Wikipedia için Anayasa Mahkemesi’nden ilk karar!


11 Eylül 2019 Çarşamba 16:05
Wikipedia için Anayasa Mahkemesi’nden ilk karar!

Ülkemizde iki yılı aşkın süredir erişime engelli olan Wikipedia için Anayasa Mahkemesi‘nin toplanacağını geçtiğimiz günlerde sizlere duyurmuştuk. Bu toplantının konusu Wikimedia Vakfı tarafından yapılan başvuru olacak.

Wikipedia gibi özgür içerikli projeleri bünyesinde barındıran ve kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan Wikimedia Vakfı tarafından erişim yasağının kaldırılması için Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvuru görüşüldü.

Wikipedia yasağı için Anayasa Mahkemesi’nden ilk karar

Anayasa Mahkemesi’nin birinci bölümü, internet ansiklopedisi için yapılan başvurunun iç tüzüğün 28’inci maddesinin (3) numaralı fıkrası uyarınca genel kurula sevk edilmesine karar verdi. Gerekçe olarak ise “başvurunun niteliği itibariyle genel kurul kararına gerek duyulduğu” belirtildi.

Wikipedia Avrupa'yı protesto ediyor!

İç tüzüğün 28. maddesinin üçüncü fıkrasının, sevk kararının alınmasına neden olan bölümü şu şekilde;

“Bölümlerden birinin görülmekte olan bir başvuruya ilişkin olarak vereceği karar, bölümlerin önceden vermiş olduğu bir kararla çelişecekse ya da konunun niteliği itibarıyla Genel Kurul tarafından karara bağlanması gerekli görülürse ilgili bölüm dosyadan el çekebilir. Bölüm başkanı başvuruyu Genel Kurul önüne götürmek üzere başkana iletir”

29 Nisan 2017’den bu yana ülkemizde erişim engeli bulunan platform için daha önce çeşitli itirazlar ve internet üzerinden protestolar yapılmıştı. Ancak, bunlarla erişim engeli konusunda herhangi bir ilerleme sağlanamadı.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

32 yorum - “Wikipedia için Anayasa Mahkemesi’nden ilk karar!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Yasaklayın anasını satayım her şeyi yasaklayın bu ülke cahil kalsın sonra acısını yine halk çeksin.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  solcuyum bu yasağın kalkması gerektiğini düşünüyorum. ama insanlar şu wikiyi fazla abartıyor. bilimsel makalelerde bile kaynak gösteremezsiniz wikiyi çünkü özgür bir ansiklopedi her yazılan doğru değil. çoğu avrupa ülkesinde bile yasak. burada yasaklandı diye de cahil kalmadık. bazıları öyle söylüyor 😀 özgür bir ülkede böyle bir yasağı yanlış buluyorum sadece

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   11 ülkede yasak 3’ü avrupada Rusya’yıda sayarsan 4 bir şey bilmeden caka satma

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Wikipedia özgür,açık bir ***** istediği gibi bilgi ekleyip çıkarabilir, bilgileri dü***** wikipedia aslında insan toplumunun bilgilerini paylaştığı ortak bir ***** an önce açılması dileğiyle.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Destekçileri ile beraber bu ülkeden gitmelerini hayal ediyorum

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  bu yasağı bile savunan andavallar var, yav kardeşim o zaman komple interneti kapatın böylece sorunu kökten halledersiniz

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Hala yasak kalkmasın diyen sümükler var yorumlarda. Bu ülkeden bir bok olmaz, muasır medeniyetler seviyesi falan hikaye, bok böceğinden hallice günlük kaygılarıyla yaşayıp, ömürlerini doldurup, zihinlerini hiç kullanmadan göçüp gidecek insanlarla sarılı etrafımız.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   aynen hocam

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Saçma siteler kapatılmazken digital ansiklopedi hala kapalı kalması saçma

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  wikipedia en çok takıldığım ***** dil bilenler için rakipsiz bir bilgi deposu. çok şükür vpn sayesinde yasak masak işe yaramıyor

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  TurkNet kullananlar için bütün siteler sansürsüz. Cloudflare DNS veya Google Public DNS ile rahatlıkla istediğiniz siteye girebilirsiniz. Giremiyor musunuz? Http’ye s eki ekleyip girin girecektir. (https) Yani VPN gerektirmeden sadece DNS değiştirerek girebilirsiniz.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Bırakalım da neye inanıp neye inanmayacağımıza kendimiz karar verelim. Yorumlara bak yaa hay allahım

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Soz dinleyecekler yada defolup gidecekler yalan bilgilerle zihinleri bulandiramayacaklar

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  arkadaşlar deniyor ya yeni nesil bilgiye hızlı kolay ulaşıyor umitliyiz bizi kurtaracaklar bilmem ne, bence bilgiye ulaşmalari o kadsr kolaylaştı ki beyin kullanma oranı o kadar düştü herşeye sazan gibi atlayan bir yapıları var. Ayrıca bilgi internet demek Amerika gibi ülkeler demek bilgiyi yönetenler onlar olduğu için risk büyük.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Diktatör rejimler kendi içinde mutlu. Avrupa ve Amerika ortalığı karıştırıyor. Kaddafi ve Saddam yaşarken halk refah içindeydi. Şimdi Allah belalarını verdi.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   şaka mı bu yorum? diktatörlükler mutlu mu?

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Yasak devam etsin.

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Ya söz dinleyecek yada defolup gidecek. Ülke menfaatleri için bir arada duralım. Biz aramızda kavga ederiz ama başkası bize ayar veremez

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Net olarak söylüyorum. Türkiye dışarıda kuzey kore iran çin gibi bir ülke olarak gözkü***** süper güç ve demokrasisi çok ilerde zanneden vatandaşlarımız var.

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  En yeni sosyal medya platformu yaz be nedir ne gibi özellikleri var Facebook platformuna rock etme hepsinin cevabını bulmak istiyorum

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  wikipedia kime bu kadar batıyor ki izin vermiyorlar pess dogrusu..

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Şimdi bu yazının altına “Türkiye İran oldu, Kuzey Kore oldu, bik bik” diye yazacakları bekliyorum. Bizde öyle kara bi’ cehalet var ki, adam daha kalkıp erişim yasağına sebep olan yazılardan bi’ haber, okumamış, araştırmamış, geliyor burada ahkam kesmeye. Wikipedia’da 2017 yılında Türkiye’yi terör örgütleriyle işbirliği içinde ve aynı düzlemde gösterir yazıların kaldırılması yönünde bi’ uyarı gönderiliyor ve bu yazılar kaldırılırsa erişimin de kalkacağı söyleniyor. Ancak Wikipedia bunu kabul etmeyip üzerine “fikir özgürlüğü”nden bahsediyor. Aynısını Amerika için yaz bakalım fişini aynı anda nasıl çekiyorlar da sonra kuzu kuzu Wikipedia hepsini temizliyor. Bilmeyenler için, bu verdiğim örneğin aynısı Twitter, Facebook ve Youtube gibi platformlarda gerçekleşti (Amerika, İsrail ve Fransa bildiklerim) ve tüm bu platformlar ilgili içerikleri anında sildiler.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Nede çok şey biliyormuşsun sen. Birde okuduklarını anlayabilseydin keşke.

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Vpn açıp giriyoruz zaten.

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben wikipedia giriyorum sıkıntı yok vpn kullanın arkadaşlar

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu yasak çok saçma

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  İnşallah kaldırırlar şu yasağı bir gecede cahil kaldık ülkede.

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Ülke kuzey kore+ iran karışımı jir ülke olduk çıktık.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Ne olacaktı adamlar bu ülkeye terorist diyecek biz boynumuzu bükecektiktik birde teknoloji sitelerinde dolaşıyorsun kafan o kadar çalışıyor

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    Haklısın valla bizim bu gençlerde iş yok sadece düz mantık at gözlüğü takmış gibi bakıyorlar herşeye.

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Kardeşim bilmeden böyle saçma haddsiz benzetmeler yapma.

  3. Ziyaretçi dedi ki:

   Adam, daha ne için yasak uygulandığını bilmiyor, gelmiş buraya cahil falan olduk diyor, önce yasağın nedenini bil sonra yaz buraya..

" Wikipedia için Anayasa Mahkemesi’nden ilk karar! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Wikipedia için Anayasa Mahkemesi’nden ilk karar! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Wikipedia için Anayasa Mahkemesi’nden ilk karar! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı! Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı!
 2. 2 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 3. 3 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 4. 4 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 5. 5 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 6. 6 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 7. 7 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 8. 8 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 9. 9 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 10. 10 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!