Okunma

İnternet Ne Kadar Büyük?


06 Şubat 2011 Pazar 11:25
İnternet Ne Kadar Büyük?

İnternet kullanımı tüm dünyada büyük bir hızla artıyor. Tüm dünya yavaş yavaş tek bir ağın altında toplanmaya adım adım ilerliyor, internetin insan hayatındaki önemi her geçen gün artıyor. (Büyük Buhran Kapıda)

Peki, internet gerçekten ne kadar büyük? Bu konuda kesin rakamlar vermek zor olsa da bazı kaynaklardan elde edilen verilerle yaklaşık değerler sunmak mümkün.

İnternet kullanımı büyük bir hızla yaygınlaşıyor

Hangi Kaynaklar?

Focus adlı bir kurum da Netcraft, Verisign, Internet World Stats, Facebook, Twitter, Comscore, Pew Research Center, Flickr gibi kaynaklardan elde ettiği verileri bir araya getirerek internetin ne kadar büyük olduğunu ortaya koymaya çalışmış. Çıkan sonuçlar ise epey ilginç.

İnanılmaz Rakamlar

Elde edilen verilere göre, tüm dünyada hergün toplam 294 milyar e-posta gönderiliyor. Dünya çapında 2,9 milyar adet e-posta hesabı varken bunların %25’ini kurumsal hesaplar oluşturuyor.

E-posta en önemli iletişim araçlarından biri haline geldi

Yeni Siteler

Aralık 2010’da elde edilen veriye göre internet üzerinde toplam 255 milyon adet site var. Bunların 21,4 milyon adedi 2010 yılı içerisinde kurulmuş.

Tüm dünyada yaklaşık 2 milyar internet kullanıcısı olduğu belirtiliyor. 2010 yılında internet kullanıcısı sayısında bir önceki yıla göre %14’lük bir artış yaşanmış.

Sosyal Ağlar

Yapılan çalışmada sosyal ağların popülerliğine de değinilmiş. 2010 yılının sonunda yaklaşık 600 milyon üyeye ulaşan Facebook, bu üyelerin 250 milyonunu 2010 yılında kazanmış.

Twitter’da da durum pek farklı değil. 2010 yılında yaklaşık 100 milyon yeni üye kazanan sitede bu yıl içerisinde toplam 25 milyar adet ileti gönderilmiş.

Facebook birçok insanın hayatında önemli bir yere sahip

Video ve Fotoğraflar

Video ve fotoğraf paylaşımı da artan bir hızla yaygınlaşmaya devam ediyor. Verilere göre YouTube’da her gün 2 milyar video seyrediliyor. Siteye her dakikada 35 saatlik video eklendiği belirtiliyor.

Popüler fotoğraf paylaşım sitesi Flickr’a ise dakikada 3000 adet resim eklenirken, Facebook’a bir yıl içinde eklenen fotoğraf sayısı 36 milyarı buluyor.

:: Bu veriler arasında sizi en çok şaşırtan hangisi oldu?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “İnternet Ne Kadar Büyük?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  1800000000000 KB alan ediyor sayın Fantoma.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  1800000000000 KB alan ediyor sayın Fantoma.

 3. Fantoma dedi ki:

  Çok şaşırtıcı olmamakla beraber, videoları saymıyorum, sadece resim sitelerine verilen örnekte "Facebook’a bir yıl içinde eklenen fotoğraf sayısı 36 milyarı ***** denmiş de, bu Facebook’un alanı ne kadar onu merak ***** />
  Basitçe 1 fotoğrafı 50 Kb. olarak değerlendirsek, ki daha büyükleri de var, çarpmaya makinem yetmedi. ( 50 X 36 milyar) Bu alanlar doğru mudur acaba?

 4. LadyArch3r dedi ki:

  benide şaşırtmadı gerçekden normak rakamlar ve güngeçtikte büyücek

 5. CODON dedi ki:

  Hiçbiri şaşırtmadı

" İnternet Ne Kadar Büyük? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternet Ne Kadar Büyük? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternet Ne Kadar Büyük? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "