemli ölçü aletlerinden biri olan SEIS yardımıyla depremleri ölçecek. Ayrıca ekvator bölgesinde su arama çalışmalarını yürütecek.

InSight uzay

NASA, geçtiğimiz yıl InSight ile adını Mars’a göndermek kişilerin isim listesini toplamış ve 827 bin kişilik başvuru almıştı. Bir çipe kaydedilecek olan bu isim listesi, InSight ile Mars’a gönderileceği için bu çalışma uzay meraklılarının büyük bir ilgisini oluşturuyor.

NASA, bu uzay aracı için yaklaşık 800 milyon dolarlık bir harcama yaptı. Teknik aksaklıklar ve ertelemelerin ardından, InSight’ın başarılı bir şekilde görevine başlaması bekleniyor. Aşağıdaki videoda InSight’ın testlerini 360 derece izleyebilirsiniz.

Mars araştırmaları hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “InSight uzay aracı test videosu yayınlandı!”

  1. Kerim dedi ki:

    Uzay araci test videosu nedir arkadas. Bunlar da p(programlanabilir) Telefon test videolarina mi ozendiler? Test etsinler onda birsey yok da videoya cekip vermek nedir? Akitilan paralara yazik.

" InSight uzay aracı test videosu yayınlandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere InSight uzay aracı test videosu yayınlandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda InSight uzay aracı test videosu yayınlandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "