Okunma

Kaspersky İhaneti Yorumladı


01 Şubat 2011 Salı 15:10
Kaspersky İhaneti Yorumladı

Kaspersky’in 2008 sürümüne ait kaynak kodları, geçtiğimiz günlerde Torrent sitelerinde paylaşılmaya başlanmıştı. Firmanın eski bir IT çalışanı tarafından sızdırılan bu kodlarla ilgili resmi açıklama nihayet Kaspersky yetkililerinden geldi.

İşte Kaspersky’in durumla ilgili resmi açıklaması:

Kaspersky Olayı Nasıl Yorumluyor?

Kaspersky Lab, 27 Ocak 2011 tarihinde şirketin eski ürün yelpazesinde (2008) kaynak kodunun bazı kısımlarının yasadışı bir şekilde internette açığa çıkarıldığını fark etti. Kapsamlı bir araştırma sonucunda, Kaspersky Lab uzmanları 2008 yılının başlarında eski bir şirket çalışanının şirketin 2008 yılı ev kullanıcılarına yönelik ürün yelpazesine erişim hakkı olduğuna dair bir takım linkler elde etti.

Bunun üzerine kodun İnternet üzerinden rüşvetle satın alınabilme ihtimali olduğunu açıkladı. Konunun hızlı bir şekilde emniyet teşkilatına bildirilmesiyle eski şirket çalışanı yakalandı. Sanık Moskova Bölge Mahkemesi tarafından suçlu bulundu ve Rusya Federasyonu Ceza Kanunu’nun 183. maddesine göre 3,5 yıl cezalandırıldı ancak ceza ertelendi.

 2010 yılının Kasım ayında, Kaspersky Lab aynı kaynak kodunun yeraltı dünyası forumlarına yasadışı bir şekilde dağıtıldığını ve daha sonrasında ise kamusal kaynaklarda bulunduğunu ortaya çıkardı.

Kaspersky Lab, bu olayın Kaspersky ürün, çözüm ve servis kullanıcılarına hiç bir şekilde en ufak bir zarar veremeyeceğini vurguladı. Çalınan kaynak kodunun bir önceki ürün dizisine ilişkin olduğunu ve bu olaydan sonra firmanın ana koruyucu teknolojilerini yenilediğini belirtti.

Çalınan kod, modern ürün kaynak kodunun çok küçük bir parçasını temsil ediyor ve koruma fonksiyonu ile herhangi bir bağlantısı bulunmuyor. Eski sürüm parçalarını da içeren Kaspersky anti-virüs motoru, kaynak kodunun çalınmasından sonra ise köklü bir şekilde yeniden tasarlandı ve geliştirildi.

Kaspersky Lab konuyla ilgili olarak emniyet yetkilileri ile yakın bir çalışma içerisinde olmaya devam ediyor. Kaspersky Lab ürünleri “Ticari sır yasası” altında kaynak kodu telif hakkı ile korunuyor ve bu nedenle kodun kayıt, yükleme, kullanım ve dağıtım gibi faaliyetlerinin şirket rızası dışında geliştirilmesi yasadışı. Kaspersky Lab, fikri mülkiyet kanununa aykırı davranan veya kaynak kodunu yasadışı açığa çıkarma yoluyla ihlal edenlere karşı yasal tedbirlere başvuracaktır.

Saygılarımızla,

Kaspersky Lab

:: Sizce bu olay Kaspersky’in imajını zedeledi mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Kaspersky İhaneti Yorumladı”

 1. shadowknight dedi ki:
  Alıntı N3CAT1 Nickli Ãœyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Artık eskisi gibi kaspersky, nod32 ile uğraşmıyorum. Comodo’nun ücretsiz antivirüsünü yükledim kullanıyorum paşalar gibi. Eskisi gibi key arama derdi yok

  aynen. gayet de iyi koruyor

 2. N3CAT1 dedi ki:

  Artık eskisi gibi kaspersky, nod32 ile uğraşmıyorum. Comodo’nun ücretsiz antivirüsünü yükledim kullanıyorum paşalar gibi. Eskisi gibi key arama derdi yok

 3. Gauson dedi ki:

  Kasperky de zedelenecek imaj kaldı mı ki Koskoca bir güvenlik firması daha kendi güvenliğini koruyamıyor bunun neresi anlaşılabilir. Kullanıcıların aklında bundan sonra büyük bir soru işareti oluşacaktır. Kaspersky nin bu hatasını telafi etmek için yaptığı açıklamalar yetersiz.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  kaspersky karizmayı fena çizdirdi bir daha zor toparlanır gibime geliyor. Bir güvenlik firmasının başına gelebilecek en kötü olay bu olsa gerek. Bence imaj yerlerde.

 5. NikeSteeL dedi ki:

  Hiç Sanmıyorum Sonuçta Eski Bir sürüm Kaspersky Kodlarda Revizyon Yaptığını Duymuştum

  Ve Radikal Bir Karar Alınmıştı ! Yeni Sürümler de Bu Yüzden Hızla Çıktı !

" Kaspersky İhaneti Yorumladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kaspersky İhaneti Yorumladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kaspersky İhaneti Yorumladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "