İzlenmesi gereken en iyi bilim kurgu dizileri


07 Eylül 2020 Pazartesi 22:30
İzlenmesi gereken en iyi bilim kurgu dizileri

Bilim kurgu, son zamanların yükselen trendi gibi görünse de, İlk olarak 1920’li yıllarda ilk bilim kurgu filmleri ortaya çıkmaya başladı. Bilim kurgu dizileri için ise TV’nin yükselişe geçtiği 1960’lı yılları beklemek gerekecekti. İnsanlığın bilime, bilinmeyene, uzak olan geleceğe ve teknolojiye olan merakı, bilim kurgunun da ana hareket noktalarını oluşturuyor.

En iyi bilim kurgu dizileri

Bilim kurgu meraklılarıın tüm bu sorularına cevap verecek, önemli bilim kurgu dizilerini sizler için bir araya getirdik. Çok fazla bilim kurgu temalı dizi olduğu için, buraya ekleyemediğimiz yapımlar elbet olacaktır. Eğer bu listeye katkı yapmak isterseniz yorumlara dizi tavsiyelerinizi bırakabilirsiniz. İşte sizler için bir araya getirdiğimiz, yayınladıkları döneme damgasını vuran en iyi bilim kurgu dizileri:

Fringe 2008 – 2013 IMDb 8,4

Fringe dizisi, bilim kurgu sevenlerin gönlünde taht kurmuş yapımlardan biri. J.J. Abrams tarafından yapımcılığı üstlenilmiş ilginç yapım, ilk ortaya çıktığı zamanlarda X Files benzeri olarak anılmıştı. Ancak kısa süre sonra, Fringe dizisinin çok farklı bir yapısı olduğunu anlamak için birkaç bölümünü seyretmeniz bile yetiyor.

Fringe dizisi konusu

Fringe dizisi, aynı adlı FBI birimini konu alıyor. Ancak dizinin bşında bu birimin nasıl kurulduğuna şahit oluyoruz. Hamburg – Boston uçağında meydana gelen kimyasal patlama ve uçağın Boston havaalanına inmesi sonrası, dizinin ana karakterlerinden Özel Ajan Olivia Dunham bu vakaya atanır.

en iyi bilim kurgu dizileri, bilim kurgu dizisi, bilim kurgu dizileri, bilim kurgu

Uçağa girdiklerinde ise karşılarında şeffaflaşmış ve erimiş insanları bulurlar. Dunham, bir süre sonra Walter Bishop ve William Bell adlı iki bilim insanının Harvard Üniversitesi bünyesinde Massive Dynamics adlı birimde gizli deneyler yaptığını keşfeder. Bu bilim insanlarından William Bell’in nerede olduğu belli değildir, Bishop ise 17 yıldır akıl hastanesinde yatmaktadır.

William Bishop’ın bu gizemli patlamayı çözmesi için dışarı çıkarılır. Eşsiz zekası ile yetkilileri etkileyen Bishop, açıklanamayan bilimsel vakaların çoğalması ile özgürlüğüne kavuşur.  FBI içinde ise  bu tür özel davalar için Fringe birimi kurulur. Tabii ki bu birimde Walter Bishop’ın akıl hastanesinden kurtulması için büyük çaba gösteren Ajan Dunham Bishop ile birlikte çalışacaktır.

Paranormal gibi görünen birçok olayı bilimsel temellere oturtan bilim kurgu dizisi, paralel evren, zaman kırılmaları, vücut değiştirme, zihinsel aktarım gibi birçok farklı konuyu, William Bishop zekasıyla harmanlayıp, önümüze sunuyor. Uzun soluklu bir bilim kurgu dizisi arayışındaysanız, en iyi bilim kurgu dizileri listesinde önemli bir yer tutan Fringe dizisini listenizin ilk başına yazmanızı öneririz.

X-Files 1993 – 2018 IMDb 8,6

X-Files dizisi, özellikle 80 doğumlular için bilim kurguyla gerçek anlamda ilk tanışılan dizilerin başında geliyor. Mulder ve Scully karakterleri üzerine kurulu dizi, FBI özel birimi X-Files’ı konu alıyor. Zamanında kardeşinin uzaylılar tarafından kaçırıldığına inanan komplo teorilerine inanan Ajan Mulder ve kendini bilime adamış Ajan Scully gibi iki zıt karakter bu dizide bir araya getirilmiş.

X-Files konusu

Dizi kuruluş olarak bir bölümünde uzaylılarla ilgili gizeme odaklanırken, diğer bölümünde ise paranormal bir olay ile karşımıza çıkıyor. Bu paranormal olayların bir kısmı gerçekten de Scully sayesinde bilimsel temellere otururken, bir kısmı ise her türlü çabaya rağmen gizemini korumaya devam ediyordu.

en iyi bilim kurgu dizileri, bilim kurgu dizisi, bilim kurgu dizileri, bilim kurgu

Birimin şefi olan Skinner, her ne kadar birime her türlü davayı çözmeleri için yardımcı olmaya çalışsa da, bazı davaların FBI’ın ve devletin üst mevkilerini rahatsız edecek düzeyde olması, X-Files biriminin sürekli diken üzerinde olmasına neden olur.

Bir süre suratını görmediğimiz, daha sonrasında ise adı sürekli muamma olan, sigara içen adam olarak da geçen CSM ise özellikle Mulder’ın başına türlü işler aşmasıyla dizide gerilimi tırmandırıyor. Bilim kurgu dizilerine meraklı ve biraz da olsa paranormal olaylara ilginiz varsa en iyi bilim kurgu dizileri listesinde yer alan X-Files kaçırmadan izlemeniz gereken yapımlardan biri.
Abone ol
Bildir
guest
7 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

#dark

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

The 4400, nasıl oluyor da çıktığı dönemde Heroes’e benzetiliyor Allah aşkına. Aralarında 2-3 yıl fark var ve The 4400 daha önce yayınlanmış.

Ve çok bariz şekilde Heroes, The 4400’tan esinlenmiş bir dizidir, bayağı çakmadır hatta. Fakat Heroes daha çok popüler olmuştur. Yoksa The 4400 çok pis döver Heroes’i.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

Fringe de karekter adını yanlış yazmışsınız Walter Bishop olacak William değil

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

Listeye 80lerden, Ziyaretçiler ( Visitors), Uzay 1999 da eklenebilir. 🙂

Buğra
Buğra
4 ay önce

Devam ediyor mu hayır bitti dizi doctor who nun aslında kim olduğu öğrenilince dizi bitti

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

Izleyeceklere tavsiye. Galacticayi ilk siraya alin.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

İlk sıraya Fringe konmalı diğerleri tartışılır.

" İzlenmesi gereken en iyi bilim kurgu dizileri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İzlenmesi gereken en iyi bilim kurgu dizileri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İzlenmesi gereken en iyi bilim kurgu dizileri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  2. 2 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  3. 3 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  4. 4 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  5. 5 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  6. 6 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  7. 7 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  8. 8 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  9. 9 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  10. 10 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!