Okunma

İthal Telefonlara Ek Vergi Geliyor


24 Aralık 2014 Çarşamba 18:50
İthal Telefonlara Ek Vergi Geliyor

Geçtiğimiz günlerde paylaştığımız haberimizde, teknoloji ürünlerine ve özellikle akıllı telefonlara 1 Ocak itibariyle gelecek zamlardan bahsetmiştik.

:: Akıllı telefonlar 2015’te zamlanacak…

Özel Tüketim Vergisi‘ne gelecek olan yüzde 10.11‘lik zam ve damga puluna gelen zam, akıllı telefonların fiyatını yaklaşık yüzde 10 – 15 arasında zamlandıracak.

Bu haberimizin konusu ise farklı. İthal cihazlara, bu zamlara ek olarak ek vergilerin geleceği Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi tarafından açıklandı.

İthal teknoloji ürünlerine ek zam geliyor!

Cep telefonu, PC, TV ve ev elektroniği işi yapan ithal markalar ise yerli ürüne karşı artacak fiyat hareketi sonrası pazar kaybı yaşayabilir.

“Türkiye çok başarılı bir şekilde mobil telefon üretebiliyor, tablet üretebiliyor, laptop üretebiliyor” diyen Bakan Nihat Zeybekci, şöyle devam etti:

“Yaptığımız çalışmalarda Türkiye’ye gönderilen bir telefon üzerinde, ‘5 dolar veya 2.5 dolarlık iki kişilik montaj ve diğer maliyetler’ diyor. İnandırıcı bulmuyorum. Bunun üzerinde başka damping destek var. Gizli teşvik ve destekler var.

Bunları araştırıyoruz. İçeride sanayicimizi korumak üzere yakında cep telefonuna tablet ve bilgisayarlara anti damping vergisi gelecek gibi görünüyor. Şu anda soruşturmalarda öyle bir gelişme var. Biz koyacağız. Soruşturmalarda somut verilere ulaşıldı. 

Dünya Ticaret Örgütüne tabi olan bir ülke olarak el aletlerinde ev aletlerine, elektronik ev aletleri cihazlarında inanılmaz haksız rekabet yaratıcı başka ülkelerin teşvikler var, destekleri var. Bunlarla ilgili bize düşen görev sektörlerimizi korumak.” 

Ek vergi 2 ay içerisinde gelir

Bakan Zeybekci, “Anti-damping vergisinin ne kadar olacağı soruşturmalar ile çıkıyor. Soruşturma açıldı, maksimum 2 ay içinde olur. Sorduğumuz sorulara cevaplar geliyor. Fiili araştırma yapıyoruz” dedi. 

Nereden çıktı bu zam?

Daha önce yapmış olduğumuz haberde de değindiğimiz gibi Türkiye’de akıllı telefon üreten Vestel, iddialara göre ithal ürünlere karşı daha dik durabilmek için böyle bir düzenleme talep etti. Tabii bu talep sadece Vestel’den mi geldi ya da iddialar doğru mu doğrudan talep Vestel’den mi geldi orası merak konusu.

Şimdi ne olacak?

Türkiye, Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği antlaşması imzalamış bir ülke. Tek taraflı bu birlikteki ülkelerden gelecek cihazlara ek vergiler getirilemiyor. Fakat Çin ve ABD gibi pazarlar bu antlaşmaya dahil değil.

Yani uzakdoğudan gelen Samsung, Sony, LG ve pek çok Çin üretimi ürün, ayrıca Apple gibi ABD merkezli firmaların ürünlerine ek vergi zamları gelecek gibi.

Böylece ithal ürünlerin alımı daha zorlaşacak ve tüketiciler yerli üreticilerin ürünlerini tercih edecekler. Tabi bu cari açığı yine sıfırlamayacak. Çünkü yerli telefonun bile çoğu esasında ithal.

:: Bu getirileceği açıklanan ek zam ile ilgili yorumlarınız ne?
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

279 yorum - “İthal Telefonlara Ek Vergi Geliyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Olumlu karşılıyorum hem cari açığı kapatmak, hemde tüketiciyi yerli üreticilere yönlendirip zamanla yerli üretim cihazlarında kalitesinin artacağını umuyorum.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  yani kendilerine gelince son model zırhlı mercedese devlet parasıyla binerken iyi artık vatandaşı sömürmeyi bırakın benim ne alacağım kimseyi ilgilendirmez zaten en düşük kazançlarla en yüksek vergileri ödüyoruz bide hala yapılanları normalmiş gibi konuşan insanlar var farklı bir ülkedemi yaşıyorum ***** gelince tasarruf lüksün güzelin herşeyi haram kendilerine gelince itibar bir ülkenin en buyuk itibarı halkının refah seviyesidir.

 3. edox dedi ki:

  Bir hortlatma vakasi daha.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  s6 s6edge 5000 tlde olalacak sýkýntý yok gelecek bizim

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Ya kardeşim almıyorsun ki yerli mal… Al sana Casper al sana general mobile al sana vestel venus escord joye… Kullanmiyorsun ki… Adam takmis samsunga lgye ipho neye. Casper via8 al kullan. İphone kalitesinde teleftelefon. Kullan… Yuzde yuz yerli degil belki ama alirsan olur . almazsan adam markayi gelistiremez….

 6. SDN Okuru dedi ki:

  2000 tl ve üzeri telefonlara mı geliyor

 7. SDN Okuru dedi ki:

  "Tabi bu cari açığı yine sıfırlamayacak. Çünkü yerli telefonun bile çoğu esasında ***** son mısrası) Bence de

 8. SDN Okuru dedi ki:

  sadece apple mı geldi bu vergi adamlar fiyat artırmak için yer arıyor yemin ediyorum hiçbir firma zam yapmadı sadece apple yaptı

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Yerlide yeli olsa 100 tl veririm samsung alırım
  oem utunlerine gelecek mi?

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Vestel den telefon almam kardes gider kaçak telefon alırım

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Bunu yapanlar halki gerizekali saniyor ios sistemi kullanmak isteyen adam vestelin hangi telefonunu alsin.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Benim için ha zamsung ha vestel ikiside aynı kalitede. al birini vur ötekine yalnız zamsungun ürün gamı bayağı bir geniş bilhassa telefon açısından çeşit çok mühendisleri bile şaşırıyordur hangi model hangi modeldi acaba diye

 13. SDN Okuru dedi ki:

  3 kat fazla veririm yinede vestelin uyduruk telefonunu almam sanki ülkede iphone galaxy note yapıyorlarda biz almıyoruz.

 14. Aimee dedi ki:

  Artýk þaþýramýyorum da yakýnamýyorum da gerçekten yoruldum!

 15. SDN Okuru dedi ki:

  en son kelimesi mallar yazan yazıyı ben yazdım şunu da ekliyeyim… şu anki hükümet sayesinde çok para kazanıyorum (ekonomi sayesinde) ama bütün parayı dolara çeviriyorum….ama şunu da görüyorum çok sürmez 1 sene içinde burada ülkenin durumu iyi diyen 1000-1500 lira maaş alanlar ne oldu bize diyecekler… ülkenin elinde hiçbirş ey kalmadı. dış borç imf ye yok ama suudi lere ve katara olan borcu ne yapacaksınız.. ekonomiyi bu iki ülkeden para ayakta tutuyor. ama sağolun sayenizde ülke batağa gittiğinde ben rahat hayatımı devam ettireceğim ama siz sürüneceksiniz :). yurt dışından kart atarım size…

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Bence vestel o telefonlari yeterince pahalı satıyor daha da satmak icin ugrassin tabi. Biz zaten somurulen toplum olduk

 17. kmurat dedi ki:

  Kendi geçmiþini bilemeyen, geleceðinide göremez. Tüm baþarýlý þirketlerde, geçmiþten günümüze satýþ, fiyat, talep, v.s. grafikleri hazýlanýr ve oradan gelecekteki talepler çözülmeye çalýþýlýr. Yanlýþ bir tahmin, yanlýþ yatýrýmlara ve mali zararlara neden ***** />

  Bizim yakýn geçmiþimiz de, fazla övünülecek baþarý hikâyeleri ile yok. Bu nedemle de herkes Osmalý zamaný baþarýlarýmýz ile övünür.

  Geçmiþten bugüne nasýl geldiðimizi bilmiyorsak, geleceðe nasýl ulaþacaðýmýz konusunda da bir fikrimizde olamaz. Kültürel tecrübelerimiz silinmiþ, unutulmuþ, aptallaþtýrýlmýþ bir toplum olarak kalýrýz ***** />

  Okullar da Tarih dersleri, öðrencilere eziyet olsun mu diye okutuluyor ? Bir yazýlý tarih var, ve bir den gerçek yaþanan tarih var. Tecrübe ve bilgi birikimi nesil den nesile aktarýlamadýðý sürece, toplumsal geliþmeler gerçekleþemez. Taþ devrinin uzun bir yaþanmýþ olmasýnýn nedeni de, bilgi birikiminin aktarýlamamasýndan kaynaklaný***** />

  Her yeni nesilin kültürü, bir önceki neslin mirasý üzerine kurulur.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Helal be ülkem. Halkımız sağolsun neye rağbet ona vergi getiriyor adamlar hiç indirim yok hep zam zam zam… Bir günde indirim var diyin. Yerli Malı Yurdun Malı Herkes Bunu Kullanmalı diyenlerdenim ama teknolojin yokki, Adam gibi Telefon Bilgisayar Televizyon yaptınız da biz mi almadık? Vestel Casper ın satışımı düştü. Aldığımız ürünlerin yarısı vergi zaten az mı geldi. Diğer ülkelere helal olsun halkı için her türlü kolaylığı sağlıyor. Vatandaşın hakkını koruyor. Bizimkilerde halkı nasıl ……….. hesabı yapıyor. Biz eşşek olduğumuz müddetçe sırtımızdan sopa eksilmez.

 19. -Hewal- dedi ki:

  Yok 20 sene önce karneyle ekmek alýnýyor yok cart curt ya ben zaman gezgini deðilim .Ben 2014 senesinde yaþýyorum bu günün þartlarý beni ilgilendiriyor dünün sartlari deðil dünden bahsedersek ta ilk Insanlara kadar yolu var o zamanlar insanlar et temini için avlanmak zorundaydý üstlerine baþlarýna giyecek kýyafet yoktuya kadar gider..Geçmiþte ki insanlar haklarý gaspedildið için ses çýkarmayýp sineye çektiyse aynýsý bizden de mi bekleniyor nedir sürekli geçmiþ örnekleri verilir anlamadým .Geçmiþ Tapanizm ini býrakýp artýk önümüze baksak arkanýza o kadar çok bakýyoruz önümüzü göremez olduk .Toplu olarak hepimizin ortak gayesi Insaný þartlar içersinde zorunlu ihtiyaçlarýnýzý baþkasýna muhtaç olmadan temin etmek deðilmi halihazýrda asgari ücret denilen ücret tipinin bunlarý karþýlamama si hepimizin ortak sorunu deðilmi eee o zaman problemi dile getirenlere neden sürekli geçmiþ hikayeleri yada sistem haini damgasý yapýþtýrmak nedir .Ben sesimi çýkarmýyorum çýkaranin kellesini uçururum zihniyeti .

 20. 7.43 dedi ki:

  Þu eskiyle yeniyi kýyaslayanlarý gerçekten anlamýyorum. Eskiden araba almak lükstü þimdi asgari ücretli bile zorlarsa alabiliyor. Ne yani asgari ücret arttý da mý böyle oldu? Öyle diyorsanýz kafanýz iyi derim. 20 sene öncesi ile þimdinin sanayisi bir mi?

 21. ConfickerBelasi dedi ki:
 22. TakeRisks dedi ki:

  tüm telefonlara veya elektronik ürünlere zam gelmiyor,anti damping denen bir olay var adam kendi ülkesinde pahalýya sattýðý malý bizim ülkemizde daha ucuza satýyorsa iþte o zaman ek vergi geliyor(tabii bu fiyatlar vergiler hariç kýyaslanýyor) herkes bilip bilmeden atýp tutmuþ,girin teknoseyirin bu haftaki haftalýk gündem deðerlendirmesini dinleyin neymiþ ne deðilmiþ öðrenin

 23. Sansar667 dedi ki:
 24. kmurat dedi ki:

  Bir kaç düzeltme yapayým :

  Askeri ücret deðil, asgari (en düþük) ü***** />

  Ýphone da çin’de üretiliyor, ama Amerikan malý olarak pazarlanýyor. (Globalleþme dedikle bu oluyor)

  Samsung kullanýyorum, nesini beðenmiyorsunuz? (Param ona yetmiþti)

  Geçmiþ ile bugün kýyaslanýrsa, Geçmiþte Milyarlar kazanýyordum, Bu günlerde Bin Lira civarýnda kazanýyorum. Geçmiþte, her sene 50% zam alýyordum, Enflasyon 100% oluyordu. Bugünlerde 3% – 5% zam alýyorum, Enflasyon’da 10% altýnda kalýyor. Eskiden Þirket araba tahsis ederse kullanýyordum, þmdi ken arabam ***** />

  Eskiden Ýnternet kafe’de win 98/ win 2000 kullanýyor ve de mail okuyabilmek için yarým saat baðlantý saðlanmasýný bekliyordum. Þimdi evimde kendi bilgisayarým var. Eskiden bir dayanýklý ürün satýn alacaðým zaman, fiyatýný Dolar üzerinden hesaplýyorduk, Þimdi her yerde Türk lirasý geç***** />

  En önemlisi, eskiden bizim baþbakanýmýz gidip, Amerika baþkan’nýnýn önünde esas duruþta beklerdi (Fotografý bile yayýnlanmýþtý), þimdi bizi ziyarete ***** />

  Güçlü bir Ülke olamk ile aciz bir Ülke olmak arasýndaki fark, bunlarýn hepsini yaratan.

 25. Mr.Awesome dedi ki:

  ”OoO zam alýrým bir dal” abi yeter ya. Sanki zam gelince senin kokuþmuþ sözde yerli malýný alacaðýz deðilmi

 26. ConfickerBelasi dedi ki:

  ekonomi iyiye gidiyor her aileye 3 anahtar veriliyor yazlýk ev,kýþlýk ev ve araba her apartmanýn altýnda otoparký var trafik sorunu da çözüldü otobüsler,dolmuþlar kaldýrýldý herkes çok mutlu asgari ücret 10.000.00TL. oldu milletvekilleri de ayný maaþý alýyor sosyal uçurum kalktý…
  uyanýyorsun gene köpek yataða iþemiþ…

 27. Sansar667 dedi ki:
 28. Meridian dedi ki:
  Alýntý fatsaf Nickli Üyeden Alýntý
  Mesajý göster
  Samsung ve kalite guldurme beni he bu arada diyorsunuzya yerli mali na vergi az alsalar siz yine 200 fazla verirsiniz yabanciya gider para #Vestelalkulland ýr 😉

  Lafýn geliþi söyledim. Ben de biliyorum samsung telefonlarýnýn ne kadar kötü olduðunu.
  Ayrýca bu vergi olayý sadece telefona deðil.Diðer aletleri de düþünmelisin.

  Kardeþim adamlar iyi yapmýyor ben niye o aleti tercih edeyim Allah aþkýna ya.Ayda bir arýzalanacak Allah bilir.
  Ýthal telefona verdiðimiz vergiden daha çok telefonun arýzasý için vereceðiz belki de.

 29. Meridian dedi ki:

  Ne zaman Apple , Lg , HTC vb. markalar kadar kaliteli iþ çýkarýrlar o zaman verdiðim tüm para helal olur yerli ***** />
  Ama þöyle söyliyeyim , vestel alýp rezil olacaðýma , 200 tl fazla verip vezir ***** atma manasýnda deðil)
  Zaten paramýzýn yarýsý vergiye ***** gerçekten

 30. Meridian dedi ki:

  Ne zaman samsung , lg , sony , apple vb. markalar kadar kaliteli iþ yaparlar o zaman paramýn hepsi helal olur yerli ***** />

  Vestel alýp rezil olacaðýma 200Tl fazla para verir vezir ***** bakmasý***** />

  Artýk her þeyin %50’si vergi ***** kadar artýk.Yazýk!

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Vestel madem vergiyi koydurdun bari snapdragon 810 la gel seneye 😀

 32. ConfickerBelasi dedi ki:

  ama avrupa orta doðu’ya samsung tvleri vestel üretiyor bazý samsung modellerine benzeyen vestel tvler vardý ***** />

  – – – Mesaj Güncellendi – – –

  zam duble olucak çift ***** />

  – – – Mesaj Güncellendi – – –

  alt dudak üst dudaktan öpecekler.

 33. ConfickerBelasi dedi ki:

  ama avrupa orta doðu’ya samsung tvleri vestel üretiyor bazý samsung modellerine benzeyen vestel tvler vardý ***** />

  – – – Mesaj Güncellendi – – –

  zam duble olucak çift gelecek.

 34. ConfickerBelasi dedi ki:

  ama avrupa orta doðu’ya samsung tvleri vestel üretiyor bazý samsung modellerine benzeyen vestel tvler vardý bundan.

 35. gorkem19o7 dedi ki:

  Þimdi yýlbaþýndan sonra fiyatlar artacak ve üstüne 2 ay sonra ayrýca bir vergi gelerek te mi artacak yoksa 2 ay sonra mý artacak sade ?

 36. neoorog dedi ki:

  aferin zeki asistan, kim asistan yaptý seni?

 37. SDN Okuru dedi ki:

  yorum yazanlar ekonomiden gram anlamıyor, sadece biraz daha düşük fiyata fiyakalı telefon alayım sevdasındalar. İphone bile çinde üretiliyor peki paranın büyüğünü kim alıyor? Amerika, neden çünkü 200 dolara ürettiği iphone'u sadece amerikada 700-800 dolara satıyor, bu avrupada daha pahalı. 600 dolar amerikaya kalıyor. O yüzden Türk markası bir ürün kullanınca paranın çoğu burada kalacak, senin çine verdiğin para ile gidip iphone verdiğin toplan para kıyas bile edilemez. Çözülmesi gereken sorun yurtdışı cihazların vergisi değil, yurtiçi markaların iyi cihazlar üretmesi ya da çine ürettirmesidir. O zaman dışa bağımlılık azalır, cari açık önemli ölçüde düşer. Realist olun az

 38. SDN Okuru dedi ki:

  pek akıllanacaklara benzemiyor sanki sözleşme yapmışlar aralarında 2023 e kadar 🙂

 39. Mali400 dedi ki:

  Bi konuþsam a’dan z’ye çok kiþiyi elden geçiririm de neyse ancak bu ülkede asla yerli üretim olmaz,yerli dediðiniz firmalarýn hepsi ithal parçalarý montajlayýp türk malý diye satýyor,telefon alma arefemde olmadý bu olaylar þahsen dünyada tek vestel kalsa almam,2 gün sonra unutanlardan da deðilimdir,hi hükümet sizede selamlar

 40. pcwolf dedi ki:

  Bu ülkede yerli denen þey hangi sektörde kullanýlýyor merak ediyorum, yerli tohum bile kullandýrmýyorlar adama, gerçekten amaçlarý yerli kullanýma teþvik etmekse önce kendilerine baksýnlar. Altlarýnda alman, ellerinde belki amerika, ondan sonra yerli kullanýn…
  Yok tasarruf yok bilmem ne derler israfýn daniskasýný yapýp 5 liitrelk araçlara binerler, halka gelince elindeki alým gücünü zorlamak için ellerinden geleni ***** />
  Merak ediyorum bu millet ne zaman akýllanacak.

 41. SDN Okuru dedi ki:

  Artik vestel maðazasinin önünden bile geçmeyecem kesin büyük baþlarin biri oraya ortak yoksa vestel demi bu ülkeyi yönetiyo vestelin neresi yerli mali yoksa bu þirkettemi paralel yapi

 42. SDN Okuru dedi ki:

  itibarımızı yükseltecek saraylar için! dir kesin

 43. SDN Okuru dedi ki:

  yetmez ama evet!!!!!!

 44. -Hewal- dedi ki:

  Samaný bile ithal eden bir ülkede yerli teknoloji üretmesini beklemek biraz komedi deiðilmi sizce .Ayrýca yerli üretimin alýmýný teþvik istiyorsan vergilewri %3 yada %2 civarýna çekip ötv ve diðer saçma vergi leri kaldýrmak gerekmezmi.

" İthal Telefonlara Ek Vergi Geliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İthal Telefonlara Ek Vergi Geliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İthal Telefonlara Ek Vergi Geliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "