Okunma

İnternet Protokolünü Yazsam Yeniden


28 Temmuz 2014 Pazartesi 15:00
İnternet Protokolünü Yazsam Yeniden

Bütün internet ve yerel ağ yapıları temel olarak bilinen adreslere tespit edilen yollardan paketleri bir şekilde ulaştırmak, paketler ulaştığında da geriye dönük bir alındı mesajını geri göndermek prensibi üzerinden çalışıyor. Akıcı medya (streaming media) uygulamalarının da bizi sinir etmesinin sebeplerinden birisi de bu. Çok yüklü, çok paket var ama açık yolu bulmak bazen zorlaşıyor.

Paket göndermeyelim de ne yapalım?

Danimarka’daki Aalborg üniversitesinde yapılan çalışmalar paket mantığını ortadan kaldırarak farklı bir yaklaşım getirmek üzerine yoğunlaşmış durumda. Ağ üzerinde taşınacak verinin her noktaya ayrı ayrı gönderilmek yerine çeşitli matematiksel ifadeler biçiminde ağa dağıtılması ve her istemcinin kendi işine yarayacak veri parçacığını bu yayından çekerek farklı noktalardan gelen parçacıkları bir araya getirerek işine yarayacak kayıpsız ve eksiksiz veriyi oluşturması gibi bir prensip düşünülmüş.

Birçok farklı yazılımsal kodlamayı desteklediği belirtilen bu uygulama geliştirme arayüzü varsayılan olarak Rastgele Doğrusal Ağ Kodlaması‘nı (random linear network encoding, RNLC) kullanıyor. Bu teknolojinin cihazlarda yer bulabilmesi ve internetin şeklinin değişebilmesi için geliştirici ekip  Steinwurf isimli bir şirket aracılığıyla Silikon Vadisi‘ne de merhaba demiş durumda. Matematiği iyi olanlar gereksiz derecede ayrıntılı bilgiyi buradaki belgeden edinebilirler.

:: İnternet daha ne kadar şekil değiştirecek?
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “İnternet Protokolünü Yazsam Yeniden”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bana çok mantıklı gelmedi. Güvenlik sorunlarına fazlasıyla açık gibi görünüyor. Yayın şeklinde olursa başkalarının bilgilerini ele geçirmek oldukça kolay olacaktır diye düşünüyorum.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Tutmaz bu iş arkadaş

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Internet teknolojisi her ne kadar da gelişmiş de olsa kat edeceği çok yol var. günümüzün büyük paketleri ne yetişemiyor.

 4. rozabay dedi ki:

  Bu olay internet tarihini silip yeni baştan yazmak demek. Geçiş başladıktan sonra, geçişin tamamen tamamlanması belkide yüz yıl sürer. Ancak ulusal internet trafiğini %40 – %50 ölçüde azaltacağıda kesin.
  Biz göremeyiz zaten o günleri. Belki torunlarımız görür

" İnternet Protokolünü Yazsam Yeniden konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternet Protokolünü Yazsam Yeniden ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternet Protokolünü Yazsam Yeniden ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "