Okunma

Jobs’ın Konuşması Nereye Gizlendi?


22 Ağustos 2014 Cuma 05:00
Jobs’ın Konuşması Nereye Gizlendi?

Apple hayranlarının yakından bileceği iki önemli metin yıllar sonra “paskalya yumurtası” olarak ortaya çıktı. Yazılımcıların, uygulamaların kodları arasına ekledikleri gizli mesajlar olarak tanımlanabilecek “paskalya yumurtası” kavramı bu kez oldukça uzun metinler şeklinde karşımızda.

Pages uygulamasında ortaya çıktı

Apple‘ın 90′lı yıllarda yayınladığı “Farklı düşün” temalı reklam filminin sözlerini ve Apple‘ın kurucusu ve eski CEO‘su Steve Jobs‘ın ünlü Stanford Üniversitesi konuşmasının tam metnini içeren “paskalya yumurtası“, Mac için Pages uygulamasında yer alıyor.

Nasıl bulunur?

OsXDaily sitesinin keşfettiği metinlere ulaşmak için, Finder‘da Shift + Command + G tuş kombinasyonu kullanarak /Applications/Pages.app/ Contents/Resources yolunu yapıştırabilirsiniz. Aradığınız metinler, açılan dizinde yer alan Apple.txt dosyasında bulunuyor. Aynı dizine ulaşmak için Terminal‘e cat /Applications/Pages.app/Contents/Resources/Apple.txt komutu
nu da girebilirsiniz.

14-08/22/steve-metin-news.jpg

İşte o reklam ve konuşma…

Apple‘ın efsanevi “Farklı düşün” reklamını ve Steve Jobs‘ın Stanford Üniversitesi mezuniyet töreninde yaptığı ünlü konuşmanın videolarını aşağıdan Türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz:

Steve Jobs, Stanford Üniversitesi

Apple, Farklı Düşün

 :: Bu konuşmayı ve reklam fimini daha önce izlemiş miydiniz?
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Jobs’ın Konuşması Nereye Gizlendi?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  O bir dahi

 2. SDN Okuru dedi ki:

  küresel sermayenin şeytani uşakları.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  eğer gizleyecekseniz niye söylüyorsunuz?! yok söyleyecekseniz niye söylüyorsunuz?! koca adamlar saklambaç oynuyo hala 🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  çok özlediysen yanına git 🙂

 5. SDN Okuru dedi ki:

  hemde çok özledik …

 6. SDN Okuru dedi ki:

  seni özledik..

" Jobs’ın Konuşması Nereye Gizlendi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Jobs’ın Konuşması Nereye Gizlendi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Jobs’ın Konuşması Nereye Gizlendi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "