Okunma

iPhone 7’de İki Farklı Çip mi Kullanılacak?


12 Haziran 2016 Pazar 13:00
iPhone 7’de İki Farklı Çip mi Kullanılacak?

iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerine güç veren Apple A9 yongasetinin Samsung ve TSMC tarafından üretildiğini gördük. Performans noktasında bir fark göze çarpmasa da, TSMC tarafından üretilen Apple A9 işlemcisinin daha iyi pil süresi sunduğu kriter testlerinde ortaya çıkmıştı.

Apple benzer bir süreci iPhone 7’de de sürdürecek. Şirket bu defa iPhone 7 serisinde Qualcomm ve Intel üretimi LTE modem çipleri kullanacak.

Intel dünyanın en büyük yarı ileten üreticisi olmasına karşın Atom işlemcilerle mobil ekosistemde ARM karşısında hiçbir varlık göstermedi.

ARM karşısında başarısız olan Intel’in geçtiğimiz yıldan bu yana LTE modem üretimine ağırlık verdiği ve bu noktada mobil dünyasında Qualcomm ile sıkı bir rekabete girişmek istediği biliniyor.

Bloomberg tarafından yayınlanan yeni bir rapor görünüşe bakılırsa Intel’ın bu noktada önemli bir adım attığını gösteriyor. Rapora göre son birkaç aydır dillendirilen Apple-Intel işbirliği neticelenmiş durumda.

iPhone 7’de Intel modem kullanılacak

Apple, Amerikalı operatör AT&T tarafından satışa çıkacak iPhone 7 ve muhtemelen iPhone 7 Plus modellerinde Intel üretimi LTE modem çipini kullanacak. Dünyanın diğer noktalarında satışa sunulacak iPhone 7 modellerinde ise Qaulcomm modemlerin kullanımı sürdürülecek. 

16-06/12/apple-intel-1465717120.jpg

iPhone 6s serisinin henüz bir yıllık Amerika satış performansı açıklanmış değil; ancak iPhone 6 ailesi sadece Amerika’da bir yılda 60 milyon adet satarak önemli bir başarının altına imza atmıştı.

Intel ile yapılan anlaşma her ne kadar küçük çaplı görünse de, Santa Clara merkezli teknoloji devinin ilk adımda Apple’a milyonlarca LTE modem çipi tedarik edeceğini söyleyebiliriz.

Bir diğer nokta ise, Apple’ın Intel tarafından geliştirilen 7360 model numaralı LTE modem çipi projesine doğrudan destek vermesi, iki şirket arasındaki işbirliğinin daha kapsamlı ve uzun soluklu olacağını gösteriyor.

:: Apple ve Intel arasındaki işbirliği hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “iPhone 7’de İki Farklı Çip mi Kullanılacak?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  vestel çinliler ne verirse onu kullanır.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Vestel telefonlarda hangi çip kullanılcak ?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Qualcom dunyanin en iyi mobil islemci ve ciplerini uretiyor trtisilmaz 😉

 4. SDN Okuru dedi ki:

  tek bir firmadan üret kafamız karıncalanmasın arkadaş.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  en iyi cip Qualcomm

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Ee vestel candır

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Napak iphonede çipi zatenn bakmadan alıyoz

" iPhone 7’de İki Farklı Çip mi Kullanılacak? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPhone 7’de İki Farklı Çip mi Kullanılacak? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone 7’de İki Farklı Çip mi Kullanılacak? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "