Okunma

Işık sayesinde yapay zeka çağ atlayacak!


22 Kasım 2016 Salı 07:00
Işık sayesinde yapay zeka çağ atlayacak!

Bilgisayarların sadece beyin gibi davranmak dışında, onun kadar hızlı bir şekilde yanıt vermesi yolunda önemli bir adım atıldı. Işık tabanlı nöral ağlar ile süper hızlı yapay zeka mümkün mü?

Işık sayesinde yüksek performanslı yapay zeka

Princeton Üniversitesi’nden araştırmacılar ilk fotonik nöral ağını geliştirerek geleneksel devrelerin yarattığı darboğazı aşmış durumda. Sistemin, silikon substratları kesen gerçek ışık dalga kılavuzları olan nöronlar ile beyni taklit ettiği ifade ediliyor.

Her bir düğüm belirli bir dalga boyunda çalışırken, hesaplamaları bir lazer içine beslendiği gibi ışığın toplam gücünü toplayarak yapabiliyorsunuz ve devre lazerin ışığı düğümlere geri göndermesiyle tamamlanıyor. Sonuç olarak makine, tipik bir işlemciye göre bir diferansiyel matematik denklemini bin 960 defa daha hızlı hesaplayabiliyor.

16-11/21/lnn02.jpg

Prototipin 49 sentetik nöronla hazırlandığı ancak bu prototipte görülen ağır işlem gücünün maalesef henüz akıllı telefonlardaki işlemcilerin yerini alacak durumda olmadığı belirtiliyor. Yine de bu fotonik ağların, yapay zeka için büyük bir etkisi olacağına kesin gözüyle bakılabilir.

Bilim insanları özellikle radyo, kontrol ve bilimsel hesaplamalar için fotonik nöral ağlarla hızlı bilgi işlemenin faydalı olacağını belirtiyor. Uzun vadede ise öğrenme sistemlerinin obje tanıma ve eylemlerinde, tutarlılık ve yanıt süresi anlamında daha insansı olabileceği düşünülürken bunun özellikle robotlar için önemine değiniliyor.

:: Nöral sinir ağları ne zaman insan beyni kadar iyi olacak dersiniz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Işık sayesinde yapay zeka çağ atlayacak!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Tamamı nı okumadan yazıyorum imkansız

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Keşke böyle teknolojiler gerçekten hayata geçse her iki haftada bir böyle aşırı gelişmiş bir teknoloji çıkıyor ve ne zaman kullanılacağı bilinmiyor. Bir haftaya unutuluyor. Bir iki yıl önce HP The Machine adında ışıkla çalışan bir bilgisayar yaptığını söyledi hatta tanıtım bile yaptı. Yeni nesil işlemciye de "Memristor" demişlerdi. Yalan oldu gitti. Diğer yandan gelişen her teknolojiyi neden cep telefonlarımıza entegre etmeye çalıştığımızı anlamıyorum. Elbette telefonda çalışacak şekilde olmayacak bu işlemci. Çünkü asıl amacı yüksek seviye yapay zeka çalıştırmak. Ve bu yapay zekanın işi insanlığın ve dünyanın en büyük problemlerine çözüm bulmak olmalı. Yoksa bizim "Siri Wi-Fi I aç" komutumuz gibi işlemler için değil.

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Telefon haberi değil ya. Yorum yazmaz bizim çok bilmiş ergen tayfası

" Işık sayesinde yapay zeka çağ atlayacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Işık sayesinde yapay zeka çağ atlayacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Işık sayesinde yapay zeka çağ atlayacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "