Jaguar elektrikli otomobilde 2025’i milat ilan etti


16 Şubat 2021 Salı 07:10
ABONE OL
Jaguar elektrikli otomobilde 2025’i milat ilan etti

Teknolojinin gelişmesiyle beraber otomobiller de oldukça yol kat etti. Son yılların trendi olan “elektrikli” otomobiller ise gün geçtikçe konumunu güçlendiriyor. Pek çok hükümetin destek verdiği elektrik gücüyle çalışan bu araçlar; yakıt tasarrufu, çevre koruması ve düşük bakım maliyeti gibi avantajlar barındırıyor.

İngiliz otomotiv devi olan Jaguar Land Rover, 2025 yılından itibaren sadece elektrikli araç üretir duruma gelmeyi planladıklarını açıkladı. Şirket, ilk elektikli otomobilini 2024 yılında çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

Jaguar’dan elektrikli otomobil hamlesi!

Kısıtlı sayıda model üreten firma için bu oldukça büyük bir adım olarak görülüyor. Tüm modellerinin en geç 2030 yılına kadar elektrikli olmasının beklendiği bildirilen açıklamada, gelecek 5 yıl içinde tamamen elektrik gücüyle çalışacak olan 6 tane Land Rover modelinin çıkarılması planlandığı belirtildi. İlk modelin ise 2024’te sunulması bekleniyor. Raporlara göre JLR’nin elektrikli otomobil üretimine geçişi, elektrifikasyon ve ilgili teknolojilere yılda 2,5 milyar sterlin (yaklaşık 3,5 milyar dolar) yatırımı beraberinde getiriyor.

Şirketler açısından elektrikli otomobil üretmek oldukça masraflı ve kâr etmesi zor. Buna karşın pek çok ülkede ilerleyen yıllarda benzinli ve dizel araçlar için gelecek olan yasalar ve karbondioksit salınımına karşı uygulanan yaptırımlar firmaları elektrikli araç üretmeye yönlendiriyor. Jaguar Land Rover, geçen yıl emisyon hedeflerini kaçırdığı için AB’de 35 milyon £ (yaklaşık 48,7 milyon $) ceza ödemek durumunda kaldı. Bunun gibi sebeplerden dolayı ilerleyen yıllarda pek çok firma da elektrikli otomobil üretmeye yönelebilir.
yazarSüleyman Kelle

2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji konusunda içerik yazarlığı yapmakta. SDN çatısı altında sahip olduğu yazarlık tutkusunu sürdürüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Jaguar elektrikli otomobilde 2025’i milat ilan etti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Jaguar elektrikli otomobilde 2025’i milat ilan etti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Jaguar elektrikli otomobilde 2025’i milat ilan etti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  2. 2 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  3. 3 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  4. 4 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme
  5. 5 Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor? Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor?
  6. 6 MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik
  7. 7 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  8. 8 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  9. 9 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  10. 10 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!