Okunma

İşte Türkiye’nin En Büyük 10 Şirketi


16 Haziran 2015 Salı 16:00
İşte Türkiye’nin En Büyük 10 Şirketi

İstanbul Sanayi Odası, Türkiye’nin en büyük 10 şirketini açıkladı. Geçtiğimiz yıla kıyasla çok büyük değişimlerin olmadığı listede, Tüpraş yine birinci sırada yer alırken, Elektrik Üretim A.Ş. ve Tofaş en çok gerileyen şirketler oldu.

En büyük şirketler

Sıralamada Tüpraş 37.5 Milyar Lira ile birinci iken, Tüpraş‘a en yakın konumda yer alan Ford Otomotiv, 10.5 Milyar Lira satış gerçekleştirdi.

Gerileyen şirketler

Sıralamada 6. sıradan 9. sıraya gerileyen Tofaş ve 3. sıradan 5. sıraya gerileyen Elektrik Üretim A.Ş. en çok gerileyen markalar oldu. 5. sıradaki Elektrik Üretim A.Ş. 6.7 Milyar Lira, 9. sıradaki Tofaş 6 Milyar Lira satış gerçekleştirdi.

Yükselen Şirketler

Listede en büyük yükselişi 9. sıradan 7. sıraya yükselen İskenderun Demir ve Çelik gerçekleştirdi. 6.2 Milyar Lira satış gerçekleştiren İskenderun Demir ve Çelik‘in ardında ise 8. sıradaki yerini koruyan Ereğli Demir ve Çelik yer alıyor.

15-06/16/c8e9ebda9bec91a94a95cefe81cf197f-1434441886.jpg

Listede 5 Koç şirketi var!

Listede Tüpraş, Ford, Arçelik, Tofaş ve Aygaz şirketleri ile halen en büyük holding olduğu açıkça görülen Koç Holding, bakalım listenin gerisinde boy gösteren Tofaş ve Aygaz‘ı gelecek yıl listenin yukarısına taşıyabilecek mi?

:: Türkiye’nin en büyük şirketleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarCaner Sönmez

Yeni teknoloji ve girişimleri başarılı şekilde takip eden Caner, yeni nesil mobil teknolojilere ve Android'e karşı beslediği ilgiyle birlikte, deneyimlerini sizlerle paylaşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “İşte Türkiye’nin En Büyük 10 Şirketi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Koç Holding yüzde 50sini almış iki şirket gerilemiş çokmu.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Eüaş de mecburiyetten sıralamada var 🙂

 3. SDN Okuru dedi ki:

  hiçbişey üretmediğimizin kanıtı.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Sıralamayı değiştirmeyecek olsa da, kendi büyüklerimizin gerçek büyükler arasındaki durumunu daha kolay gösterecek, mesela USD bazında, bir ortak liste ile karşılaştırma iyi olurdu.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Koç farkı cidden onlarda olmasa sanayi yok (!)

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Nerde vestel nerde cengiz holding Liste ben doğru değilim diye bağırıyo resmen

 7. engerex dedi ki:

  Günlük 1 milyon dolar gelir elde eden Game of War ve bizdeki liste.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  yarısı yabancı sayılır. yabancı araba firmaları ve yabancı petrol gazı satan firmalar.

" İşte Türkiye’nin En Büyük 10 Şirketi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İşte Türkiye’nin En Büyük 10 Şirketi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İşte Türkiye’nin En Büyük 10 Şirketi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "