Kan grupları 0 grubuna mı dönüşecek?


24 Ağustos 2018 Cuma 15:00
Kan grupları 0 grubuna mı dönüşecek?

Kan grupları yirminci yüzyılda bulundu ve insanlığın hayatını kurtaran önemli keşiflerden biriydi. Bugün için insanlığın en büyük dertlerinden biri ise uygun kan bulmak. Özellikle 0 RH – kan dünyanın en nadir bulunan kan grubu. Bilim insanları ise çok uzun yıllardan beri kanda yer alan A, B ve RH antijenlerini etkisiz hale getirmenin bir yolunu arıyor.

Son yapılan araştırmalara göre bunun yolu bağırsaklarda bulundu. British Colombia Üniversitesi‘nden Steve Withers tarafından yönetilen bir Kimyager ekibi, bağırsaklarda bulunan bir enzimin kanı antijenlerden temizlemeye yardımcı olduğunu keşfetti.

Kan grupları nasıl ortadan kalkacak?

Kan grupları, A, B, 0 ve AB olarak dört ana gruba ayrılıyor. Yirminci yüzyılda keşfedilen kanda Rhesus (RH) antijeninin olup olmaması durumu ise bu dört ana kan grubu sayısını sekize çıkardı. Evrensel kan grubu araştırmaları, kanda bulunan bu antijenleri etkisiz hale getirmenin yolunu arıyor.

Withers ve ekibi aslında bu enzimi tam anlamıyla insan dışkısında buldu. Dışkıdan alınan enzim örnekleri laboratuvar ortamında geliştirildi ve A grubu kana uygulandı. İlk sonuçlara göre enzim, A grubu kanda beklendiği gibi antijenleri temizliyor. Ancak araştırma devam ediyor ve beklendiği gibi sonuçlanırsa bütün kanlar evrensel verici olan O grubuna dönüştürülebilecek.

Bu da insanların kan araması yerine verilen kanların antijenlerden temizlenerek kolayca hastaya verilmesini sağlayacak. Böylece özellikle 0 RH- gibi az bulunan kan gruplarının hayatta kalma şansları da artmış olacak.

Kan grupları nasıl keşfedildi?

Kan grupları ilk olarak  Karl Landsteiner tarafından keşfedildi. O güne kadar kan gruplarının birbirine karıştığında ortaya çıkan, kan hücrelerinin birbirine yapışması ya da kanda pıhtılaşma gibi olayların sadece hasta insanlara özgü olduğu düşünülüyordu. Landsteiner ise sağlıklı insanların kanını laboratuvar ortamında karıştırarak deneyler yaptı.

kan grupları

 

Landsteiner farklı insanların kanını karıştırdığında belli kurallar olduğunu keşfetti.  A grubunun plazmasını aynı gruptan başka birinin kırmızı kan hücreleriyle karıştırdı. Ancak  karışımın sıvı hali bozulmadı ve  pıhtılaşmadı. Aynı kural B için de geçerliydi; ama A ile B karıştırıldığında pıhtılaşma meydana geldi.

O grubu ise hepsinden farklı sonuçlar ortaya çıkardı. A ya da B’nin kırmızı kan hücrelerini 0 grubunun plazmasıyla karıştırdığında hücreler topak haline geldi.  Ancak A veya B plazması O grubunun hücrelerine eklendiğinde kan sıvı kalmaya devam ediyordu. Bu gruplara daha sonra AB‘de eklendi.

Daha sonrasında ise Philip Levine tarafından bulunan Rhesus (RH) kan grupları hakkında bildiğimiz her şeyi değiştirdi. Eğer bu araştırma başarılı olursa insanlık kan grupları alanında hayat kurtaran başka bir bilimsel devrim daha gerçekleştirmiş olacak.
Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Güzel açıklayıcı haber olmuş. Kopyala yapıştır haberlere alışmıştık

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

0 Rh negatif kan grubu bizim ailede annemle bende var

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Haber yanlış

" Kan grupları 0 grubuna mı dönüşecek? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kan grupları 0 grubuna mı dönüşecek? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kan grupları 0 grubuna mı dönüşecek? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  2. 2 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  3. 3 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  4. 4 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  5. 5 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  6. 6 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  7. 7 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  8. 8 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  9. 9 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  10. 10 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!