Ajanlar, İsrail askerlerini kadın profilleri ile kandırdı


18 Şubat 2020 Salı 14:50
Ajanlar, İsrail askerlerini kadın profilleri ile kandırdı

Sosyal medyanın veya mobil uygulamaların güvenli olmadığını kanıtlayan bir olay daha yaşandı. Söz konusu olaydaki hedef İsrailli askerlerdi. Hamas ajanlarının uyguladığı taktik aslında uzun bir süredir uygulanan taktikler arasında yer alıyor.

Kötü amaçlı yazılım ile İsrail askerlerinin bilgilerine ulaşıldı

Mobil uygulamalar üzerinden kurulan ilişkiler artık günümüzün kaçınılmazlarından olsa da kurulan her ilişkiye de güvenmemek gerekiyor. İsrailli askerler Hamas ajanlarının hazırladığı tuzağa ‘’kadın profillerine’’ kanarak düştü. Hamas ajanları askerlerin telefonlarındaki özel bilgilere ulaşmak için geliştirdiği kötü amaçlı yazılımları, kadın profillerini arkalarına alarak askerlerin telefonlarına yüklenmesini sağladı. Böylece askerler hacklenmiş oldu.

Aslında uzun bir süredir sahte hesaplar üzerinden dönen dolandırıcılık haberlerini okuyor olsak da İsrailli askerler söz konusu oyuna kanmışlar. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) sözcüsü, Hamas Filistin grubunun üyelerinin, İsrailli askerlerin telefonlarına kötü amaçlı yazılım bulaşmış uygulamalar yüklemeye ikna etmek için genç kızların profillerini kullandıkları açıklamasında bulundu.

Söz konusu oyuna bazı askerlerin inandığını aktaran sözcü, kötü amaçlı yazılımların fark edildiği andan itibaren izlemeye alındığı ve altyapısına inilerek tamamen silindiğini söyledi.

Daha önce de mobil uygulama ile binlerce kişi etkilenmişti

Facebook, Instagram ve Telegram hesapları üzerinden de ilerleyen konuşma, sahte kadın hesaplarının kötü amaçlı yazılımların uygulamalarını askerlere fotoğraf atmak için indirttiğini aktarılıyor. Sahte hesapların isimlerini de paylaşan IDF isimleri, Sarah Orlova, Maria Jacobova, Eden Ben Ezra, Noa Danon, Yael Azoulay, ve Rebecca Aboxis olarak sıraladı.

Kötü amaçlı uygulamaların çalışma prensibi ise, asker uygulamayı yüklediğinde farkında olmadan telefonunundaki bilgilere ulaşılabilir hale getiriyor. Sonrasında sessizce telefondan silinen uygulama, askerin uygulamayı görmesini engelliyor ancak arkada telefondan bilgileri toplamaya devam ediyor.

Daha önce de 2017 yılında bir olay yaşayan İsrail askerleri o zaman da benzer tanışma uygulamaları ile kandırılmıştı. Google Play Stroe’da yer alan bu uygulama yalnızca askerleri değil binlerce kişiyi de etkilemişti.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Ajanlar, İsrail askerlerini kadın profilleri ile kandırdı”

 1. Anonim dedi ki:

  görende israile gitmiş zannedecekler

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İsrail 3-5 milyonluk ülke. Çoluk çocuğu askere alıyorlar mecburen. Asker dediklerine bakmayın. Çoğunluğu ergenlikten yeni çıkmış bebe. Haa reklamı güzel yapıyorlar o başka

 3. Anonim dedi ki:

  İyide israil askerlerinin %90 ı gey nerden bulacaksınız tam erkek olanını

 4. Anonim dedi ki:

  eyy israil. hede hödööö…

" Ajanlar, İsrail askerlerini kadın profilleri ile kandırdı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ajanlar, İsrail askerlerini kadın profilleri ile kandırdı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ajanlar, İsrail askerlerini kadın profilleri ile kandırdı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "