Okunma

İzin Çıktı! Patronlar Mesajlarınızı Okuyabilir!


14 Ocak 2016 Perşembe 13:00
İzin Çıktı! Patronlar Mesajlarınızı Okuyabilir!

2007 yılında Romanya’da yaşayan mühendis Bogdan Mihai Barbulescu, iş saatlerinde akrabaları ile kişisel yazışmalar yaptığı gerekçesiyle işten çıkarılmıştı.

Patronlar çalışanların mesajlarını okuyabilir!

Konuyu mahkemeye taşımak isteyen Barbulescu, 2008 yılında patronunun “özel hayatın gizliliğini ihlal ettiğini” gerekçe göstererek dava açtı. Yerel mahkemelerden sonuç alamayan mühendis, konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıdı.

16-01/14/google-easter-egg-5-600x337.jpg

Barbulescu’nun Yahoo Messenger üzerinden gönderdiği mesajları inceleyen mahkeme, mühendisin şirket bilgisayarını kişisel görüşmeleri için kullandığını gerekçe göstererek işvereni haklı buldu. 

Türkiye dahil olmak üzere, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi‘ni onaylayan tüm ülkeleri kapsayan karar sonrası mahkeme, çalışanların özel hayatlarının ihlalinin önlenmesinde işverenin sorumluluğu olduğunu hatırlattı.

:: AİHM’in bu kararı hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “İzin Çıktı! Patronlar Mesajlarınızı Okuyabilir!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Eğer şirket telini pcsini mesai saatleri içinde özel işlerin için kullanıyorsan yanlış

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Telegram messenger kullan secret chat yap kimse okuyamasın

 3. SDN Okuru dedi ki:

  al işte belki özel konuşuyorum okumasın kardeşim saçma oluş açıkcası….

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Yahoo Messenger diyor dava konusu olan şey.. sms değil.. işyerinde aşk meşk vs eğlence yeri değil kimse kusura bakmasın.. acil durumlara kimse karışmaz.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Yeni bir anlayış çıktı. Mesai saatleri içerisinde patron canı ne isterse yapabilir diye. Yok öyle birşey! Yapılacak bir iş alınacak ücret vardır. İş yapılıyorsa olay bitmiştir. Parasını veriyorum Kişinin özel alanına tecavüz ederim kafasındaki köle sahiplerini türetenler bu durumu normal karşılayanlardır. Parasını ödersin hizmetini alırsın o kadar. Patron mal satarken müşteri karısıyla yaptığı yazışmalara bakıyor mu? Parasını ödüyor hizmetini alıyor. Bence ortalıkta ben kendimi kiraladım patron bana istediğini yapar havasında gezmeyin genç yaşta sağlığınız bozulmasın…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  İnsanlar köle gibi çalışıyor zaten üzerine şirketin netinden mesajlaştı diye atılıyorsa ve bu insan hakkıysa yazıklar olsun.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bu işe en çok Hakkı Alkan sevinecek, tam ona göre…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Aslın aylıkçı çalışanlar kendi günlerinin o saatlerini gönüllü olarak işverene kiralıyorlar onlarda ne isterse yapabilir ona göre davranmak gerekli.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Smsi attıktan sonra sileriz biz de. =)

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bu haberi okuyan, kıdem tazminatından nasıl yırtarım diye düşünen çıkarcı, hak yiyen işverenler de fırsat bu fırsat işçi çıkarır.

" İzin Çıktı! Patronlar Mesajlarınızı Okuyabilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İzin Çıktı! Patronlar Mesajlarınızı Okuyabilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İzin Çıktı! Patronlar Mesajlarınızı Okuyabilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "