Okunma

9.000 yaşındaki gencin yüzü yapıldı!


19 Şubat 2018 Pazartesi 08:30
9.000 yaşındaki gencin yüzü yapıldı!

Kafatasından yüzlendirme yapılarak, 9000 yaşındaki bir gencin yüzü yapıldı. Kafatasından yüzlendirme ile ortaya çıkan tasarım, sinirli bir insan izlenimi veriyor.

Kafatasından yüzlendirme ile 9.000 yıl öncesine ait yüz

Bilim insanları, Yunanistan’da bulunan ve Mezolitik Çağ’a (orta taş çapı) ait olduğu tahmin edilen bir kafatasına yüzlendirme çalışması yaptı. Yaklaşık 9.000 yıllık olan ve 1993 yılında bulunan bu kafatasına sahip kişinin yüzü yeniden yapılandırıldı.

Kemik ve diş analizine göre 15-18 yaş aralığında olduğu, kıvrılmış yüz yapısı ile dışa doğru çıkık bir çenesinin olduğu tespit edildi. Bunun nedeninin ise o zaman çok yaygın olan “hayvan derisi çiğnemek” alışkınlığından olduğu tahmin ediliyor.

Kafatasından yüzlendirme

Bu çalışmada endokrinologlar, ortopedistler, nörologlar, patologlar ve radyologlar, arkeologlar ve heykeltıraşlar yer aldı. BT taramaları ve 3D baskı teknolojisini de kullanan araştırmacılar, böylelikle test süreçlerini daha hızlı bir şekilde tamamladı.

Bu gencin ölüm nedeninin anemik ve ciddi bir eklem rahatsızlığından olabileceği belirtildi.

Kafatası kullanılarak yapılan yüz tasarımı hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" 9.000 yaşındaki gencin yüzü yapıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 9.000 yaşındaki gencin yüzü yapıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 9.000 yaşındaki gencin yüzü yapıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "