Okunma

IP adresi nedir? IP Adresi Sorgulama


27 Nisan 2019 Cumartesi 13:30
IP adresi nedir? IP Adresi Sorgulama

IP adresi denildiğinde akıllara bilgisayar gelse de, internete bağlı olan tüm cihazların bir IP adresi vardır. Bu adresleri sayesinde internete bağlı olan cihazlar birbirleri arasında iletişim kurabiliyor yani aslında interneti oluşturuyor.

IP adresleri noktalarla birbirinden ayrılan dört rakam grubundan oluşmakta. Bunu bir örnek ile açıklamak gerekirse: 192.168.1.1 veya 176.90.17.47 olarak tanımlayabiliriz. Bu sayı grupları 0 ila 255 arasında olur.

IP adresi nedir?

Evde veya mobil cihazlarda kullanılan internet hizmetinde genelde dinamik IP adresine yer veriliyor. Yani servis sağlayıcının o anda boşta olan bir IP adresini size atıyor. Böylece IP adresiniz modemi her açıp kapadığınızda değişiyor.

Tabi, internet üzerinde yayın yapan bir servisi barındırıyorsanız ( sunucu veya güvenlik kamerası ) Statik IP edinmeniz gerekiyor. Servis sağlayıcınızdan Statik IP hizmeti aldığında her zaman aynı IP üzerinden internete bağlanırsınız.

Yani, diğer tüm cihazlar ile benzer şekilde her internet sitesinin (sitenin yayın yaptığı sunucunun) bir IP adresi vardır. Eğer sitenin IP’sini biliyorsanız, internet tarayıcısına alan adı yerine IP’yi yazarak erişim sağlayabilirsiniz.

Bunlar statik ve dinamik olmak üzere iki farklı gruba ayrılıyorlar. Hiç bir zaman değişmeyen kalıcı IP adresine Statik IP denirken, internete her bağlanıldığında yeniden tanımlanarak değişen IP adresine ise Dinamik IP adı veriliyor.

IP adresi sorgulama

Bilgisayarınızın, telefonunuzun IP adresini öğrenmek için yapmanız gereken Google’a ” IP Adresi ” yazmak. IP adresinizi gösteren onlarca farklı internet sitesinden birini seçerek tek tık ile aradığınız bilgiye ulaşabilirsiniz.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" IP adresi nedir? IP Adresi Sorgulama konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere IP adresi nedir? IP Adresi Sorgulama ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda IP adresi nedir? IP Adresi Sorgulama ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "