ISS astronotları, uzay yürüyüşünde tehlike atlattı


14 Mart 2021 Pazar 09:42
ABONE OL
ISS astronotları, uzay yürüyüşünde tehlike atlattı

NASA astronotları Victor Glover ve Mike Hopkins, 13 Mart Cumartesi günü Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) dışındaki bir uzay yürüyüşü sırasında amonyak kirliliği açısından aracı kontrol etmek zorunda kaldılar. 

İstasyonun güneşe bakan tarafının sıcaklıklarını kontrol etmek için soğutma sistemine ihtiyaç duyduğunu belirtelim. Soğutma sistemi olmasaydı, dışarıdaki sıcaklıklar 121 dereceye kadar yükselirdi. Bu nedenle sistem, Aktif Termal Kontrol Sisteminin bir parçası olarak sıcaklığı sabit tutmak için borulardan pompalanan sıvı amonyak kullanır.

ISS konuyla ilgili araştırmalara devam edecek

Uzay yürüyüşüne yaklaşık bir saat kala, astronotlar bir atlama hattının yerini değiştirmeden önce sistemin bir kısmından amonyak çıkarıyorlardı. Hem Hopkins hem de Glover, bağlantısı kesildiğinde hortuma yakındı ve sistemden amonyak pulları çıktı. “Ah evet, şuna bak” dedi Hopper havalandırma başlarken.

Kontrol ve astronotlar bazı donmuş amonyak pullarının açığa çıkacağını bilmelerine rağmen, hortumdan beklenenden daha fazlası çıktı, bu yüzden ekstra güvenlik önlemlerine ihtiyaç duydular.

uzay turizmi uluslararası uzay istasyonu

Havalandırmadan yaklaşık 10 dakika sonra, görev kontrolü bir duraklama çağrısı yaptı ve ne kadar amonyak çıktığını astronotlarla kontrol etti. Hopkins görevlilere “Beklediğimden daha fazlasını hissettim” dedi. Ayrıca Hopkins amonyağın çoğu istasyondan dışarı çıkmasına ve 30 taneden az pul olduğunu tahmin etmesine rağmen, bazılarının kaskının vizörüne temas ettiğini düşünüyordu.

Görev kontrolü Hopkins’in bu düşüncesini onayladı ve konuya dair “Buradaki kamera görüşlerimizden pulların itici hareketine benzeyen şeyleri gördük, bu yüzden devam edip muhafazakar olacağız ve buna şüpheli bir kontaminasyon vakası diyeceğiz” açıklamasında bulundu.

Olaydan sonra yapılan görsel bir kontrolden sonra, astronotların giysilerinin amonyak kristallerinden arınmış olduğu tespit edildi. Ayrıca görev kontrol uzay yürüyüşü tamamlandığında hava kilidindeki amonyak kristallerini de kontrol edecekler.

Bu durum için ekstra özen gerekiyor çünkü ekip, aşındırıcı olduğu, gözleri ve ciğerleri tahriş edebileceği için istasyona amonyak getirilmediğinden emin olmak istiyor.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
gokhan
gokhan
29 gün önce

ISS’in videolarini kim cekiyor abi? Yoksa fotoshopmu?

" ISS astronotları, uzay yürüyüşünde tehlike atlattı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ISS astronotları, uzay yürüyüşünde tehlike atlattı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ISS astronotları, uzay yürüyüşünde tehlike atlattı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  2. 2 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  3. 3 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  4. 4 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  5. 5 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  6. 6 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  7. 7 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  8. 8 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  9. 9 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  10. 10 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme