Okunma

Kaç Tane Dizüstü Kayboluyor?


04 Temmuz 2008 Cuma 21:00
Kaç Tane Dizüstü Kayboluyor?
Dell sponsorluğunda yapılan araştırmaya göre, ABD’deki havaalanlarında her hafta on iki bin (12.000) tane dizüstü bilgisayar kayboluyor. Ponemon Institute tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre en çok kaybın yaşandığı yerler ise güvenlik kontrol noktaları. el bagajınızdaki su şişelerinin uçak güvenliği için ayrıştırıldığı noktalarda tek bıraktığınız şey su şişesi olmuyor.

Kaç Tanesi Geri Dönüyor?

En çok dizüstü bilgisayar kaybının yaşandığı nokta Los Angeles Uluslararası Havaalanı ve haftalık ziyan miktarı 1200. Haftalık kaybolan bilgisayarların %17’si uçuştan önce, %16’sı ise uçuştan sonra sahibine dönüyor. Geriye kalan %67 ise asla bulunamıyor. Bu durum ABD’deki dizüstü bilgisayar pazarının neden durdurulamaz şekilde büyüdüğünü açıklıyor. Kurtarılanlardan sonra haftada 8000 tane dizüstü bilgisayar güme gidiyor.

Önemli Bilgiler Kayıp

İşin kötü tarafı bu kaybedilen dizüstü bilgisayarların çoğunda gizli bilgiler veya fikrî mülkiyet kapsamına giren değerli bilgiler mevcut olması. Acaba güvenilen kuruluşların kaç tanesi bu şekilde kaybolan bilgiler sebebiyle müşterilerin özel hayatlarını ve kişisel bilgilerini riske atıyor?

Bilgi için: Dell’in Raporu (İngilizce, PDF, 99 KB)
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Kaç Tane Dizüstü Kayboluyor?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Full disk encryption yazılımları kullanmazlarsa, daha çok başları yanar……

  2. SDN Okuru dedi ki:

    o kadar para saycam adamlara teslim edicem bide kaybolcak
    olay çıkar :)…

" Kaç Tane Dizüstü Kayboluyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kaç Tane Dizüstü Kayboluyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kaç Tane Dizüstü Kayboluyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "