İyi bir ‘dijital vatandaş’ mısınız?


30 Nisan 2021 Cuma 23:59
ABONE OL
İyi bir ‘dijital vatandaş’ mısınız?

İnternet, devasa bir ortamdır. Bilinçli bir şekilde kullanıldığı zaman insanların hayatını kolaylaştıran faydalı araçlardan biridir. Ancak bilinçsiz kullanıldığı zaman potansiyel tehlikelere yol açan zararlı araçlardan biri haline gelir. Bir ülkenin vatandaşı olarak ait olduğumuz toplumda yerine getirmemiz gereken ciddi sorumluluklarımız vardır. Aynı durum internet ortamında da geçerlidir. Burada da karşımıza dijital vatandaşlık terimi çıkıyor.

İnternetin hayatımıza ilk girdiği andan itibaren hepimiz dijital vatandaşlık kategorisine adım attık. Peki dijital vatandaşlık nedir? Sorumlulukları ve boyutları nelerdir? Detaylı bir şekilde yazımızda.

Merak edilen Dijital vatandaşlık (Yurttaşlık) kavramı nedir?

Dijital vatandaşlık tanımı, aslında dijital okur-yazarlık ile yakından ilişkilidir.

Bilgi ve iletişim teknolojilerini en doğru şekilde kullanan kişiler anlamına gelir. Dijital vatandaşlar, internet ortamında yaptıkları herhangi bir kötü aktivitenin gerçek hayattaki gibi karşılığı olacağını iyi bilen kişilerdir. Aynı zamanda siber zorbalığa tam anlamıyla karşı olan ve insanları teknolojiyi bilinçli olarak kullanmaya teşvik eden kişilerdir.

Dijital vatandaşların özellikleri:

 • Bilgi ve iletişim kaynaklarını kullanırken eleştirebilen,
 • Çevrimiçi yapılan davranışların etik sonuçlarını bilen,
 • Ahlaki olarak çevrimiçi kararlar alabilen,
 • Teknolojiyi kötüye kullanmayarak başkalarına zarar vermeyen,
 • Sanal dünyada iletişim kurarken ve işbirliği yaparken doğru davranışı teşvik eden

Dijital vatandaşlık eğitimi neden verilmelidir?

Teknoloji geliştikçe, kullanımı ile ilgili sorunlar giderek ve katlanarak artıyor. Bu nedenle teknolojik davranış ya da teknolojik vatandaşlık ile ilgili davranışların, değerlerin, etik kuralların ve bilincin oluşturulması gerekiyor. Bu nedenle çocuklar ve gençlerde dahil olmak üzere her yaştan insana internet ortamında sorumluluklarını bilmeleri için dijital vatandaşlık eğitimi verilmesi gerekiyor.

Dijital vatandaşlık boyutları nelerdir?

dijital vatandaşlık

Yurttaşlığın ne olduğu ile ilgili kesin bilgiler veren ”Dijital vatandaşlık uygulamaları” olarak da adlandırılan dijital vatandaşlığın boyutları genellikle 9 başlık altında inceleniyor.

1- Dijital Erişim (Herkes İçin İnternet):

Üretken vatandaşlar olmak için, eşit olarak teknolojik imkânlara dijital erişim sağlanması anlamına gelir. Örneğin, cinsiyet, ırk, yaş, etnik kimlik, fiziksel ve zihinsel farklılıklara aldırış etmeden elektronik topluma tam katılımın sağlanmasıdır.

2- Dijital Ticaret:

Elektronik ortamlarda satma ve satın alma işlemlerini yapacak yeterliliğe sahip olma anlamına gelir.

3- Dijital İletişim:

İletişim biçimlerinin değişikliğe uğrayarak elektronik araçlar vasıtasıyla da yapıldığının farkında olmadır. Örneğin, e-posta, cep telefonu, anlık mesajlaşma teknolojisi kullanıcıların iletişim yolunu değiştirmiştir.

4- Dijital Okuryazarlık:

Öğrenme-öğretme sürecinin artık teknoloji kullanılarak gerçekleştirildiğinin farkında olmadır.

5- Dijital Etik:

Sanal dünyada gösterilen davranışın ya da işin elektronik standardının da olduğunun farkında olmadır. Örneğin, siber zorbalık, sanal küfürleşme…

6- Dijital Kanun:

Sanal dünyada yapılan işlerin elektronik sorumluluğunun olduğu ve kanunlarla yaptırım altına alındığı anlamına gelir. Örneğin, yasak yayınlar, yasadışı organ ve uyuşturucu satışı, intihara meyilli hâle getiren web siteleri, oyunlar kanunen yasaktır.

7- Dijital Haklar ve Sorumluluklar:

Herkesin sanal dünyada kendini özgürce ifade edebilecek haklara sahip olduğu ve bunun da yasaklanamayacağı anlamına gelir. Örneğin, sanal ortamda formlarda görüş bildirme, grup oluşturma, tartışma ortamlarına katılma vb. temel haklar kısıtlanamaz.

8- Dijital Sağlık:

Dijital dünyada hem fiziksel, hem ruhsal hem de psikolojik yönden sağlığı direk ya da dolaylı olarak etkileyecek etmenlerin bulunduğunun farkında olmadır. Örneğin, göz sağlığı, tekrarlayan stres sendromu, asosyal yaşam, içe kapanıklık ve fiziksel bozukluklar (bel ve sırt ağrıları) yeni teknolojik dünyanın ortaya çıkardığı sağlık sorunlarıdır.

9- Dijital Güvenlik:

Bireyin sanal ortamda kendi güvenliğini sağlayacak önlemleri alması demektir. Şu örnekler sıralanabilir: Başkalarının bilgilerini izinsiz kullanma, solucan, virüs veya truva atı oluşturma, spam gönderme, başkalarının bilgilerini veya mallarını çalma vb. faaliyetlerin farkına vararak gereken güvenlik tedbirlerinin alınması (virüs programları, filtreleme programları vb.).
yazarTunahan Karakış

İlk bilgisayarını 7 yaşında edinen Tunahan, o günden itibaren teknolojiye ve video oyunlarına karşı hep ilgili oldu. Yakın zamanda yolu SDN ile kesişen Tunahan, edindiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Nobody
Nobody
16 gün önce

Türkiye’de “iyi bir vatandaş” olmanın tek kriteri vergilere boyun eğmek, “iyi bir dijital vatandaş” olmanın tek kriteri ise çevrimiçi alışverişlerde vergilere boyun eğmek. Yoksa ne kadar üretken olursanız olun, ne kadar bu toprakları benimserseniz benimseyin taraf olmadığınız sürece bertaraf ediliyorsunuz. İyi bir vatandaş olarak anılmayı bir kenara bırakıyorum, bütün platformlarda ötekileştiriliyorsunuz.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
16 gün önce

Abi hangi ülkeler bu dijital vatandaşlığı veriyor bide nasıl alırız ücretli mi acilen türk vatandaşlığından kurtulmak istiyorum Türk olmaktan gurur duyuyorum ama ülkemde yaşamaktan utanıyorum

Nobody
Nobody
16 gün önce

Bunu herhangi bir arama motoruna yazsan çok daha kolay yanıt bulurdun.

" İyi bir ‘dijital vatandaş’ mısınız? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İyi bir ‘dijital vatandaş’ mısınız? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İyi bir ‘dijital vatandaş’ mısınız? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
 2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
 3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
 4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
 5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
 6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
 7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
 8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
 9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
 10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!