Okunma

ISEF’te Büyük Ödül Türkiye’nin


18 Mayıs 2009 Pazartesi 13:57
ISEF’te Büyük Ödül Türkiye’nin

Birlikte geliştirdikleri “Nikel-Titanyum Alaşımını Kullanarak Hareket-Denge Sistemleri Geliştirilmesi ve Sistemlerin Etkilerinin Karşılaştırılması” isimli projeleriyle Türkiye’yi Fizik dalında temsil eden Aslan ve Başeğmez, yarışmaya 50’den fazla ülke ve bölgeden katılan öğrenciler arasında bu onura layık görüldü.

Dünyanın en yenilikçi ve lider teknoloji şirketi Intel’in her yıl düzenlediği Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı (ISEF), 10-15 Mayıs tarihleri arasında ABD’nin Nevada eyaletindeki Reno kentinde düzenlendi.

Yaklaşık 50 ülke ve bölgeden fikirlerini paylaşmak, son teknolojilere dayanan projelerini göstermek, 4 milyon dolarlık burs ve ödüller için yarışmak üzere bin 500’den fazla genç bilimciyi bir araya getiren ve dünyanın en büyük üniversite öncesi bilim yarışması olan ISEF’te Takım Projeleri Büyük Ödülü’nü, yarışmaya Türkiye adına katılan İstanbul Erkek Lisesi’nden Murat Aslan ve Erdem Başeğmez kazandı.

TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması, 1969 yılından bu yana her yıl düzenleniyor. Ortaöğretim öğrencilerinin yaratıcı yönlerinin ortaya çıkarmak ve bilimsel araştırma yapmaya teşvik etmek amacıyla yapılan yarışma, Bilgisayar, Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik, Yerbilimi ve bu yıl eklenen Sosyoloji ile toplam yedi dalda gerçekleştiriliyor.

Türkiye’yi bu yıl Intel ISEF’te temsil eden projeler de, ülke çapında 12 bölge merkezine yapılan toplam 1.925 başvurunun farklı üniversitelerden öğretim üyelerinin oluşturduğu jüriler tarafından değerlendirildi ve belirlenen 639 proje aynı bölge merkezlerinde sergilendi. TÜBİTAK finalinde derece alan öğrenciler, maddi ödülün yanı sıra aldıkları dereceyle orantılı olarak ÖSS’ye girdikleri ilk yıl kullanabilecekleri ek katsayı uygulamasından yararlanabiliyor.

::
Konu hakkındaki düşüncelerinizi buradan paylaşın.
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" ISEF’te Büyük Ödül Türkiye’nin konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ISEF’te Büyük Ödül Türkiye’nin ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ISEF’te Büyük Ödül Türkiye’nin ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "