Netflix izleme alışkanlıklarını değiştiriyor!


12 Şubat 2020 Çarşamba 17:30
Netflix izleme alışkanlıklarını değiştiriyor!

İzleme alışkanlıkları radikal değişiklikleri içinde barındırıyor olsa da rakamlar alışkanlıklarımızı kolay kolay terketmediğimizi gösteriyor. Nielsen’in şubat ayı için yayınladığı toplam izleyici raporu, Netflix gibi içerik izleme platformlarının yükselişini kanıtlıyor.

İzleme alışkanlıkları Netflix ile değişiyor

Sosyal medya gücünü her yıl kullanıcı sayısıyla beraber katlıyor. Facebook, YouTube ve Twitter ise farklı biçimlerde video izleme alışkanlıklarını yönlendiriyor. Yayınlanan rapora göre, video akışlarının içerikleri 2018 yılının ilk çeyreğinde izleme alışkanlıklarının yüzde 10’unu oluştururken, şimdi 19’unu oluşturuyor.

Raporda ücretli abonelik alarak içerik izlenen platformlar göze çarpıyor. Alışkanlıklarımızın değişiminin merkezinde bulunan Netflix’i YouTube, Amazon ve Hulu gibi platformlar takip ediyor. Çevrim içi izleme alışkanlıklarını da gözler önüne seren bu araştırma aynı zamanda, bu platformlardan televizyona bağlanarak izlenen içerikleri de kapsıyor.

Çeşitlenen alternatifler ile birlikte birçok kişi izlediği içeriği kendisi belirliyor ve birden fazla abonelik alarak bu tercihlerini taçlandırıyor. Söz konusu platformların yanında bir de sosyal medya faktörü yer alıyor. Instagram’ın IGTV ile birlikte farklı bir tecrübe sunmayı planlıyorsa da işler planlandığı gibi gitmedi. Facebook’un da söz konusu alana yatırımlarını artırdığını ancak yine de yayınlanan rapordaki listede yer alamadığını belirtelim.

YouTube Premium hizmeti ile kullanıcılara reklamsız, özel içerikler sunuyor. Milyonlarca izleyiciye ulaşan platform, söz konusu yönde ilerleyen günlerde stratejilerini geliştirmeyi de planlıyor.

Artan fırsatları gözler önüne seren bu rapor, Amerikalıların yüzde 60’ının birden fazla ücretli video hizmeti aldığını kanıtlıyor. Bunun yanında yüzde 93’ü ise gelecekte bu aboneliklerini çeşitlendirmek istediğini söylüyor ki oldukça yüksek bir oran.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Netflix izleme alışkanlıklarını değiştiriyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Netflix izleme alışkanlıklarını değiştiriyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Netflix izleme alışkanlıklarını değiştiriyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  2. 2 14:45'de Huawei Mate 40 serisi canlı yayınındayız! 14:45'de Huawei Mate 40 serisi canlı yayınındayız!
  3. 3 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
  4. 4 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
  5. 5 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
  6. 6 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
  7. 7 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  8. 8 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  9. 9 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
  10. 10 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!