Okunma

İşimiz Gücümüz MSN


21 Temmuz 2009 Salı 06:43
İşimiz Gücümüz MSN

Microsoft, dünyanın en fazla kullanılan anlık mesajlaşma yazılımı Windows Live Messenger için ülkemizde kapsamlı bir araştırma gerçekleştirdi. Microsoft – Universal McCann işbirliği ile Windows Live Messenger için Şubat – Mart 2009 aylarında online ortamda gerçekleştirilen dev araştırma, kapsama alanı itibarıyla Türkiye‘deki İnternet kullanıcılarının ayrıntılı bir profilini de ortaya koydu.

% 72’si erkek, % 28’i kadın olmak üzere 31.764 kişinin katıldığı Windows Live Messenger araştırması, aynı zamanda büyük ve renkli bir tüketici topluluğunun beğenileri ile tüketim alışkanlıklarına da ışık tutuyor.

Türkiye sayısı 29 milyon olan Windows Live Messenger kullanıcısı ile dünyada Brezilya‘dan sonra ikinci sırada yer alıyor. Ayrıca yine Türkiye 27 milyonluk Windows Live Hotmail kullanıcı sayısıyla ABD ve Brezilya‘dan sonra dünyada üçüncü sırada geliyor.

Arkadaş ve Aile için Sohbet

Universal McCann‘in Microsoft için büyük bir titizlikle yönettiği araştırmaya katılanların % 89‘unu çalışanlar ve öğrenciler oluşturuyor. Kullanıcıların Windows Live Messenger‘ı kullanma nedenleri arasında “arkadaşlar ve aileyle sohbet” ihtiyacı, % 92 oranı ile başı çekiyor.

Her yaş grubundan kullanıcısı olan Windows Live Messenger‘ın araştırmasına yanıt verenlerin % 67‘si yaş ortalaması itibarıyla 24 yaş ve altındayken, % 33‘ünün ise 25 yaş ve üzerinde olduğu görülüyor.

Sadık Kullanıcıları Var

Microsoft – Universal McCann işbirliğiyle hayata geçen Windows Live Messenger Araştırması‘na yanıt verenlerin % 65‘i Windows Live Messenger yazılımını düzenli olarak kullandığını açıklarken, % 95‘i ise e-posta hizmeti olarak Windows Live Hotmail kullanıcısı olduğunu ifade ediyor.

Windows Live Messenger‘ın sadık bir kullanıcı kitlesi bulunuyor. Katılımcıların % 85‘i Windows Live Messenger‘i kullanmak için hemen her gün açıyor. Buna karşılık, araştırmaya yanıt verenlerin % 34‘ü beş yıldan fazla bir süredir Windows Live Messenger kullanıcısı olduğunu söyledi.

Messenger‘ı 3 ile 5 yıl arası bir süredir kullandığını açıklayanların oranı ise % 27‘yi buluyor. 1-3 yıldır Messenger kullananlar ise yine % 27 gibi büyük bir oranda.

3 yıldan daha uzun bir süre Windows Live Messenger kullananların oranının % 61’in üzerinde olduğu anlaşılıyor.

Sosyal Ağlara Üye

Bu arada Windows Live Messenger sadece masaüstü yazılım olarak kullanılmıyor.

Örneğin, araştırmaya yanıt verenlerin % 67‘si Facebook sayfasındaki Windows Live Messenger eklentisini de etkin bir şekilde kullandığını belirtti.

Windows Live Messenger kullanıcılarının % 84‘ünün internet ortamında sosyal profili bulunuyor. 

Saat 18:00’den Onlıne Oluyorlar

Windows Live Messenger kullanıcıları günde ortalama 5-8 saat gibi çok geniş bir zaman dilimini bu yazılımın başında geçiriyorlar. Öğrenciler ve çalışanlar, Windows Live Messenger‘a hem evden, hem de gün içinde bulundukları yerlerden bağlanıyorlar.

Bu nedenle araştırmada birden çok seçeneği işaretleyen öğrencilerin % 96‘sı evden, % 35‘i İnternet kafelerden, % 32‘si okuldan bağlandığı, çalışanların ise % 84‘ü evde, % 67‘si işyerinde kullandığı anlaşılıyor.

Akşam saat 18:00‘den sonra kullanım oranı dikkat çekici bir şekilde artış gösteren Windows Live Messenger günümüz insanının eğilimlerini de yansıtan ipuçları sunuyor.

Windows Live Messenger‘ını tüm gün açık tutanların oranı da azımsanmayacak boyutta. Araştırmaya yanıt veren her dört katılımcıdan biri Windows Live Messenger yazılımını bütün gün açık tuttuğunu söyledi.

Yarıdan Fazlası Boş Zamanlarda TV İzliyor

Araştırmaya katılanların % 56‘sı boş zamanlarını değerlendirmek için TV izlediğini açıklarken, internete bağlanmak % 37 ile bu açıdan ikinci sırada yer alıyor.

Katılımcıların birden fazla seçeneği işaretleyebildiği araştırmada boş zamanında gazete okuyanlar % 31, kitap okuyanlar % 20, müzik dinleyenler % 18, spor yapanlar % 17 ve PC oyunu oynayanlar % 17 oranlarıyla temsil ediliyor.

Yaşamdan Ne İstiyorlar?

Yaklaşık % 45‘i metropolllerde yaşayan Windows Live Messenger araştırmasına katılanlar, çağdaş Türk insanının da bir profilini çiziyor.

Kariyer odaklı, dış görünümüne önem veren, yeniliklere açık ve müzikle ilgilenen bu kesim, araştırmanın alt kırılımlarında yaşamdan ne istediklerini bilen, kararlı insanlar olarak öne çıkıyor.

Beklentileri Ne?

Windows Live Messenger araştırmasına yanıt verenlerin % 34‘ü “Kariyerimde en üst noktaya ulaşmak isterim” derken, “Sadece para kazanmak için değil kariyerim için çalışıyorum” diyenlerin oranı ise % 23‘ü buluyor.

Her 100 Windows Live Messenger kullanıcısından 23‘ü hareketli ve değişim dolu bir yaşam beklentisi içinde olduğunu ifade ederken, “Sıradışı tatilleri severim” diyenlerin oranı da % 14‘ü buluyor.  

Windows Live Messenger ve Mobil

Araştırmaya cevap verenlerin % 34‘ü kendi cep telefonları Windows Live Messenger‘ı destekliyor olsa bu hizmeti hemen kullanabileceklerini söylüyor. Her dört Windows Live Messenger kullanıcısından biri Windows Live Messenger‘a bağlanmak için cep telefonunu kullanıyor.

:: Araştırma sonuçları hakkında ne düşünüyorsunuz? Forumda tartışalım.
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “İşimiz Gücümüz MSN”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  çok doğru söylüyor

 2. SDN Okuru dedi ki:

  BAŞKA ALANLARDADA İRİNCİ İKİNCİ OLSAK ..

 3. SDN Okuru dedi ki:

  helal olsun bilgiler için teşekkürler:D

 4. SDN Okuru dedi ki:

  çok komik durumdayız demek ki 😉

 5. SDN Okuru dedi ki:

  bize ne ?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Neden haberleri küçük parçalara ayırıyorsunuz? 10 parçaya bülünmez ki? (daha çok tıklanmak için çok kötü bir seçim!!!)

 7. SDN Okuru dedi ki:

  çok şaşırtıcı bir haber ben bunun böyle olmasını türk insanının boş gezmesine bağlıyorum işi olan böle şeyleri takmaz japonları örnek almamız gerekirdi…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  trillian kullanın kasmıyor kardeşim …

 9. SDN Okuru dedi ki:

  vay be gerçekten hayatımız msn olmuş

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bir zamanlar ICQ vardı, mesaj alma sesi hala efsane olduğunu düşündüğüm chat programıydı. Messenger kullanımına nasıl başladığımı hiç hatırlamadığım halde ICQ ya başlama dönememi çok iyi hatırlıyorum.

  ICQ nun pabucu Türkiye`de dama atıldı, messenger patladı. Bazen diyorum messenger`ında bir gün pabucunu dama atacak birşey çıkarmı.

" İşimiz Gücümüz MSN konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İşimiz Gücümüz MSN ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İşimiz Gücümüz MSN ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "