İSKİ Pardus ile nasıl tasarruf etti?


21 Aralık 2020 Pazartesi 12:00
İSKİ Pardus ile nasıl tasarruf etti?

ShiftDelete.Net ailesi olarak bugün, yerli ve milli Linux dağıtımımız olan PARDUS işletim sistemi kullanan İSKİ’yi ziyaret ettik. Yerli işletim sistemi İSKİ’de nasıl kullanılıyor? Pardus kurumlara ne gibi avantajlar sunuyor? Tüm bu soruların yanıtı videomuzda…

Yerli işletim sistemi PARDUS kullanan İSKİ merkezini ziyaret ettik

ShiftDelete.Net olarak farklı videolar ile karşınızdayız. İşletim sistemi, veri güvenliğimiz açısından önemli olduğu kadar devletin çeşitli kademelerinde kullanılan bilgisayarları düşündüğümüzde milli güvenliğimiz açısından da önemlidir.

Bu videomuzda yerli Linux dağıtımımız olan PARDUS işletim sistemini kendi bünyesinde yaygınlaştıran bir diğer kurumumuz İSKİ merkezine ziyarette bulunduk ve kurulan sistemleri inceledik. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmayalım ve sizleri videomuz ile baş başa bırakalım.

Her üç bilgisayardan biri PARDUS

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İSKİ Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Tayfun İşbilen, “İSKİ, kamu kurumlarında çok sık görülmeyen bir şekilde, kullandığı uygulamaların yüzde 90’ını kendi geliştiren bir kurum” dedi.

PARDUS kullanımı hakkında bilgi veren Sistem Yönetim Şefi Deniz Ünal Çağlar, “2009 yılında başlayan PARDUS serüveninde, şu anda 2300 client ile yerli işletim sistemimizi kullanıyoruz. İSKİ’de her üç bilgisayardan biri PARDUS kullanıyor” açıklamasında bulundu.
yazarYiğit Can Polat

1999 yılından bu zamana kadar en büyük tutkum olan teknolojiyi, ilk masaüstü bilgisayarımı kutusundan çıkarırken yaşadığım ilk günkü heyecanımla beraber ShiftDelete.Net ailesi içinde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
15 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
İnternet Öğretmeni Fikret Tozak

Meslek lisesinde bilişim öğretmenliği yaparken (2011/2012) Açık Kaynak İşletim Sistemleri dersini seçmeli ders olarak programa ekletmiştim. 1 yıl sonra İSKİ’de staj yapan öğrencilerim o kadar mutlu gelmişlerdi ki anlatamam. “İSKİ’de çoğu makinada Pardus var hocam yapamadıkları birşey olduğunda bizi çağırıyorlar biz yapıyoruz” diye anlatmışlardı. İşe yaramak çok hoşlarına gitmişti. Hatta oradaki çalışanlar da şaşırmışlar siz nereden biliyorsunuz Pardus’u diye. Ben de İSKİ’nin Pardus kullanmasına şaşırmıştım açıkçası. Bu haberi görünce sevindim hala kullanmalarına.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
25 gün önce

ben pardus kullandım yaklaşık 1 ay . wifi modüllerinde ve bazı başka sürücülerdr ciddi sıkıntılar yaşatıyor . bilgisayarınıza kurmanızı tavsiye etmiyorum . en azından şimdilik . onun dışında güzel.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
24 gün önce

Debian tabanlı değil mi Pardus?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
21 gün önce

hayır ubuntu tabanlı

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
25 gün önce

Ne zaman geçilmiş pardus işletim sistemine?

bi Garip
bi Garip
7 gün önce

2009 YILINDA geçilmiş Hayırlısı olsun Yukarıda hocamızın da dediği gibi okulanda öretilmeli nasil kurulur prolemler nasıl çözülür nerelerden hangi platformdan destek alınız. Cocuklarımız bilsin ki yavaş yavaş evlerede girsin hatta bir babayitçıkıp Telefonada uyarlarsa süper olur herkes Tel de yeni bir işletim sistemi arayışında abd tekelini kırmak lazım 1 müşteri de Cin olur 🙂 o da yeter ve artar zaten

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
25 gün önce

Pardus işletim sisteminde çalışan uygulamalarını İski’nin geliştirtmesi takdire şayandır.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
25 gün önce

Yarın kullanamaz hepsi windows10 a geçer Libre ofis aslında mikisoft offisten çok daha iyi eğer alışabilirlerse iyi olur ….

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
25 gün önce

iski çok iyi çalışıyor. adamlar her arızaya anında müdahale ediyorlar. helal olsun

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
25 gün önce

ben site yöneticisiyim. rogar taşıyor, su patlıyor her arızaya hemen geliyorlar ve çalışanlar da gerçekten uğraşıyor. normalde yapmazlar ama yardım olsun diye kazma kürek taşları kaldırıp arızayı gideriyorlar. teşekkür ederim iskiye.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
24 gün önce

koca dünyada sayılı gelişmiş ülke dışında kimse işletim sistemleriyle uğraşmıyor nedense türkiye ekonomi ile ilgilenmek yerine yerli işletim sistemi diyor. sebebide belli aslında windows lisansına tonlarca para vermek yerine EMİNÖNÜNDEN ALMIŞEM 3,5 LİRA
yerli üretimle ekonomi düzelir diyecek arkadaşlara söylim bu açık lisanslı bi işletim sistemi bundan para kazanamaz türkiye sadece EMİNÖNÜNDEN ALMIŞEM 3,5 LİRA der

asdfasdf ads fasd fasd s
asdfasdf ads fasd fasd s
24 gün önce

hani nerde pardus. başkanın masasında var sadece. göstermelik başka bişey değil

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
24 gün önce

Ibb den kac para aldin hakk

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
23 gün önce

Pardus daha çok yol almalı.Kamuda kullanılabilir fakat kişisel bilgisayarıma Linux Mint varken asla kurmayacağım bir sistem.

bi Garip
bi Garip
7 gün önce

aşağıda hocamızın da dediği gibi okulanda öretilmeli nasil kurulur prolemler nasıl çözülür nerelerden hangi platformdan destek alınız. Cocuklarımız bilsin ki yavaş yavaş evlerede girsin hatta bir babayitçıkıp Telefonada uyarlarsa süper olur herkes Tel de yeni bir işletim sistemi arayışında abd tekelini kırmak lazım 1 müşteri de Cin olur 🙂 o da yeter ve artar zaten

" İSKİ Pardus ile nasıl tasarruf etti? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İSKİ Pardus ile nasıl tasarruf etti? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İSKİ Pardus ile nasıl tasarruf etti? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  2. 2 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  3. 3 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  4. 4 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  5. 5 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  6. 6 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  7. 7 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  8. 8 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)
  9. 9 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık
  10. 10 Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video) Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video)