Okunma

iOS 10.3.3 ile kritik güvenlik açığı kapatıldı!


21 Temmuz 2017 Cuma 07:00
iOS 10.3.3 ile kritik güvenlik açığı kapatıldı!

Akıllı telefonlar, her dönemde bilgisayar korsanlarının ana hedefleri olan cihazlar. Kullanıcıların kişisel bilgilerine ulaşmak isteyen korsanlar her yeni yazılımda güvenlik açıkları bulmaya çalışıyorlar. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan, Broadcom yongalarını kullanarak Wi-Fi’ye bağlanan birçok Anroid cihazı etkileyen Broadpwn saldırısından iOS cihazların da nasibini aldığı öğrenildi.

Exodus Intelligence’ın güvenlik araştırmacısı Nitay Artenstein tarafından keşfedilen açık, iOS 10.3.3’ten daha alt sürümleri kullanan birçok iOS cihazı etkiliyor. Başlangıçta sadece Wi-Fi yongalarına erişime izin verdiği düşünülen bu açığın cihazın kontrolünün tamamen hackerlara geçmesine sebep olduğu ortaya çıktı.

iOS 10.3.3 ile kritik güvenlik açığı kapatıldı!

Apple’ın iOS 10.3.3 ile altı beta sürüm yayınlayacak kadar uğraşmasının en önemli sebeplerinden birisi ortaya çıktı. Sadece Android yüklü cihazlarda olduğu düşünülen Broadpwn isimli güvenlik açığının iOS cihazları da etkilediği Nitay Artenstein tarafından rapor edilmesi ile birlikte Apple’ın bu açık üzerine yoğunlaştığı öğrenildi.

17-07/21/ios-1033-broadpwn-sorunu.jpg

Güvenlik sorunu, Broadcom yongalarını kullanarak Wi-Fi’ye bağlanan çok çeşitli aygıtları etkileyebilecek kadar ciddi. Hackerların iPhone, iPad ve iPod Touch’ın Wi-Fi çipi üzerinde rasgele kod çalıştırmasına, cihazın kontrolünü ele geçirmelerine ve çökertmelerine izin veren kritik bir açık. Google, Pixel ve Nexus cihazları için Temmuz güncellemesi ile bu sorunu ortadan kaldırdı.

Broadpwn , ABD Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü‘nden zarar verme açısından 10 üzerinden 9,8 puan alan bir güvenlik sorunu. Nitay Artenstein ‘ın 27 Temmuz’daki Black Hat konferansında ayrıntılarını paylaşacağı bu sorun, Broadcom BCM43xx serisi Wi-Fi yongalarını kullanan iPhone 5 ve sonrası bütün iPhone’ları, iPad 4 ve sonrası bütün iPad’leri ve altıncı nesil iPod Touch’ı etkiliyor. Apple, iOS 10.3.3 ile birlikte bu sorunu ortadan kaldırdı. Güvenliğiniz için iOS 10.3.3 güncellemesini yüklemenizi tavsiye ediyoruz.

:: iOS 10.3.3’ü yüklediniz mi?
yazarİlker Çiftçi

2009'dan bu yana akıllı telefonlar üzerine kurulmuş bir çok teknoloji sitesinde yöneticilik ve editörlük yapan İlker, artık bir SDN yazarı.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 yorum - “iOS 10.3.3 ile kritik güvenlik açığı kapatıldı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  iOS pişmanlıktır yazan arkadaş! Sen yolgeçen hanı gibi gireni çıkanı belli olmayan, herkese apaçık olan android kullanıyorsun tahminimce. Senin neyine iOS hakkında böyle birşey yazmak?! Çatlak mısın oğlum sen?!

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ios pişmalıktır. ne zaman doğru düzgün işletim sistemi yaptılar ki. her şeyi açık bunların. ios alma aldırtma.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ben yükledim bunu Bluetooth buga giriyordu ama allahtan düzeldi kendi kendine sonra performans çok iyi pilde çok iyi gidiyor artık

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Dandroidçiler hiç zahmet etmeyin! iOS'un rahatlığına alışmış biri kolay kolay bırakmaz, bırakamaz. İşinde gücünde biriyse hiç bırakamaz. Teknolojiyi kurcalamayı seven biriyse ancak vazgeçebilir. Ama öyle biri zaten belli bir yerde duramaz. Macera sonuçta…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Admin bize jailbreak müjdesi ver artık…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Şarj sorunu yaşamıyorum ben. Yaşayanlar batarya ömrünü test etsinler.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  İos 11 4 beta ne zaman çıkacak yetkili arkadaşlar

 8. SDN Okuru dedi ki:

  6S sıkıntı yok. Bataryayı milim daha iyi gibi hissettim.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  "Bataryanın hızlı gitmesinin sebebi güncellemenin yeni kurulmasıdır. Her güncellemeden sonra söylenir çünkü bu. 2 3 güne oturacaktır"
  Çok bilmiş arkadaş uydur uydur yaz, sistem 64bit e geçtiğinden beri pil sorunu devam ediyor. Kaç güncelleme geldi üstüne !

 10. SDN Okuru dedi ki:

  dandroid virüslerle yaşıyor resmen 😀 herifler anında müdahale.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Sırf bu yüzden iOS alınmaz Kardesim her seferinde başka bir sorun oluşuyor, kapatıyorlar belki ama yeni bir sorun ile neden uğraşalım ki biz kullanıcılar

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Bataryanın hızlı gitmesinin sebebi güncellemenin yeni kurulmasıdır. Her güncellemeden sonra söylenir çünkü bu. 2 3 güne oturacaktır

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Herkes yüklesin diye bişeyler uyduruyorlar. Her güncellemede başka hatalar ortaya çıkıyor. Bakalım daha hangi sorunlar ortaya çıkacak.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Sonra neden Apple diyorsunuz sırf bu kadar hızlı bir şekilde açıkları kapattıkları için bile alınır android cephesi hala beklesin

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Güvenlik açığını kapattılar belki ama batarya yı mahvettiler şarj şu gibi gidiyor

 16. SDN Okuru dedi ki:

  her hafta güncelleme almanızın sebebi bu. her hafta başka bir saçmalık yaşıyorsunuz. gelde anlat 🙂

" iOS 10.3.3 ile kritik güvenlik açığı kapatıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iOS 10.3.3 ile kritik güvenlik açığı kapatıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iOS 10.3.3 ile kritik güvenlik açığı kapatıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "