Kara Deliklere Yeniden Merhaba!


16 Ekim 2015 Cuma 09:00
Kara Deliklere Yeniden Merhaba!

Ücretsiz olarak yayınlanan aylık teknoloji derginiz SDN Teknosa Magazin‘in son sayısında TeknoBilim köşemizde Stephan Hawking ve Kara Delikler‘i ağırladık. Eğer popüler bilime meraklıysanız, SDN Teknosa Magazin‘de ki TeknoBilim sayfamıza mutlaka göz atın. Son sayımızda yer alan TeknoBilim makalemizi aşağıdan okuyabilirsiniz. Eğer popüler bilim makalelerini herkesten önce okumak istiyorsanız, SDN Teknosa Magazin uygulamasını aşağıdaki linklerden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

15-10/16/1.jpg    15-10/16/2.jpg

Bilim Dünyası ile paralel, aslında çok daha farklı bir alan olan Uzay, derinliklerindeki gizemli karanlığı ile her daim birçok bilim insanının gözde uğraşları haline gelmeyi başarıyor. Söz konusu uzay olduğu zaman ise, bilinmezliği ile göz dolduran Kara Delik kavramı, hemen herkes için ayrı bir merak konusu durumda.

Kara Deliklerin birer kapı olduğu savı ortalarda dolaşmaktayken, öte yandan sadece yok oluşa sebep olan bir sonsuzluk olarak da anılması, aslında günümüz teknolojisi ve bilimi ile Kara Delik yapısını, fiziksel olarak gözlemlemenin mümkün olmamasından çıkageliyor. Durumun bu denli saklı kalmaya devam etmesi, birçok fizik kanunu baz alınarak, teoriler ve çıkarımlar ile, Kara Delikleri daha net anlamak yolunu çizdiriyor.

Nitekim, şimdiye kadar karşılaşılan teoriler ve iddialardan çok farklı olarak Prof. Stephen Hawking, Kara Delik kavramı ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Stephen Hawking’e göre Kara Delikler ancak, iki amacı yerine getiriyor olabilir!

15-10/16/karadelik-2.jpg

Daha genç yaşlarındayken -öyle ki o dönemlerde, daha Prof. unvanına dahi sahip değildi- ALS hastalığına yakalanan ve günümüzde fiziksel yeteneklerinin büyük çoğunluğundan mahrum kalmış olan Hawking, Fizik ve Uzay konularına olan aşkıyla beraber, her ne kadar zorluklar yaşasa da, inatla çalışmalarına devam etti ve günümüzde “Prof. Stephen Hawking” ismiyle anılan, en ünlü Kozmolog ve Fizikçilerden biri olmayı başardı. Yaptığı çalışmalar ile Uzay ve Fizik alanına, her daim yenilikler katmayı başaran Hawking, son olarak ise Kara Delik kavramına, kendi ağzından açıklık getirmiş oldu.

15-10/16/karadelikler.jpg

Geçtiğimiz haftalarda, İsveç’te bir söyleşiye katılan Hawking, Kara Delikler ile ilgili yeni teorisini aktardı ve gelen sorulara yanıtlar verdi. Bundan öncesinde de Hawking, yine Reddit üzerinden gelen sorulara cevap vermeyi tercih etmiş, birçok meraklı kimsenin soru işaretlerini gidermeyi amaçlamıştı.

Stephen Hawking’in, yeni Kara Delik Teorisi ile ilgili söze başlamadan önce, şimdiye kadarki Kara Delik kavramının nasıl açıklandığına da değinmek gerek.

15-10/16/karadelik-3.jpg

Geçmişten günümüze Kara Delik kavramı

Temel olarak Black Hole yani Kara Delik kavramı, ünlü Fizikçi Albert Einstein tarafından yayınlanan “Genel Görelilik Kuramı” kapsamında açılanır. Çok fazla teknik terime değinmeden, daha yüzeysel olarak bir tanımlama aktarmak gerekirse Kara Delikler; her türlü maddesel oluşumu ve ışınımı, kaçmaya mümkün kılmayan kozmik oluşum olarak açıklanır. Doğrudan gözlemlenmesi mümkün olmayan Kara Delikler, Astrofizikçiler ve Kurumsal Fizikçiler tarafından, farklı dalga boyu teknikleri ile keşfedilmiş ve günümüzde tüm ilgili kimseler tarafından varlığı kabul görmüştür.

Yine tekrarlanacağı gibi, herhangi bir fiziksel gözlem veya analiz edilemedikleri için Kara Delikler, belirli Fizik temellerine ve teorilerine dayandırılır. Bu noktada Stephen Hawking de, Einstein’ın “Genel Görelilik” yayımlarından yola çıkarak, kendi Kara Delik teorisini yayınlamış oldu.

15-10/16/karadelik-4.jpg

Hawking’den Kara Deliklere yeni bakış

Prof. Hawking’e göre Kara Delikler aslında, her türlü cismi ve ışımayı içerisinde sıkıştırmıyor. Ona göre Kara Deliğe ulaşan cisim veya ışık, Olay Ufku denilen bölgede sıkışıp kalarak, Kara Delik içerisinde değil de farklı farklı bir alanda “yok olmuş” oluyor. Burada, “yok olmak” açıklaması ile ilgili bir parantez açmakta fayda var. Zira Hawking’in yeni Kara Delik teorisine göre Enformasyon yani bilgi, hiçbir zaman kaybolmuyor, sadece ulaşılamaz hale geliyor. Örneklemek gerekirse, Olay Ufku içerisinde sıkışan madde veya ışıma enformasyonu, hiçbir zaman yok olmuyor, sadece ulaşılamaz ve geri dönemez şekilde sıkışıp kalıyor.

Daha önceleri getirilen, Kara Deliklerin enformasyonu yok ettiği teorisi, hiçbir zaman ciddi anlamda kabul görmemişti. Zira bu teori aslında Kuantum Mekaniği ile çelişmekteydi. Kuantum Mekaniğine göre Enformasyon, hiçbir koşulda yok olamazdı. Dolayısıyla Kara Deliklerin maddeyi veya ışımayı yok etmesi de, olası değildi. 

15-10/16/blackhole.jpg

Hawking’in bu yeni Kara Delik teorisi ise, en azından Kuantum Mekaniği ile ters düşmeyen bir iddia içeriyor. Enformasyonun hiçbir koşulda yok olmadığı, ancak erişiminin mümkün olmayan bir hale geldiği yeni Hawking Kara Delik Teorisi, şu an için birçok Astrofizikçi tarafından da olası görülmüş durumda.

Aslında Prof. Hawking’in bu yeni Kara Delik teorisini, daha kolay kavrayabilmek adına, Olay Ufku kavramına da bir açıklık getirmekte fayda var. Zira birçok teknik terim, esas konudan sapılmasına neden olabiliyor.

Enformasyonun, kısaca madde veya ışıma ile ilgili bilgi anlamına gelebileceğini özetlenmişti. Öte yandan Olay Ufku da, sadece Kara Delikler için özel bir tabir değildir. Zira yine “Genel Görelilik Kuramı” detaylarına dönüldüğünde, Olay Ufku’nun, orada da tanımlandığı görülecektir.

Hawking’in bu yeni teorisinde sözünü ettiği ise, Kara Deliğin Olay Ufku’dur. Kara Deliğin Olay Ufkunu da, doğru olmamakla beraber, Kara Deliğin yüzeyindeki alan olarak tanımlamak, anlaşılmasını kolaylaştıracaktır. Neden doğru olmadığının yanıtı ise, Kara Deliklerin aslında belirli bir yüzeye sahip olmayışıdır. Ancak anlaşılmasını kolaylaştırmak adına, böyle bir yakıştırma yapılabilir.

15-10/16/step.jpg

Prof. Hawking’in yeni teorisi de, işte Enformasyonun bu Olay Ufkunda sıkışıp kaldığı, yok olmasa bile ona ulaşmanın veya onun kurtulmasının mümkün olmadığı sonucuna varıyor.

Sonuç olarak…

Aslında varlığının bile, fiziksel gözlemlere dayandırılamadığı ve ismine de ışığı bile sıkıştırabildiği için “Kara Delik” olarak verildiği bu kozmik cismin, belirli kesin dayanakları olmadan ilerleyen zamanlarda, belki Hawking belki de başka Astrofizikçi ve Kozmologlardan, yeni geliştirilen teorilerle ilgili açıklamalar yapılabilir.

Bilinen Uzay’ın belki de en gizemli yapılarından olan Kara Delikler, sahip olduğu bu esrarengiz yapısından ötürü, birçok Bilim İnsanı tarafından uzun bir süre daha sadece teorilere mahrum kalarak, açıklanmaya devam edecek gibi görünüyor.

Yazan: Eren Ertem

:: Kara Delikler konusundaki düşünceleriniz neler?
yazarOsman Tufan

Oyunculuk serüveni 1996 yılında 16 bitlik oyunlarla başlayan Osman, tam bir oyun tutkunu. Oyun dünyasını ve teknolojiyi yakından takip etmekte olan Osman, Xbox 360'a sahip fakat gözü PlayStation 4'te.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

41 yorum - “Kara Deliklere Yeniden Merhaba!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Nasıl bir anlatım? Bir yazıda 40 kere tekrar eder mi bir kelime

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  marsa o aracın gittiğine inanmıyorum. dibimizdeki ay için bile bir sürü sahtekarlık yapılmışken marsa bir iki denemeden sonra gidildiği bence tamamen bir yalandan ibaret

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  plotu gezegeni 1944 yıllarında matematiksal olarak bulunduğunu iddia ettiler. 5 sene evvel güneş gezegenleri grubundan çıkardılar..neden? işte batı bilgileri..fizik kuralları madde ve enerji dönüşümü içinde geçerlidir.
  karadelik denilen olguda madde enerjiye enerji maddeye dönüştüğünü iddia edebilirmisin? veya temel fizik kurallarında madde enerji faktörleri saadece dünyada geçerlidir..örnek..bir kişi mars,a gidip dünyadaki gibi kapsulsuz ve kasksız (oksijensiz)yaşabilirmi? işte dünyadaki fizik kuralları dünyaya has bir özellik taşır..116 elementin içeriğ***** atmosfer dediğimiz uzay boşluğunda bu özellikler geçmez..fizyon refleksleri geçmeye başlar…nükleer fizik ise + elektron fiziği ile eşdeğer olarak uzayda zaman zaman geçmediği alternatif alanlarda var..yer demiyorum..alan diyorum…sende bu özellikleri lise fiziğinde bulamazsın..kendini övüp durma.. 18.10.2015 / 22.38.02 yorumcusu..
  belkide liseden kaçtın..tastiknameli dahi olabilirsin..yinede biz seni hor görmüyoruz……
  HERŞEY BUGÜNKÜ İLKEL İLİMDE ARANILMAZ..EN SON ÇIKAN TELEFONLARA DAHİ AÇIL TELEFON VEYA TAKMA İSİMLİ TELEFONUN..dahi açılmıyor..***** enson teknoloji hala ses gramer ve sensörleerini bilemiyor..atmosferde en hızlı roket ,, 1 saatteki hızı 38.500 km. yol alabiliyor..bugün mars,a gidilse en az 8 ay ile 11 ay arası yol alınıyor.. ki birde hileye başvururuluyor. ayın çekim gücünden yararlanarak hızı hile yolu ile 68.bin ***** ulaşıyor..bu sürede en fazla 60.bin ***** yoldur. dünya ile mars arası ise..850 milyon *****.
  dünyada madem üstün fizik kanunları varsa neden IŞIN MOTORLARI YAPILAMIYOR..çünkü tekniğini şu an itibariyle insan ! bilemiyor..işte bu geri kalmış bilime de FONTANİK BİLİM denir..yani font ((yazı şekilleri) düşünceyi yazıya hayalist olarak şerh etmek ve başaramamak )) mademki yüksek teknoloji dünyada var ise,,,neden kaç tane roketler dünyadan ayrıldığından 8 dakika içinde boşlukta yani atmosfere ulaşmadan dünya dışına çıkmadan infilak ediyor.? kaç kişi bu yolda can verdi..en az 10 ila 50 kişi arası.. 1956 yılında RUS KOZMONOT ilk defa dünya dışına çıkıp dünya çevresinde tahminen 20 tur attıktan sonra rusya,ya dönüşünden sonra bir konferasında,şöyle diyordu..DÜNYA DIŞINDA MÜSLÜMANLARIN TANRISINI ARADIM AMA BULAMADIM.. işte bu kafalar da kozmonot olmuş.içinde dertler var..MÜSLÜMANLARIN TANRISINI dünya dışında roketin içinde tur atarken aramış..akıllı bıdık denir böylelerine..bu kişide fizik okumuş..ancak mantığı 10 yaşındaki çocuğun mantığı ile aynı görülmektedir..1956 ila 2015 arası zamanda İNSANOĞLU astronomi veya kozmoloji ilminde ne kadar ileri gittiği görülmektedir..örn..adambiri yürümüş yürümüş arkasına bakmış bir arpa boyu yol almış..hikayeerde geçen basit bir ***** böyledir..şu andaki bilim refleksi..yani bir elinde şarap,bira,şampanya viski,,bir elinde dürbün..teleskop..bu kişinin dediklerine nasıl inanacaksın.? batılıların hepsi böyle değilmi? ay için hile yapmadılarmı ? 11 eylül için hile yapmadılarmı ? ırak,a savaş açtılar..demek isteedğimiz batılılara ve siz batılı hayranı olarak sözünüze güvenilmiyor..fiziğinizede..kimyanızada..

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Leonard Susskind'in teorisini yine Stephen Hawking'e mâl etmişsiniz, Hawking hiç bir zaman bu teori benim dememiş tam aksine karşı çıkmış ama yoğun matematiksel hesaplamalar sonrada Leonard Susskind'in haklı olduğunu ve tartışmayı kaybettiğini açıklamıştır.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  @ 21:22:38

  Fizik kuralları yerde de atmosferde de, uzay boşluğunda da geçerlidir. Buna ait bilgiler lise fizik derslerinde bile bol bol anlatılmaktadır. Siz o dersler anlatılırken neredeydiniz?

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Allah bize merhamet etti ve bizi taşıyamacağımız yükün altına sokmadı.Sen niye bu yükün altında ***** yarattığını aşağılamak, yarattığına verdiği hastalığa sevinmek inandığın dinde ***** haddi aşanları sevmez.
  "Ama Allah'ı inkar ediyor".***** kendine değil mi?"Ama Allah'sızlığı yayıyor".Yaysın.Sonuçta "Nefesiyle Allah'ın nurunu söndürmeye çalışanlar"dan değil mi?Şüphen varsa bu imanındandır.Biz önce kendi imanımızdan ***** sonra başkalarının imanlarını dert ***** imansızlıkları da bizi ancak üzer, kızdırmaz.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Haftalar oncesinin haberi

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  yerdeki (dünyadaki) fizik atmosferde geçmez..E2 Q3 LANGIRTLARI.
  KENDİNİZİ ALDATMAYIN.. eski telefonlara bu özellikleri 'şimdiki akıllı' telefonların programını atabilirmisiniz? imkansız..işte aynısı fizik langırtları olan formüllerindedir. bir leylek düz bir tabakta yemek ***** tilkide vazo türü nesnede su içemez..yemek yiyemez..bunu anlamak gerek..

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Stephan hawking,in iddiaları veya terik düşü***** cevaptır.
  ——————————————————————————————————— sdn,ye gönderilmiştir..lütfen yayınlayınız..
  1.bölüm.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu stephen Hawking eğer Müslüman olsa kim yüzüne bakar?hiç kimse yüzüne dahi bakmaz..ne söylerse söylesin batı asla bu verileri kabul ***** Müslüman olduğu için..ve birde bu durum içinde ise,,isterse alleemei cihan olsa dahi yüzüne ve verilerine asla tenezzül edilmez..her ne hikmetse,batılı olduğu zaman değeri sıfırdan yukarıya doğru yükselmeye başlar.
  …. x Şimdi kur,anı kerimden biraz bahseedelim..Allah insanlar ve cinlere (Allah kulları) olarak hesap gününde şu soruyu soracağını yine kur,anı kerim bildiriyor..Ey kulum sana akıl vermedikmi? ve ilim öğrenmedinmi ? hayatın ne işle ve ne meşgaleler ile harcadın ? ('diyelimki kişinin hayatı 60 sene ) işte Allah kullara soruyor..7 yaşından sonra 53 sene ne işle meşgul oldun.? demekki kur,anı kerim ilimle zıt ve ters bir halde değildir..
  Şimdi,,aşağıdaki yorumcular birbirlerini suçluyorlar..bunlara değinmeyelim. ..
  Kozmoloji ilminde temel gerçekler şu an itibariyle iki noktaya ayrılmaktadır…a ) SPEKTRUM DALGA *****. b) QUADROFONİC SES basınçları (sinyaller, frekanslar)
  çok kişi,şu anda dünyanın geniş uzay metodunda yer aldığını hala bilemiyor..yani sanki dünya bir yerin veya zeminin veya nesnenin üzerindeymiş gibi, hep başını yukarıya kaldırarak gök dediğimiz BOŞLUĞA BAKAR..halbuki Rusya,da veya Sibirya veya Everest tepesinde başını yukarıya kaldıran kişi,,brezilyada da başını ,antartika,da da başını yukarıya kaldıraarak gökyüzü dediğimiz evrensel boşluğu seyrederken,,Rusya,da başını havaya kaldıran ile brezilyada başını havaya kaldıran aynı EKOLİSTİK gerçeğe varırmı? varamaz,çünkü birisi rusyaya göre brezilyadaki kişi aşağıya bakıyor,,brezilyadaki kişiye görede rusyadaki kişi yukarıya bakı***** TERS ORANTISIDIR..dikkat.
  ………..KRONOLOJİK DALGA BOYLARI..evrenin her noktasında bulunan nebulalarda ve hala erişilmeyen galaksilerde dahi vardır..andomedya dahil..Kur,anı kerimdeki ayetlerde..ALLAH EVRENİ HEP GENİŞLETTİĞİNİ bildirirken,bu gün ilimde kabul ediyorki,,EVREN SÜREKLİ VE BELLİ BİR KURALA GÖRE genişlemektedir..demekki islam dini ve prakmatik ve teorik ilim birbirine ters değil,özellikle birbirini destekler durumdadırlar.
  Güneş ve gezegenler uzay boşluğu (space) nda sürekli mesafe aldıklarını bu gün ilim ve din kabul ediyor..peki nereye doğru gidiyorlar…hep saat yönüne doğru giderler..yani doğuya doğru..teleskoplardan incelemelerde ilim bunu kabul ediyor.. güneş ve yörüngesinde bulunan gezegenler hep doğuya doğru giderler..kur,anı kerimde MAŞRIK (doğu) OLARAK anlatılmaktadır.MAĞRİP batıdır. ŞİMAL KUZEY..CENUP Gü***** gidiş herküles takım yıldızlarına doğru ilerlemedir..neden herküles takım yıldızları..evreninde bir ömürü vardır.herküles takım yıldızlarını güneş ve gezegenler asla aşamaz..bu sclence dergisinde açıklanmıştır.
  ve büyük bir ihtimal ile güneş ve gezegenlerin ömrü büyük çarpma ile tamamlanacaktır..SCLENCE ,de bunu kabul ettiği gibi kur,anı kerimde de bu seyahat şedid (çok kuvvetli)seyyare veya meccare (gezegenler) in akıbetini ortaya getirecek sık yıldız kümesidir..
  ,,,,,,,,,,,,,,, solucan deliği, filminide seyrettim, ancak anlatılan gibi değildir.
  solucan deliğini batılı ***** ilim adamları uzun U şeklinde ve .>U GİRİP.. U.>.. sından çıkmak gibi gösteriliyor..yani uzun yolu kısaltmış olacak düşüncesindeler..Cin alemi bunu asla kabul etmiyor..şimdi diyeceksinizki iş cinlere mi kaldı.? bizde derizki en azından cinler seyyah haldedirler ve o bölgelere gidip gelebilirler..hava reflektüsüne ihtiyaçları yoktur. ve derizki STEPHAN bu haliyle (kimseyi kınamı***** kafasından geçenleri dünya kabul ediyorda..neden cinler sema,larda gezerken (akıllı varlıklar ve insanlar gibi Allahın kulları) şu an itibariyle insanoğlunun bilmediklerini bilmektedirler. ve 1 saniyede ışık hızı 297.bin ***** üzerinden işlem görür.cinlerinde saniyedeki hızı 100.bin kmdir..ancak 50.bin ila 75.bin ***** hareket tarzı vardır.yani bedenlerini kozmik dalgaların basıncı ile pek sıkmazlar.
  insanoğlu uzay ekolunu 1945,den sonra sıklaştırdı..Galilo,yu dahi hapis eden yine batılı,lardı..kilise papazları..Galilo dünya yukarlaktır ***** hayır dünya düzdür söyle yoksa seni idam edeceğiz.
  işkence yaptılar..ve galilo o günkü haliyle dediki beni İDAM ETSENİZDE DAHİ GERÇEĞİ değiştiremezsiniz..çünkü DÜNYA ***** BATI EKSANTRESİ….şimdilik bu kadar..cin ilimlerinide boş kabul etmeyiniz……

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  adamın sanırım ispatlanmış tek bir bilimsel çalışması yok, tüm yaptığı ispatlanamayacak ve birileri tarafından desteklenecek çapta sallamak.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Kuranda var da eminim daha sen Kuran'ın bir harfini bile
  okumamışsındır.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Stephen Hawking’e laf atanları görünce acıyorum. Neye mi? En sonda yazacağım.

  Stephen Hawking, genel görelilik, kuantum gravitasyonu alanlarında; sonsuz evren, big bang, karadelikler ve Hawking ışınımı konularında bilime çok önemli katkılar yapmış, Adams Prize (1966), FRS (1974), Eddington Medal (1975), Maxwell Medal and Prize (1976), Heineman Prize (1976), Hughes Medal (1976), Albert Einstein Award (1978), CBE (1982), RAS Gold Medal (1985), Dirac Medal (1987), Wolf Prize (1988), CH (1989), Prince of Asturias Award (1989), Andrew Gemant Award (1998), Naylor Prize and Lectureship (1999), Lilienfeld Prize (1999), Albert Medal (Royal Society of Arts) (1999), Copley Medal (2006), Presidential Medal of Freedom (2009), Fundamental Physics Prize (2012), FRSA ödüllerini almış birisi.

  Eyyy sen, laf sokan. Sen genel görelilik, kuantum gravitasyonu hakkında ne bilgin var? Adamlar 11-12 boyutlu evrenlerle uğraşıyorlar sen daha 4 boyutlu uzay-zamanı kavrayabildin mi? Bırak daha en basit formül olan E=mc2 ispat etmeyi, limiti, türevi, integrali aşamayan eyyy sen, kendinde laf sokma hakkını nasıl buluyorsun. Anlayamıyor musun, tüm insanların kafası senin kafan gibi olsaydı bizler hala mağara devrini yaşıyor olurduk.

  Eyyy sen, Stephen Hawking’in hastalığıyla dalga geçip bunun bir ceza olduğunu sanan. Şuna bile kafan basmıyor. Hawking bilimi beyniyle üretiyor, kaslarıyla değil. Onun için en büyük ceza kaslarının çalışıp da beyninin çalışmaması olurdu. Eyyy sen, bunu kavrayabilecek kadar beynin vardır herhalde.

  Beynini kullanmak yerine, trollerin laflarına kapılıp eleştirel bakış açısı bile geliştiremeyen eyyy sen. Bu ülkenin on milyonlarca çalışanı sen okuyup bir bilim insanı olasın, ülkemize insanlığa katkıda bulunasın diye vergi veriyor. Acıdığım da tam bu. Ben ve benim gibilerin verdiği vergilerin bir kısmının ne yazık ki boşa gitmesi.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Gençler bilimden, bilim insanlarından nefret etmeyin. İnsanları dini inancına göre değil insani vasıflarına göre yargılayın. Dünya yeni bir devrimin eşiğinde hatta bu devrime şuan şahit oluyoruz. Ve çok gerisindeyiz. Bu karanlık zihniyeten kurtulmamız, bilim ve teknoloji üretmemiz gerekiyor. Yazar Eren Ertem'in emeğine, bilgisine sağlık. Bu konuda Yıldızlararası Bilimi kitabını herkese okumasını öneririm. Karadelikler, Solucan delikleri, boyutlar ve yıldızlararası yolculuk hakkında Kip Thorne, en az Hawking kadar uzmandır. Stephen Hawking karadeliklerde bilginin buharlaştığını iddia ediyordu ama Leonard Susskind bunun yanlış olduğunu ispatlamıştır. Tıpkı bir blendıra üzerinde yazı olan kağıt parçalarını atıp öğüttüğünüzde o kağıttaki bilgiler unufak olmasına rağmen hala orada olduğu gibi karadeliklerde bilgiyi içinde tutuyor. Leonard Susskind içinde yaşadığımız evrenin bir hologram olabileceğini söyler. Bazı bilim insanları evrenimizin bir karadeliğin çekirdeğinde olduğunu bile öne sürüyor. Karadelikler evrenimizin gizemli, muhteşem varlıkları.

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Konunun içeriği güzel ama sunumu berbat.. tam bir konuyu açıyor, diğer paragrafta alakasız birşeyden devam edip, bir kaç paragraf sonra kaldığı yerden devam ediyor. Lütfen dikkat..

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Yıldızlar arası güzel bir film konusu sadece

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  oha yorumlara bak ya komik. Siz gidip müfterle konusun bu konuyu onlar söyler size

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  adam için "allah belasını vermiş zaten" diyor salak. sanki hiç bir müslüman hasta olmaz felç olmaz ölmez gibi. beyin göç etmiş.

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Ülkece müslümanız ama İslamın bilimi reddetmediğini bilmiyoruz her ***** mantoya uygun bir teori ve dinimize de ters düşmü***** yaratılış şekli ayrı ve Zaman içinde olduğunu ***** yerde ayrı Zaman farkları olduğunu da ***** bi besmeleyi çekemeyen gelip burda cahilce dinimizi savunmasın.iyi günler.

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  gunumuzun sayili dehalarindan birine şarlatan muamelesi yapan sivri zekalar daha orta mektep terk beyninizle kendinizi hemen belli ediyorsunuz..simdiye kadar dunyaya katkiniz denize gonderdiginiz diskidan ibaret ki cayirda otlayan inek ile katki duzeyiniz ***** karisi gibi her konuda sacmalamakta mahir olacaginiza gidin de ise yarar bi sey yapin iki tuglayi ust uste koyun da insan oldugunuz belli olsun …. yarabbim icimizdeki ahmaklar yuzunden bizi helak etme..AMin

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  gunumuzun sayili dehalarindan birine şarlatan muamelesi yapan sivri zekalar daha orta mektep terk beyninizle kendinizi hemen belli ediyorsunuz..simdiye kadar dunyaya katkiniz denize gonderdiginiz diskidan ibaret ki cayirda otlayan inek ile katki duzeyiniz ***** karisi gibi her konuda sacmalamakta mahir olacaginiza gidin de ise yarar bi sey yapin iki tuglayi ust uste koyun da insan oldugunuz belli olsun …. yarabbim icimizdeki ahmaklar yuzunden bizi helak etme..AMin

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Kara delikler daha cok uzun yillar boyunca bir sir olarak kalmaya devam ***** de hic anlayamicaz…

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  bu adamda din kavramı pek yok…herşey doğal haliyle oluştu tezini savunur

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu adam sürekli ortaya teoriler atıyor. Kusura bakmayında ne yapmış bu zaman kadar? Kimsenin bilmediği birşeyi düşünüp ortaya atıyor. Sonrası koca bir hiç? Tanrının varlığını bile kabul etmiyor. Ama açıklayamıyorda. Kendince birşeyler zırvalayıp duruyor. Bu adama gelene kadar daha babaları var.

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  kurumsal değil abicim kuramsal fizik(fizikçiler) o 😀

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Arkadaş adam ayakta duramıyor2 metre öteye gidemiyort teorilerine saygıd duyuluyor ve gerçekmiş gibia allah din sapkininin belasını vermiş zaten sadece atiyo bide prof oluyor dünyanın geldigin noktab bu açın kuran i herşeyina ciklamasi var sapiklara prim vermeyin bu kadarb basit yaratiklariz ışte yaratilma amacimizi unutupn nelerle uğraşıyoruz

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Ezik mallar dunyanin en iyi fizikcsne zavalli dyorlar gram beyinleri yok bide burda yorum yapiyolar bunlarin yorumunu kabl edende suc

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  Hawking zavallisi 😀

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  Valla bu durum dunyadan gozlem yapilarak acikliga kavusturulacak bir olay degil. O yuzden de farkli farkli teorilerden ote gecemez. nninterstellar da farkli bir yonden islendi Kara ***** />nnO yuzden delige girmeden kimse nasil bir yapi oldugunu anlayamayacak.

" Kara Deliklere Yeniden Merhaba! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kara Deliklere Yeniden Merhaba! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kara Deliklere Yeniden Merhaba! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 2. 2 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 3. 3 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 4. 4 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 5. 5 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 6. 6 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 7. 7 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 8. 8 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
 9. 9 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
 10. 10 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG