Okunma

iOS kamera QR kod okuyucusunda açık!


26 Mart 2018 Pazartesi 17:00
iOS kamera QR kod okuyucusunda açık!

iPhone akıllı telefonunuzun kamerasını kullanarak okuttuğunuz QR kodlar siz hiç farkına varmadan başınıza dert açabilir. İşte, iOS kamera QR kod okuyucusu açığı hakkında detaylar.

iOS kamera QR kod okuyucusu açığına dikkat!

iOS 11 sayesinde iPhone kullanıcıları bütünleşik kamera uygulaması aracılığıyla kolayca QR kodların okunmasını sağlayabiliyor. Öte yandan, bu kodu okuttuktan sonra kendinizi bir anda zararlı web sitesi adresine gitmiş olarak bulabilirsiniz.

iOS kamera QR kod

Bütünleşik web sitesi URL’si görüldüğü durumda, iOS bağlantı adresini gösteriyor ve bu adresi ziyaret edip istemediğiniz konusunda sizden onay alıyor. Bu açıkla ise gösterilen adresi değil başka bir adresi ziyaret etmeniz sağlanabiliyor. Örneğin, kamera uygulamasıyla ShiftDelete.Net adresini Safari ile açmanız için bir bildirimle karşılaşıyorsunuz. Adrese güvenip tıkladıktan sonraysa bambaşka bir adrese yönlendirilebiliyorsunuz.

Açığın 23 Aralık tarihinde fark edilerek Apple’a bildirildiği ancak hala şirketin gerekli düzeltmeyi yapmadığı belirtiliyor. Umarız ki iOS 11.3 sürümü ile birlikte bu sorun ortadan kaldırılır.

:: QR kod okuyucusunda bu açıkla ilgili bir sorun yaşadınız mı?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" iOS kamera QR kod okuyucusunda açık! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iOS kamera QR kod okuyucusunda açık! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iOS kamera QR kod okuyucusunda açık! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "