Okunma

iPhone X’in yüz tanıma teknolojisi kabusumuz olabilir mi?


05 Kasım 2017 Pazar 11:25
iPhone X’in yüz tanıma teknolojisi kabusumuz olabilir mi?

Face ID ile beraber iPhone X yüz tanıma teknolojisi, hayatımızda daha da aktif bir rol oynayacak. Peki, yüz tanıma teknolojisi en kötü kabusumuz olabilir mi?

Sanat, tasarım ve teknoloji konusunda YouTube kanalıyla dikkat çeken Barış Özcan, Apple’ın yüz tanıma teknolojisi Face ID‘ye farklı bir açıdan bakıyor.

Yüz tanıma teknolojisi en kötü kabusumuz olabilir mi?

Bundan 10 yıl önce kimse cebinde parmak izi okuyuculu telefonları hayal etmiyordu ama artık parmak izi okuyucu demode olmaya başladı bile. Yerine geçecek olan yüz tanıma teknolojisi peki, gelecekte hayatımızı nerelere sürükleyebilir?

Dilerseniz sizleri, Barış Özcan’ın Hakkı Alkan’ın da yer aldığı videosuyla baş başa bırakalım. İyi seyirler…

Videonun tam metnini de aşağıda okuyabilirsiniz:

Bu video iPhone X’in teknik bir incelemesi değil. Eğer bu amaçla geldiyseniz sizi teknoloji kanallarına alalım. Onlar binlerce dolar harcayarak bu incelemeleri benden çok daha iyi yapıyorlar.

Yeni iPhone’da gördüğüm en önemli özellik hakkında konuşacağım. Yüz tanıma teknolojisi. Çünkü bu teknoloji hayatımızı öyle ya da böyle derinden etkileyecek. iPhone kullansak da kullanmasak da! Yüzümüz kimliğimiz olacak.

Önce akıllı telefonumuzu açmaya yarayacak, sonra banka hesaplarına girmemizi. Bunun arkasındaki teknoloji bizi sokakta bile takip edebilecek. Yüzünüzü bu kadar iyi tanıyabilen bir teknoloji sizin sokaktaki hareketlerinizi de tanıyacak. Davranışlarınıza göre sizi kategorize edecek. “The Economist”in hazırladığı rapora göre 2018’den itibaren pek çok alanda kimlik beyanı için yüzümüzü kullanmaya zorlanmaya başlayacağız.

Size çok garip gelmiş olabilir. Ama bundan 10 yıl önce herkesin elinde parmak izini tanıyabilen bir cihaz olacağını söyleselerdi buna da inanmazdık. Ondan da önce şöyle bir soruyu soranlara mahallenin delisi gözüyle bakıyorduk: “Zeki Müren de bizi görecek mi?” Artık Zeki Müren de bizi görebiliyor.

Sadece öbür taraftan değil, rahmetli yaşıyor olsaydı cep telefonundan görüntülü görüşebilecektik demek istiyorum. İşte “Yüz tanıma teknolojisi”yle artık sadece insanlar değil makineler de bizi görüp tanımaya başlayacak. Size de enteresan gelmiyor mu? iPhone X’deki parmak izi tanıma teknolojisi kaldırılıp yerine yüz tanıma teknolojisi getirildi. Ve haberlere bakılacak olursa parmak izi meselesi bir daha geri gelmeyecek.

Yüz tanıma teknolojisi başka telefonlar tarafından da kullanılmaya başlamıştı ama iPhone’un geleceğindeki tek teknoloji olması demek bunun “ana akım haline gelmesi” demek. Şu parmağın izini uzaktan tespit edemezsiniz ama yüzleri yüksek çözünürlüklü kameralarla metrelerce öteden tanıyabilirsiniz. O kameraların arkasındaki öğrenen makinelerle davranış analizleri yapmaya başlayabilirsiniz.

Buralar komplo teorisi kokmaya başladı ama bu söylediklerim teori değil. Bazı alışveriş merkezlerinde bu teknolojiler kullanılarak müşteri davranışları analiz edilmeye başlandı. İngiltere’deki bir okulda öğretmenlerin boş zamanlarında ne yaptıkları izleniyor. Çin’de bu konu çok daha ileri bir noktaya geldi. Hükümetin elinde Çin nüfusunun yarısının, yaklaşık 700 milyon kişinin yüz bilgilerinden oluşan bir veritabanı var. İnsanlar restoranlarda ödeme yaparken bile yüzlerini kullanıyorlar.

Hatta umumi tuvaletlerdeki tuvalet kağıtlarını çalanlar bile bu yolla takip edilebiliyor. İnsan yüzünün inanılmaz özellikleri var. Birisinin yüzüne baktığınızda onun hakkında pek çok şeyi öğrenebilirsiniz. Doğuda ilm-i sima olarak bilinen “fizyonomi”nin tam olarak bilim mi yoksa sanat mı olduğu binlerce yıldır tartışıla dursun bugün konuyla ilgili kurulan teknoloji şirketleri var.

:: Sizce yüz tanıma teknolojisi hayatımızda köklü değişiklikler getirir mi?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “iPhone X’in yüz tanıma teknolojisi kabusumuz olabilir mi?”

 1. Garez Darktonk Song dedi ki:

  ADAMLAR sizi fişleyecek… hemde yüzünüzü kullanacaklar ama hala sheeple sürüsüne inandıramadık…

 2. Wad dedi ki:

  Teknolojiye yeni giris yapmis kisi beyani 10 sene once de parmak izi taniyan telefonlar varsi kardes o zaman da buyuk olay degildi simdi de degil

 3. Bilal dedi ki:

  Benim aklıma gelmişti. Parmak izini bile hacklenme tehlikesine karşı kullanamama taraftarı olan biriydim. FaceID. Offf abi teknolojiye bak dimi? İşin içinde hep başka şeyler var.

 4. Andronova dedi ki:

  pravoo pravooo güzel anlatım…

 5. Fox Mulder dedi ki:

  apple izlemede uzman… kasıtlı bıraktıkları açıklardan kimbilir kaç hacker çetesi faydalanıyor fapening olayıda kanıtı…

 6. engin dedi ki:

  bazi insanlar icin veri tabani harcaasi yszik olcak adam oomayanlari kayt altin almasin😊

 7. Faruk Akgül dedi ki:

  Gerçekten dile getirilmesi gereken bir durumu ele almışlar ve bunun üzerine ciddi araştırmalar yapılıp tartışmalara söz konusu olacaktır ve görünen o ki teoriler doğru görünüyor

" iPhone X’in yüz tanıma teknolojisi kabusumuz olabilir mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPhone X’in yüz tanıma teknolojisi kabusumuz olabilir mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone X’in yüz tanıma teknolojisi kabusumuz olabilir mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "