Okunma

Japonlar Uzay İçin İnşaat Makinesi Yapıyor


21 Haziran 2016 Salı 09:30
Japonlar Uzay İçin İnşaat Makinesi Yapıyor

Japon Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), gelecek süreçte insanlığın uzayda yaşam sürmesini sağlayacak adımlar atmaya hazırlanıyor.

Japonlar uzaya makine yapıyorlar

Japonlar, Mars ve Ay odaklı olmak üzere insanlığın uzayda yaşamlarını devam ettirebilmelerine elverişli ortamlara uygun olarak inşaat makineleri yapmayı planlıyorlar.

Bu amaç doğrultusunda inşaat firması Kajima ile ortaklaşa bir çalışma yürüten Japon Uzay Araştırma Ajansı, halihazırda özerk bir yapı hazırlığında bulunuyor.

A4CSEL adlı inşaat makineleri insan kontrolüne dayalı olurken, GPS ve tablet bilgisayarları kullanarak ivmeölçer çözümünü makinelerde bütünleştirecekler.

Söz konusu makine halihazırda Fukuoka ve Oita barajlarının yapımında kullanılmış durumda.

Kajima inşaat şirketi aynı zamanda işi kolaylaştırma adına makineler arasındaki iletişim kopukluğu olmayacağını, tümünün etkileşim halinde bulunacağını ifade etti.

Gelecek süreçte uzaya yönelik olarak kullanılacak makinelere yönelik olarak özel bir yazılım geliştirileceği Cnet’teki haberde yer aldı.

Ayrıca makinelerin uzaya çıkarılma noktasında daha hafif olması amacıyla Taguchi Industrial adlı şirket ile işbirliğine gidileceği ifade ediliyor.

16-06/21/moon-surface-9.jpg

ESA, Rusya Federal Uzay Ajansı, NASA daha önceki sürçte dünya dışı üslerinde söz konusu çözümleri kullanma konusunda planlarını bulunduklarını açıklamışlardı.

JAXA’ın 2030 ve 2040 yılları için Mars’ta altı ila dört kişilik yaşam alanları inşa edecek makineler hazırlaması bekleniyor.

:: Japonya’nın uzayda yapı inşa etmek amacıyla hazırladığı inşaat makineleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Japonlar Uzay İçin İnşaat Makinesi Yapıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  3. köprü ve 3. hava limanının yanında bir hiç bu projeler… avrupadan sonra öyle görülüyor ki japonya bile bizi kıskanmaya başlamış.neyse hedef 2023 inşallah muasır arap medeniyetleri seviyesine çıkacağız.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  japonlar dûnyadan ûmîdî kesmîś sanirim

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Uzayda yaşam mantıklı deil bence hava yok bişey yok

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bu habere sırf Türkiye'yi kötüleyen yorumlara bakmak için girdim. Gördüm ki bu ülkeyi kötüleyip, bu ülkede yaşamaya mahkûm olan ….lar çok. 🙂

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Oyle demeyin beyler 3cuü kopruyu yapiyoruz..

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Onlar uzaya inşaat yapıyor bizde vinçle tarihi eser dikmeye çalışıyoruz

 7. SDN Okuru dedi ki:

  devletin dev bir teknoloji şirketi kurması çok iyi olur. özel sektörün gücü yetmiyor sanırım

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bukadar övmeyin Japonları alt tarafı uzaya inşaat yapacaklar görede birsey sanar. Bizde papaz erişimi imam erişime çeviren alet yaptık hemde tubitak onaylı

 9. SDN Okuru dedi ki:

  biz de çamlica cami yapiyoz jsjwkwkw şu dünyaya gram katkimiz yok vallahi ecdadimizla gurur duyuyoruz da gelecegimiz olmiyacak bu gidisle

" Japonlar Uzay İçin İnşaat Makinesi Yapıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Japonlar Uzay İçin İnşaat Makinesi Yapıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Japonlar Uzay İçin İnşaat Makinesi Yapıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "