Intel Neden McAfee’ye Kancayı Taktı


25 Eylül 2010 Cumartesi 05:05
Intel Neden McAfee’ye Kancayı Taktı

Bilgisayar üreticileri düşük enerji kullanımı ve uyumluluk için savaş verirken, günümüzde güvenliğin daha ağır bastığını söylemek mümkün. Öyle ki, gelecekte bilgisayarlar güvenlikleri ile ön plana çıkarsa sakın şaşırmayın. Intel bu yüzden olsa gerek dünyanın en etkin anti virüs şirketlerinden biri olan McAfee’yi 7.7 milyar dolara satın aldı.

Intel, McAfee için 7.7 Milyar Dolar ödedi.

 

Intel McAfee için resmen kesenin ağzını açtı. Satın alma işlemi onaylandı. Top, hisse senedi sahiplerinin “Ok” vermesine kaldı ki, onlar da %60 artan hisse senetlerine hayır demeyecekleri kesin gözüyle bakılıyor.

Bu satın alma işlemi diğer anti virüs şirketlerini heveslendirdi. Çünkü 7.7 milyar dolar gerçekten çok büyük bir bütçe. Bu da bu firmalarının doğru yolda olduklarını gösteriyor. Sonuçta Intel, geleceği için yatırım yapıyor ve bu gelecekte güvenliğinin çok önemli bir rol oynadığının farkında.

IT Güvenliği Değişiyor

IT güvenliğinin tanımı yavaş yavaş değişmeye başlıyor. Symantec gibi firmalar IT güvenliğinin sadece bilgisayarı korumak olmadığını çok iyi anlamış. Bu yüzden de farklı alanlarda da güvenlik fonksiyonlarını geliştiriyorlar.

Gelecekte, kullanıcılar ve erişim haklarına yoğunlaşılacak. Bu yapıldığında cihazdan bağımsız bir koruma sağlanacak. Güvenlik fonksiyonları farklı platformları kapsayacak. Yeni nesil saldırılar Web ve sosyal ağlarda olacak. Kötü niyetli kişiler platformlardaki bilgileri hedef alıyorlar.

Dolaysıyla donanım bazlı bir güvenlik gelecekte çok işe yaramayacak. Yonga ile birlikte yazılım desteği de çok büyük bir rol oynuyor. Intel bunu anlamış olmalı ki, bu alanda ciddi bir yatırım yapmayı uygun gördü.

 


Intel, donanımda güvenliği yeniden tanımlayacak.

 

McAfee’nin satın alması ile özellikle telefon, ATM ve İnternet destekli tüketici elektronik ürünlerinde ekstra bir güvenlik gelecek.

Bu tabii McAfee için epey farklı bir alan çünkü bu yeni yapı sayesinde şu anki müşterisini ihmal edecek. Bu da rakiplerin bu alanda daha iyi yoğunlaşmasına neden olacak.

Bazı rakipler bu satın almayı bir fırsat olarak da görüyorlar. Ne de olsa McAfee Intel’in işlerine yoğunlaşacağından dolayı, rakipler de McAfee’nin müşterilerinin peşine düşecek.

McAfee buna karşın donanım ürünlerde söz sahibi olacak. Bu da en çok Smart Protection Network adlı ürünü ile piyasada olan Trendmicro’yu zor duruma düşürecek.

Güvenlik Silikonun İçine Girdi

McAfee’nin birikimi birçok firmanın ilgisini çekti. Anti virüs yazılımı, güvenlik duvarı, Anti Spyware, Data Leak Prevention, Host Intrusion Prevention ve Spam koruması ile genişledi.

McAfee, masaüstünde büyük başarı yakaladı. Dolaysıyla McAfee’nin satın alması esasında beklenen bir durum. Burada bizi şaşırtan bunu Intel’in yapması. Birçok kişi bu satın alma işlemini HP’den beklerdi. Ne de olsa HP, geçen sene inanılmaz satın almalar yaptı ve 3Com’u da alarak dünyanın en büyük ikinci Network üreticisi oldu.

Intel mobil cihazlar pazarında  söz sahibi olmak istiyor.

 

Tabii Intel, 7.7 milyar doları vererek boşuna yatırım yapmaz. Özellikle masaüstü alanında Symantec’den ciddi bir pay alacağı kesin gözüyle bakılıyor. Bununla birlikte mobil cihazlar pazarında da ciddi söz sahibi olacak.

Tablet, televizyon, araba, tıp cihazları veya ATM noktaları. İnternet veya herhangi bir ağa bağlanan cihazlar eskisi kadar güvenli değil. Intel bunu çok iyi farkına vardı ki, güvenlik önlemlerini McAfee ile artırmayı planlıyor.

Intel, güvenliği silikonun içine koymak istiyor. Bu da birçok kötü niyetli kişinin işsiz kalması anlamına geliyor. Bu tabii oldukça önemli bir avantaj.

Çünkü Intel bunu başarırsa sadece yonga üreticisi olarak anılmayacak, entegre sistemlerin önemli bir oyuncusu olacak.  Bu yüzden olsa gerek, geçen sene entegre sistemlerde uzman olan Wind River adlı şirket satın alındı.

Intel Başarılı Olabilecek Mi?

Intel kesinlikle akıllıca bir hareket yaptı. Fakat ne Intel ne de McAfee mobil cihazlar pazarında başarı sağlayamadı. Dolaysıyla mobil pazara yönelmek biraz düşündürücü.

Hatırlayanlar bilir, ARM, Intel’in tüm planlarını yok etti ve pazarı ele geçirdi. McAfee ise bu pazarın farkına yeni vardı ve Trust Digital ve TenCube adlı şirketleri satın aldı. Araba ve televizyon gibi entegre sistemlerde giriş yapabilmek için de SolidCore satın alındı. Ama sonuçta rakiplerine göre bu işin çok başında. 

 

Intel, Vpro ile yaşadığı başarısızlığı tekrardan yaşamak istemiyor.

 

Güvenliği donanımın içine gömmek iyi bir fikir olabilir. Fakat günümüzün teknolojisinde her şey çok hızlı değişiyor. Buradaki sorun ise yazılımın donanım ile kıyasla daha çabuk değişim göstermesi. Basit bir eklenti ile yazılımı yeni teknolojilere uyumlu hale gelebiliyor. Donanımda parçanın değişmesi gerekiyor.

Bu yüzden donanım bazlı güvenlik gerçekten düşündürücü bir durum. Güncellik çok önemli. Kaldı ki son kullanıcının tavrı da büyük önem taşıyor. Hatırlayanlar bilir, Intel vPro teknolojisini tanıttığında çok ilgi çekmişti. Fakat hiçbir kullanıcı özellikle vPro ürünlerine yönelmedi.

Hatta birçoğu vPro’nun ne işe yaradığını bilemedi. Intel’in profesyonel çözümü daha çok bir bonus olarak algılandı. Bu durum McAfee ile yaşanırsa, yapılan tüm planlar ve yatırımlar hedefe ulaşılamayacak ve istenilen etki de yaşanmamış olacak.

:: Konu hakkındaki yorumlarınızı bizimle paylaşın.

 

 

 

 
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Intel Neden McAfee’ye Kancayı Taktı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  yaklaşık 1 sene evvel McAfee virüs programı windows ciddi bileşenlerini virüs olarak tanıyor. neden mi windows güncellemelerde kiişilerin bilgisayarına sızdığı için bundan 6 ay evvel bir ülkede google çalışanları kişilerin bilgisayarına sızdığı için. [email protected]*****

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Gerçekten 7.7 milyar $ eder mi orası meçhul gerçekten. Kaspersky veya Eset alınamaz mıydı acaba o fiyata?

" Intel Neden McAfee’ye Kancayı Taktı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel Neden McAfee’ye Kancayı Taktı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel Neden McAfee’ye Kancayı Taktı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
 2. 2 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
 3. 3 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
 4. 4 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
 5. 5 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
 6. 6 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
 7. 7 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
 8. 8 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 9. 9 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
 10. 10 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!