Okunma

Intel P67 ve H67 Ortaya Çıktı


31 Ekim 2010 Pazar 06:37
Intel P67 ve H67 Ortaya Çıktı

Intel, yeni nesil işlemcisi olan Sandy Bridge ve bu işlemci ile çalışacak P67 ve H67 yongalarını gizli tutmayı başaramadı. Gigabyte’ın üç farklı anakart modeli üzerinde çalıştığı bilgisini aldık. Hatta bu bilgilere ulaşarak okuyucularımızla paylaşmak istedik (Sandy Bridge ve Ekran Kartı İlişkisi). 

Gigabyte’ın, Sandy Bridge işlemcisi ile çalışacak olan anakartlar, P67A-UD3R, P67A-UD3 ve H67MA-UD2H model adına sahip. Model adlarına baktığımızda, ankartlarının yüksek performans ürünleri olmadığını  söyleyebiliriz. Öyle olsaydı, ankartların son harfleri UD6 ya da UD9 olurdu.

P67 yongası Sandy Bridge işlemcisinin entegre grafik özelliğini kullanamıyor.

 

Gigabyte burada ilk olarak uygun maliyetli anakartlar üzerinde çalışıyor. Dolaysıyla ek donanım özellikleri bu ürünlerde yer almıyor.

Intel’in belirlediği ve tüm yongalarda olması gereken donanım birleşenleri bulunuyor. Yinede Gigabyte , USB 3.0 teknolojisinden vazgeçmemiş. Her üç anakart iki adet USB 3.0 yuvasına sahip. Sandy Bridge, USB 3.0 desteğine sahip olmaması yüzünden NEC yongası kullanılmış.

İşlemcinin entegre grafik çözümünü sadece H67 yongası kullanabiliyor.

 

Anakartlara baktığımızda onların birbirlerine çok benzediğini söyleyebiliriz. Hepsinde iki adet PCI-Express yuvası (16X+4X) yer alıyor. ATX form faktörüne sahip P67A-UD3R ve P67A-UD3 ankartlar buna ek olarak üç adet PCIe-x1 ve iki adet PCI yuvası ile birlikte geliyor. Micro ATX form faktörlü H67MA-UD2H, sadece iki adet PCIe-x1 yuvasına sahip.

 

Intel’in 6 serisi yongaları ile tanışın

 

Dört adet bellek yuvasına sahip olan bu anakartlar 2200 MHz DDR3 bellekleri destekleyebiliyor. Dört adet SATA bağlantısına sahip olan bu anakartlar iki adet de 6 GBit/sn hızında yeni nesil SATA 3 yuvası ile donatılmış. 8 kanal ses, USB 2.0 yuvası ve Gigabit Ethernet bağlantısını saymaya gerek yok.

:: Sandry Bridge işlemcisi tüm dengeleri değiştirecek mi?

 
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Intel P67 ve H67 Ortaya Çıktı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Intel P67 ve H67 Ortaya Çıktı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Intel P67 ve H67 Ortaya Çıktı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "