Kanser tedavisi için yeni bir umut doğdu


27 Aralık 2020 Pazar 18:30
Kanser tedavisi için yeni bir umut doğdu

Son bir yıldır tüm tıp dünyası koronavirüs salgınını ortadan kaldırmak için ilaç ve aşı çalışmalarıyla haşır neşir durumda. Ancak her yıl yaklaşık 7 milyon insanın canını alan kanser hastalığı  tedavisi için yeni umut doğmuş gibi görünüyor.

Kanser tedavisi için yeni bir ilaç geliştirildi

Köln‘deki Max Planck Yaşlanma Biyolojisi Enstitüsü, Stockholm‘deki Karolinska Enstitüsü ve Göteborg Üniversitesi‘nden uluslararası bir araştırma ekibi tarafından ortak olarak geliştirilen bu ilacın kanser hastalığı için yeni bir umut olması bekleniyor.

Mitokondri tedavisi, kanser hastalarının son yıllarda başvurduğu ve umut sağlayan tedavilerden biri.  Alman ve İsveç bilim insanlarının ortak geliştirdiği bu yeni ilaçla birlikte, kanser ilaçlarının ortaya çıkardığı olumsuz etkilerin de bu yöntem sayesinde ortadan kalkabileceği düşünülüyor.

Daha önce mitokondrilerin kanser hastalığının çoğalmasında ve öldürme oranını arttırma da ön plana çıktığı ortaya çıkmıştı. Bu anlamda son yıllarda mitokondri tedavisi üzerine birçok ilaç geliştirildi. Ancak bu ilaçların mitokondriyi etkisiz hale getirmek için toksik maddeler kullanması, kanser tedavisi sonrası vücutta geri dönülmez hasarların oluşmasına neden olabiliyordu.

Bilim insanları, mitokondriyi etkisiz hale getirmek için kullanılan toksik yani vücudun bütünlüğüne zarar veren ilaçlara bir alternatif geliştirdi. Sadece kanserli hücreleri hedef alan bu ilaç, mitokondrileri etkisiz hale getirirken, sağlıklı hücrelere  zarar vermiyor.

 

kanser tedavisi, kanser hastalığı, kanser aşısı

Mitokondri

Bu ilacın geliştirilmesinde, mitokondrinin mtDNA denilen, kendine has bir genetik materyale sahip olması yatıyor. Bu genetik yapıyı hedef alan ilaç sayesinde, ekip sağlıklı olan hücrelere zarar vermeden kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyebildi.

Yine koronavirüs aşısıyla önemli bir başarı elde eden BioNTech kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin‘de, salgın sonrası kanser aşısı geliştireceklerinin müjdesini vermişti. Sizce koronavirüs sonrası bilim insanları kanser aşısı geliştirmek için bir araya gelebilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.
Abone ol
Bildir
guest
10 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Çok umut verici bir haber mantıklı da geliyor kulapa umarım bu planlar başarılı olur ve kanser denen illetle upraşan milyonlarca insana çare olur açılarını dindirir.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Kanser aşısı bence şefaf bir şekilde gekiştirilebilir

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Baba wanga söylemişti

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Babavanga hakli galiba

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Baba vanga 2021🔜

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Rabbim kanser hastaları başta olmak üzere tüm hastalara acil şifalar versin. Moralinizi yüksek tutun Allah sizin yanınızda

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Kansere çare bulunması 😀 2021 baba vanga kehanetleri

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Sıra ejderhada 🙂

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
25 gün önce

Allah’ın Resulü buyurdu ki ; Ey Allah’ın kulları tedavi arayın. Zira Allah cc biri haric tüm hastalıkların çaresini vermiştir. (ölüm).

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
24 gün önce

Bilim insanları biran önce bir araya gelip kanseri önleyici aşı vs gibi ilaçlar geliştirmeleri lazım inanıyorumki birgün başaracaklar.

" Kanser tedavisi için yeni bir umut doğdu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kanser tedavisi için yeni bir umut doğdu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kanser tedavisi için yeni bir umut doğdu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  2. 2 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  3. 3 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  4. 4 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  5. 5 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  6. 6 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  7. 7 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  8. 8 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  9. 9 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  10. 10 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!