Okunma

Kazaları Engelleyen Akıllı Baret


08 Eylül 2014 Pazartesi 10:30
Kazaları Engelleyen Akıllı Baret

Giyilebilir cihazların hızlı yaygınlaştığı 2014 yılında, Google Glass ile beraber daha çok akıllı saatlerin yaygınlaştığını görüyoruz. Fakat farklı giyilebilir cihaz çalışmaları da devam ediyor. Bunlardan en ilginci ise DAQRI‘nin akıllı bareti

İş sahalarında personeli korumak amacıyla takılan baretleri yeniden yorumlayan DAQRI, çalışma sahasındaki pek çok olası sorunları ya da yapmamız gerekenleri bizlere önceden bildirebilen bir baret üretmeyi başardı.

360 derece görüntü açısında sahip 4 kameranın konumlandırıldığı baret, anlık olarak etraftaki her nesneyi tarayabiliyor. 

Gücünü iki Snapdragon işlemciden alan sistem, akıllı telefon ve akıllı saatlerle senkronize olabiliyor. Kullanıcısına bildirimleri Google Glass gibi göz önündeki iki ekrana yansıtan cihaz ile ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

Yüksek çözünürlüklü ve hassas sensörlerle beraber çalışan 360 derece görüntüleme kabiliyetine sahip kameralar, çalışılan sahadaki olası tehditleri ya da dikkat edilmesi gereken şeyleri uyarıyor. Bu uyarılar, iş kazalarını da en aza indirmesi ümit ediliyor.

Ekim ayında lanse edilmesi beklenen ürünün tam fiyatı ve tüm teknik detayları henüz tam olarak açıklanmış değil.

İş kazaları yüzünden ölümleri en aza indirebilir mi?

İş veren tarafından önceden programlanabilecek olan akıllı baret, personele olası uyarıları her an hatırlatarak, hata yapma ihtimallerini en aza indirecek. Bu da işçi kaynaklı kazaları minimum seviyeye düşürecek.

Ülkemizde kullanılır mı?

Ülkemizde işçi ölümlerine baktığımızda, işçilerin hatasından çok işletmelerin ihmalleri söz konusu. Örneğin 6 Eylül’de Mecidiyeköy’de yaşanan asansör faciasına, bu tip bir ürün karşı koyamaz. Çünkü bu işçilerin değil, bakımsızlığın bir sonucu.

Ayrıca ortaya bir soru daha çıkıyor. O da baretlerin maliyeti. En ufak can güvenliği tedbirini almaktan kaçınan Türk şirketleri, böyle bir baretin ortaya çıkaracağı maliyeti karşılamak istemeyeceklerdir. Soma faciasından sonra bile madenlerde yaşam odasını zorunlu kılmayan devletin ise, bu tip iş güvenliğini ön plana çıkaran ürünleri de zorunlu kılması, en düşük ihtimalli beklentiler arasında yer alıyor. 

:: Akıllı kask gibi çözümler, sizce iş kazalarını minimum seviyeye indirir mi?
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Kazaları Engelleyen Akıllı Baret”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  işçiler kardeş patron kalleş 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  İşçi güvenliği noktasında, yanlış değil ama eksik düşünüyorsunuz. Ben şantiye yöneticisiyim, tüm ekipmanları tedarik ettik fakat işçilere kullandıramıyoruz. Bir süre direttik yapılsın diye fakat netice vermedi. İşten çıkarmayla bile tehdit ettik olmadı. Şimdi kusura bakmayın ama bir insan kendisini düşünmüyorsa, bende oturup kendimi ona adayamam.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ülkemizsde ve özellikle de son dönemde kurulan bu rant düzeninde maalesef insan hayatının hiç bir önemi yok. Bunu iyileştirebilecek tek güç yine millettir.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  iron man den esinlenmişler gibi

 5. El Padrino dedi ki:

  Bu bareti iþçiler deðil patronlar ***** Aðaoglu kafasina takar iki poz ***** insaat firmasi gunluk 50 liraya calistirdigi adamin kafasina 300-500 liralil baret ***** ***** />

  Bunun haricinde bu baretin hicbir ise yarayacagini ***** baska birsey degil.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Akıllı baret değil bilinçli insanlar ve sorumluluk sahibi hükümetler gerekli bize.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Aferin valla, herkesin söyleyemediği sözleri söylemiş Tolga bey.
  Devlet yeterli denetimleri yapsa bu tip baretlere ihtiyaç bile kalmaz…
  İnşallah teknoloji geliştikçe insanlara daha güzel bir hayat sağlar…

" Kazaları Engelleyen Akıllı Baret konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kazaları Engelleyen Akıllı Baret ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kazaları Engelleyen Akıllı Baret ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "