Okunma

Kriz Reklamları Vurdu, İnternet Hariç


15 Nisan 2009 Çarşamba 19:17
Kriz Reklamları Vurdu, İnternet Hariç

ZenithOptimedia’nın bugün açıklanan “Dünya Reklam Harcamaları Raporu” ekonomik krizin reklam dünyası üzerindeki etkisini ölçme konusunda önemli bir belge niteliği taşıyor. 2007’den 2011’e kadarki tüm reklam harcamalarındaki değişimi gösteren rapor sadece internet değil, gazete, dergi, televizyon, radyo, sinema ve outdoor başlıklarını içeriyor.


Bu yıl en ciddi düşüş Orta ve Doğu Avrupa’da.

Krizin etkilerini ilk göstermeye başladığı 2008 yılında sadece Kuzey Amerika ve Batı Avrupa bölgelerinde gerileme yaşanırken dünya genelinde yüzde 1’lik büyüme yaşanmış. Ancak 2009 verileri 2008’e göre kıyaslandığında dünyanın reklam harcamaları artan bir bölgesini bulmak pek mümkün değil. En ciddi düşüşün yüzde 13.9’la Orta ve Doğu Avrupa’da yaşandığını açıklayan Zenith, 2009 sonundaki toplam düşüşün de yüzde 6.9 civarında olmasını öngörüyor. Önümüzdeki yıl Kuzey Amerika hariç diğer bölgeler yeniden yükselişe geçerken 2011 için umutlar yüzde 4.5’lik artış beklentisiyle yeniden yeşeriyor.

İnternet Reklamcıları Üzülmesin


İnternet reklamcılığı deyim yerindeyse kriz dinlemiyor.

Aynı araştırma kapsamında açıklanan verilerden biri ise reklam mecralarının toplamdan aldıkları pay. 2008 sonunda yüzde 38’le ilk sıradaki yerini 2011 sonunda yüzde 39’a yükselterek yerini sağlamlaştıran televizyon reklamları raporun mutlu tahminler sütununda yerini alırken; en ciddi düşüşün yüzde 5’e yaklaşan inişle gazete reklamlarında yaşanması bekleniyor. İnternet ise bu durumdan kârlı çıkması beklenen alan. 2008 sonunda yüzde 10’luk paya sahip olan internet reklamlarının 2011’de yüzde 15’e yaklaşarak gazete reklamlarının bu boşluğunu kapatacağı öngörülüyor.

:: İnternet reklamları gazete reklamlarını ne zaman yakalar?
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Kriz Reklamları Vurdu, İnternet Hariç konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kriz Reklamları Vurdu, İnternet Hariç ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kriz Reklamları Vurdu, İnternet Hariç ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "