Okunma

iPhone’a Android Yükleme Rehberi


12 Ekim 2010 Salı 10:30
iPhone’a Android Yükleme Rehberi

iPhone ve Android… İki zıt kutup… Dahası iki ezeli rakip… Peki, mobil dünyanın bu başarılı iki isminin harika özelliklerini bir araya getirip, bütün bir mobil işletim sistemi ortaya çıksa nasıl olurdu? Her mobil meraklısının hayali olan bu konu iDroid ile mümkün.

 

iDroid projesi ile açık kaynak kodlu mobil işletim sistemi Android’in en yeni versiyonu olan Android 2.2.1 Froyo’yu iPhone’da çalıştırabiliyoruz. Yazımızda bu işlem için ihtiyaç duyulacak tüm dosyaları bulmanın yanı sıra, adım adım iPhone’a nasıl Android yüklenebileceğini anlatmaya çalışacağız. Şimdi dilerseniz daha fazla beklemeyelim ve hemen operasyona başlayalım.

Destekli Cihazlar

 

Öncelikle şunu belirtelim. Bu yöntem şu anda sadece birinci nesil iPod Touch ile iPhone 2G ve iPhone 3G’de sorunsuz çalışıyor. Ayrıca cihazlarınızda iOS 3.1.2 ile 4.0.2 arasındaki sürümlerden biri yüklü olursa sorunsuz bir şekilde işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Zira ihtiyacımız olan Bootlace sadece bu sürümleri destekliyor.

Jailbreak Şartı

 

Sizlerin de tahmin edebileceği gibi bir başka önemli detay ise cihazların Jailbreak işlemine uğramış olması şartı. Ancak her Jailbreak de işe yaramıyor ne yazık ki. Zira cihazınızın sertifikalandırılmamış NOR imajlarını çalıştırabiliyor olması gerekli. Bu nedenle Spirit veya Jailbreakme.com ile yapılan jailbreak işlemleri işinize yaramayacak.

OpeniBoot Yüklemesi

Önceki sayfalarda yazdığımız tüm işlemleri tamamladıysanız iDroid projesinin ilk adımı olan OpeniBoot yüklemesine geçebiliriz.

 

Bootlace 2.0.3’ü kullanarak iBoot yüklememiz gerekmekte. Ancak OpeniBoot sadece Linux ve Mac OS X yüklü makinelerden kurulabiliyor. (Var olan yöntemler henüz onaylanmış değil.) Bu nedenle Windows üzerinde bu işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız VirtualBox kullanmanız gerekmekte. Bunun için burada yer alan bol görselli makaleyi (İngilizce)inceleyebilirsiniz.

Buradan itibaren anlatımımızı Linux üzerinde ya da Windows üzerinde sanal makine kurulu sistemlere göre yapacağız.

OpeniBoot Yüklemesi

Öncelikle yapmanız gereken terminal penceresine aşağıdaki satırı girmek olacak.

sudo apt-get install libusb-1.0-0 libusb-1.0-0-dev libreadline6-dev readline-common libreadline6 libreadline-dev

Burada dikkat edilmesi gereken “apt-get” veya yerine kullanılabilecek “aptitude” komutu. Bu komut sadece Debian ve Ubuntu’da sorunsuz çalışacaktır. Örneğin Gentoo için “emerge” veya “portage”, Fedora için “yum” kullanmalısınız.

Gerekli Dosyalar

Aşağıda kurulumda gerekli bazı dosyaları bulacaksınız. Bu dosyaları orijinal konumundan indirmeniz önemli.

OpeniBoot

http://idroid.nickpack.com/openiBoot/

 

İndirdiğiniz zip arşivinin içinde yer alan openiboot.img3 isimli dosyayı kolay ulaşabileceğiniz bir dizine çıkarın.

OpeniBoot Araçları

http://idroid.nickpack.com/openiBoot/Tools/

OpeniBoot’u telefonunuza kurmak için gerekli araçları bu bağlantıda bulacaksınız. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir husus var. Kullandığınız Linux sürümünün kaç bit olduğuna göre seçim yapmanız gerekiyor. Eğer 32 bit bir işletim sistemi kullanıyorsanız Linux-x86, 64 bit bir işletim sistemi kullanıyorsanız da Linux-x86_64 isimli dosyayı yüklemeniz gerekiyor.

Tüm Dosyalar Aynı Dizinde

İndirdiğiniz tüm bu dosyaları aynı klasör içinde toplayın. Klasörün içinde loadbec, oibc, openiboot.img ve linux (sadece 64 bit sürüm için) isimli dosyalar yer almalı.


Kırmızı ile gösterilen dosya sadece 64 bit sürümlerde yer almaktadır.

Şimdi terminal penceresini açın ve yukarda isimlerini verdiğimiz klasörün adını gösterin. Biz dosyaları masaüstüne çıkarttığımız için aşağıdaki komutu uyguladık.

cd Desktop

OpeniBoot İşlemleri

Şimdi sıra iPhone’da. Cihazı kapatın ve restore modunda tekrar açın. Burada dikkat etmeniz gereken husus iTunes. Eğer Mac OS X ya da Windows kullanıcısı iseniz iTunes otomatik olarak açılacaktır. Öncelikle bunu devre dışı bırakmayı ihmal etmeyin.

Tekrar terminal penceresine dönüyoruz ve aşağıdaki komutu giriyoruz. Cihaz şifre sorarsa girmeyi ihmal etmeyin.

sudo ./loadibec openiboot.img3

 

Bu işlemin ardındından kısa bir bekleyişten sonra OpeniBoot menü karşınıza gelecek. Ses açma ve kapama tuşlarını kullanarak konsol seçini yapınız. Ancak şimdilik home tuşuna kesinlikle basmayın.  

OpeniBoot Ekranı

Terminal penceresine aşağıdaki satırları girmeniz gerekiyor. Komutu girdikten sonra kesinlikle enter’a basmıyoruz.

sudo ./oibc

Şimdi home tuşuna basabiliriz. Cihaz 1 – 2 saniye bekledikten sonra bilgisayara geçip enter tuşuna basabiliriz. Bunu cihazın bilgisayar ile hemen bağlantı kuramayacağı mantığından hareketle yapıyoruz. Cihaz hata verirse muhtemelen aşağıdaki gibi bir hata satırı ile karşılaşmış olacaksınız.

![@

] to send a file, ~[@

]: to receive a file

 

İşlem başarılı olduğu takdire terminal penceresinde WELCOME TO OPENIBOOT yazısını görebilirsiniz.  

OpeniBoot Kurulumu

Şimdi terminal penceresine tekrar gelerek “install” yazıyoruz. Yükleme işlemi 1 dakikaya yakın bir zaman alacaktır. Tamamlandıktan sonra cihazın ekranına Openiboot installation complete yazısı gelecek.

 

Bu komutun ardından bilgisayarınıza yaklaşık olarak 1 MB boyutunda norbackup.dump isimli bir dosya kopyalamış olacak. Bu dosyayı iyi bir yerde saklayın. Zira bu cihazınızın orijinal bootloader yedeği. Eğer telefonunuzda bir hata olursa bu dosyayı kullanmanız gerekecek. Bu dosya olmazsa yüklü bir tamir masrafına girmeniz olası.  

Yeniden Boot İşlemi

Yine terminal penceresine geçiyoruz ve reboot diyerek cihazı yeniden başlatıyoruz.

 

Cihaz yeniden boot edilecek ve OpeniBoot menü yeniden ekrana gelecek. iOS seçeneğini seçiyoruz ve home tuşuna basarak devam ediyoruz. Şimdi artık Bootlace yüklemesine geçebiliriz.  

Cydia Kaynak Tanımlama

Cydia açıyoruz ve aşağıdaki kaynağı ekliyoruz:

http://repo.neonkoala.co.uk

 

Kaynağı ekledikten sonra gelen sayfadan “Bootlace” isimli paketi yüklüyoruz.  

Bootlace Yüklemesi

Cydia’yı kapattıktan sonra Bootlace’i açın ve iDroid sekmesine tıklayın. Ve install diyerek yüklemeyi tamamlayın.

 

Yükleme bağlantı hızınıza bağlı olarak biraz zaman alabilir. Yükleme tamamlandıktan sonra cihazı yeniden başlatabilir ve ses tuşlarını kullanarak iDroid’i OpeniBoot Menu’den seçebilirsiniz. Home tuşu ile onaylamayı da ihmal etmeyin. Hepsi bu kadar. Tüm adımları doğru bir şekilde uyguladığınız takdirde iOS’li cihazınıza iDroid yüklenmiş olacak.

 

:: iDroid deneyimlerinizi SDN üyeleri ile paylaşın.

 
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

20 yorum - “iPhone’a Android Yükleme Rehberi”

 1. Anonim dedi ki:

  böööööö

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Doslar mende5s e androıd yuklemek istıyorum nasıl olar imi kotumu

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ıcin malı ı ıphone 5c kulnyrm nsl addroıd yuklrm

 4. SDN Okuru dedi ki:

  size tavsiyem hiç uğraşmayın et kasaptan meyve manavdan alınır. ios kullanmak isteyen iphone alsın. android kullanmak isteyen ona göre telefon alsın. ha ama ben iphone gibi telefon istiyorum derseniz piyasadakileri araştırın şekli ençok benzeyeni alın. ben ikisini de kullandım şuan iphone dayım ve memnunum. ama bazı programlardan vazgeçtim. bunuda söylemek gerek. androidde sınırsız destek var. ama iphonenun malzeme kalitesinde de hiçbi android telde olmayan kalite var. ama benim esas seçme sebebim ufak ekran telleri daha çok sevmem.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  neriye basıp indircez bunu

 6. SDN Okuru dedi ki:

  çin malı aypon 4 e androit nasıl yüklerim

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bilgisayar gerekmiyor ben anında cydiadan yükledim az önce şu anda süperçalışıyor tabii biraz da kasıyor

 8. SDN Okuru dedi ki:

  İphone 4 veya 4s yüklenmiyor sadece 2g 3g ve ipod touch 1 yükleniyor ve çok kasıyor

 9. SDN Okuru dedi ki:

  bende 4.2.1 var olmazmı şimdi??

 10. SDN Okuru dedi ki:

  nerde yabu rehber bulamadım bende yüklemek istiyorum

 11. SDN Okuru dedi ki:

  çin iphone 4 aldım ama android değil yardım edin nasıl yükliyebilirim android işletim sistemi

 12. SDN Okuru dedi ki:

  çin malı iphone 4s na android yüklenirmi? yüklenirse nereden yükleteçem yanıtlarınızı bekliyorum

 13. SDN Okuru dedi ki:

  saçma arkadaşlar iphone tlf bu andorid yuklerseniz tlf nu çope atmanizi lazim benden soylemesi/fransa/

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Üçüncü adimi acar mısınız?..

 15. SDN Okuru dedi ki:

  size telefonunuzuda aklinizada!?

 16. SDN Okuru dedi ki:

  ben de windows biraz zor

 17. SDN Okuru dedi ki:

  ios ile android asla yarışamaz telefon donma yapıyor

 18. muzone dedi ki:

  ben daha önce iphonedroid yüklemiştim. çok yavaştı ve bütün fonksiyonlar çalışmıyordu. ayrıca telefon çok ısınmıştı.bunu da deneyeceğim bakalım nasıl olacak.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Sonuç nasıl peki? şarj süresi, kararlılık, hız, görürnti, kullanılabilirlik?

" iPhone’a Android Yükleme Rehberi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPhone’a Android Yükleme Rehberi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone’a Android Yükleme Rehberi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "