Kahve insanlardan sonra 3B yazıcıları canlandırıyor


15 Ekim 2019 Salı 21:00
Kahve insanlardan sonra 3B yazıcıları canlandırıyor

Kahvenin hiç bilinmeyen etkileri bulunmuşken ve beklenmeyen bir alanda kullanımına denk gelinmişken, akıllara kahvenin her şeyi daha iyi yaptığı geliyor. Bildiğiniz gibi kahve günümüz insanları için vazgeçilmez bir içecek olarak tanımlanıyor. Ancak teknoloji alanında kullanılması oldukça yeni.

Kahve atıklarından üç boyutlu yazıcı flamenti oluşturuldu

Kahvenin kullanıldığı alanlardan birisi ise üç boyutlu yazıcı flamentleri. Üç boyutlu yazıcıların birkaç yıldır düşüşünü görüyor olsak da yine de hayat kurtarıcı oldukları söylenebilir. Birçok kişi pahalı ve maliyetli oldukları için üç boyutlu yazıcılardan uzak duruyor. Ancak flament olarak kullanılan normal PLA yerine kullanılan kahve çekirdeği yazıcının verimini oldukça artırıyor.

Üç boyutlu yazıcılarda kullanılan PLA materyali, ilaç dağıtımı, doku üretimi, gıda ambalajı ve estetik amaçlı basılan birçok ürün için tercih edilen popüler bir plastik malzeme olarak biliniyor. Ana maddesi mısır nişastasından oluşan bu ürünün biyolojik olarak parçalanabilir olduğunu ve bu noktada dayanıksız olduğunu söyleyebiliriz. Bir ürünün prototipi olacak uygulamalarda kullanıldığında PLA’dan üretilen ürünler güçsüz kalıyor ve kolayca kırılıyor. Bu nedenle daha dayanıklı ve az maliyetli bir alternatif düşünülüyordu.

kahve artıklarından üç boyutlu yazıcı flamenti

Kahve atıkları ile PLA flamentte yüzde 400 artan dayanıklılık 

Aranan alternatif ise kahve atıklarında bulundu. Washington Eyalet Üniversitesi araştırmacıları PLA’ya kahve ekleyerek oluşacak ürünün dayanıklılığını ölçtü. Ve hem verimin arttığı görüldü hem de dayanıklılığın. Dünyanın dört bir yanındaki insanlar her gün iki milyar fincandan fazla kahve içiyor. Bunu değerlendiren ekip, hem kolay ulaşılabilir hem de dayanıklı kahveyi seçti.

Washington Eyalet Üniversitesindeki araştırmacılar kahve atıklarından geliştirilmiş bir PLA üretti. Üretilen bu flament ise ürünün sertliğini ve dayanıklılığını oldukça artırıyor. Örneğin yüzde 20’lik bir kahve atığı yazıcı ile basılan ürünün yüzde 400 daha dayanıklı olmasını sağlıyor. Araştırmacıların neden toprak kullanmadığı bilinmiyor ancak, kahve çekirdekleri, sonuçta daha az maliyetli olmasıyla oldukça iyi bir alternatif. Aynı zamanda atıklardan üretiliyor olması da çevreci bir rol üstlenmesini sağlıyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Kahve insanlardan sonra 3B yazıcıları canlandırıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kahve insanlardan sonra 3B yazıcıları canlandırıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kahve insanlardan sonra 3B yazıcıları canlandırıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
  2. 2 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
  3. 3 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
  4. 4 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
  5. 5 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
  6. 6 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
  7. 7 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
  8. 8 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
  9. 9 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
  10. 10 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!