Okunma

Intel ilk çok çipli modüllerini duyurdu!


07 Kasım 2017 Salı 13:00
Intel ilk çok çipli modüllerini duyurdu!

Intel ve AMD arasındaki silikon iş birliği gerçeğe dönüşmüş durumda. Intel ilk çok çipli modülünün (MCM) duyurusunu resmen gerçekleştirdi.

Intel Coffee Lake ve AMD Vega tek modülde bir araya geldi!

14 nm Core Coffee Lake-H işlemci ve AMD Vega mimarisi tabanlı 14 nm GPU kalıbı çok çipli modülde bir araya getiriliyor. Bu GPU kalıbı, 1024 bir genişliğindeki bellek veri yolunda kendi HBM2 bellek yığınına da sahip.

Intel

GPU kalıplarını bellek yığınlarına bağlamak için silikon birleştiricilerin kullanıldığı AMD Vega 10 ve Fiji çok çipli modüllerinden farklı olarak Intel, Bütünleşik Çoklu-Kalıp Arabağlantı Köprüsü (EMIB) adıyla yüksek yoğunluklu alt tabaka seviyesinde bir kablo kullanmış. Bu kablo sayesinde paket alt tabakasında kablolanmış PCI-Express Gen 3.0 üzerinden işlemci ve GPU kalıpları birbiriyle iletişime geçebiliyor.

Küçük bir Z yüksekliğinde olan çok çipli modül, CPU ve GPU’nun ayrık olduğu GDDR bellek yongaları ile kıyaslandığında çok daha küçük bir ayak izine sahip. Ayrıca, ciddi grafik gücüne sahip yeni nesil ultra taşınabilir dizüstü bilgisayarların da önü açılıyor. Hatta cihaz kalınlıklarının 11 milimetreye kadar düşebileceğini vurgulayalım.

Bu modüllere sahip ilk cihazların 2018 yılının ilk çeyreğinde çıkması planlanıyor.

:: Bu çok çipli modül hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Intel ilk çok çipli modüllerini duyurdu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel ilk çok çipli modüllerini duyurdu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel ilk çok çipli modüllerini duyurdu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "