İnternet bankacılığı için Yargıtay’dan emsal karar!


25 Eylül 2019 Çarşamba 13:40
İnternet bankacılığı için Yargıtay’dan emsal karar!

Bursa’da yaşanan bir eczacının internet bankacılığı üzerinden parasının çalınmasına yönelik davada Yargıtay’dan önemli bir karar çıktı. Bankanın sorumsuz bulundu ve eczacı 10 yıl önce çalınan 51 bin lirayı yasal faizi ile birlikte geri aldı.

Bu olayın kahramanı, başkası tarafından iptal edilen ve sonrasında tekrar aktif hale getirilen bir GSM hattı. Eczacı tarafından hali hazırda kullanılan sim kart, kimliği belirsiz kişilerce iptal edildi ve aynı numara için yeni bir SIM kart çıkarıldı.

Yargıtay: İnternet bankacılığı ile çalınan parayı iade ettirdi!

SIM kart aktif hale geldikten hemen sonra, internet bankacılığına erişim sağlayan hırsızlar, eczacının hesabındaki 49880 TL’yi başka bir hesaba transfer etti. Banka ile yaptığı görüşmelerden sonuç alamayan şahıs olayı mahkemeye taşıdı.

Çalınan para nedeniyle itibarının sarsıldığını, maddi sıkıntılara girdiğini ve parayı faizi ile birlikte ödemek zorunda kaldığını belirten eczacı, GSM firmasının yükümlülüklerini yerine getirmediğini belirterek Asliye Ticaret Mahkemesi’ne gitti.

Hürriyet’in haberine göre, eczacı 49880 TL kredinin tamamen kapatılarak ödendiğinden davalı bankaya ödenen toplam 125 bin TL’nin ödeme tarihinden itibaren işleyecek avans faizi ile davalı bankadan tahsiline karar verilmesini istedi.

Banka avukatı ise bankaya husumet düşmediğini, bankanın gerekli tüm önlemlerini aldığını, herhangi bir kusur ve ihmalinin bulunmadığını, kurumsal internet bankacılığı hizmetinden yararlanan davacının şifre, parola, güvenlik kodu gibi bilgileri üçüncü kişilerle paylaşmaması gerektiğini söyledi.

Mahkeme; davalı bankanın mevduat sözleşmesi kapsamında müşterinin şifre ve bilgilerini koruma ve ilgili tedbirleri alma yükümlülüğünün bulunduğu, davalı GSM firmasının da sim kart değişikliğinden dolayı kusurlu olduğu ve zararın meydana gelmesine etken olduğuna hükmetti.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “İnternet bankacılığı için Yargıtay’dan emsal karar!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Operatöre su parası 125.000₺ Nedir.) adamlar yıllık kârları 3/4 milyar

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Yani sırf yorum yazmak için yorum yapmaya da hiç üşenmiyorsunuz. Peki o şirketler binlerce abone için aynı ceza kesilse.. Bu ceza o şirkete ağır gelmiştir çünkü devamı gelecek diye korkarlar. Hem zengine ceza kesilmez diye bir madde de yok kanunda.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Doğru karar olmuş. Hat kapanıp yeniden açılsa bile hiç bir bankadan daha önce mobil bankacılık kaydı yapılmamış gibi temiz olması lazım

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Sim kart değiştiğinde de Bankalara gidilip iyi ki bi hat değiştirdik siz nasıl internet hesabımı bloke edersiniz diye bağırıp çağırırlar, ileri geri internette bi ton laf ederler…

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Doğru karar kutlamak lazım. Operatörler ve bankalar insanları somurecegine sistemlerini guclendirsinler.

" İnternet bankacılığı için Yargıtay’dan emsal karar! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternet bankacılığı için Yargıtay’dan emsal karar! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternet bankacılığı için Yargıtay’dan emsal karar! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Kickstarter fatihi Türk şirket: Trexo Innovation Kickstarter fatihi Türk şirket: Trexo Innovation
 2. 2 Ulaştırma Bakanı: Benzinli araçlar giremeyecek! Ulaştırma Bakanı: Benzinli araçlar giremeyecek!
 3. 3 iPhone'lara yeni eklenen en iyi özellikler! - iOS 14 iPhone'lara yeni eklenen en iyi özellikler! - iOS 14
 4. 4 A101'den 79 liraya powerbank aldık! A101'den 79 liraya powerbank aldık!
 5. 5 Xiaomi yeni canavarlarını tanıttı! Xiaomi yeni canavarlarını tanıttı!
 6. 6 Huawei Watch GT 2 Pro inceleme! Huawei Watch GT 2 Pro inceleme!
 7. 7 Merak edilen telefon Vivo X50 Lite inceleme! Merak edilen telefon Vivo X50 Lite inceleme!
 8. 8 Dyson V11 kablosuz süpürge incelemesi! Dyson V11 kablosuz süpürge incelemesi!
 9. 9 En iyi Chrome eklentilerini sıraladık! En iyi Chrome eklentilerini sıraladık!
 10. 10 Gençlerle füze gönderdik! Gençlerle füze gönderdik!