Kayıp gezegen Theia için ilginç iddia: Parçaları dünyada


30 Mart 2021 Salı 09:53
ABONE OL
Kayıp gezegen Theia için ilginç iddia: Parçaları dünyada

Milyarlarca yıl önce dünya ile çarpışmasının sonucu Ay’ın oluşumuna neden olduğu düşünülen Theia gezegenine dair ilginç bir bulguya rastlandı. Bilim insanları tarafından uzun bir süredir araştırılan Theia‘nın parçaları dünyanın merkezinde ortaya çıktı.

Amerika Birleşik Devletleri‘nde bulunan Arizona Eyalet Üniversitesi jeodinamik araştırmacısı olan Qian Yuan liderliğindeki yeni bir çalışmaya göre, Theia’nın parçalarının dünyanın derinliklerinde bulunan “LLSVP” kaya bloğunda yer aldığı ifade ediliyor.

Theia dünyadaki yaşamın ortaya çıkışına sebep olmuş olabilir mi?

Eyalet üniversitesi araştırmacılarının konuyla alakalı yaptığı açıklamaya göre, dünyanın çekirdeğini saran bloklar diğer kayalara göre kimyasal olarak farklı ve yoğun bir yapıya sahip.

Özellikle sismologlar bu iki kaya katmanını onlarca yıldır inceliyorlar. Depremlerden kaynaklanan sismik dalgalar bu katmanlardan geçerken aniden yavaşlıyor. Bu da onların, kendilerini çevreleyen manto kayalarından daha yoğun ve kimyasal olarak farklı olduklarını gösteriyor.

Ayrıca yapılan açıklamada parçaların, Batı Afrika’nın ve Pasifik Okyanusu’nun altındaki ve kıta boyutundaki iki kaya katmanınında bulunduğu belirtiliyor.

Gizemli bilgilere sebep olan çarpışmanın 4.5 milyar yıl önce yaşandığı iddia ediliyor. Bazı araştırmacılar bu olayın dünyadaki yaşamın ortaya çıkışı için gerekli kimyasalları serbest bıraktığını düşünüyor.

Ortaya konulan bu araştırmayı siz nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce de bahsi geçen gezenin parçaları dünyamızda olabilir mi? Fikirlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
12 gün önce

Bence olabilir Allah her şeye kadirdir Allah her şeyi belli bir düzen içinde yaratmıştır ve buda Allahın sonsuz kudretinin ve düzeninin bir parçası olabilir çünkü Allah her şeyi bir sebep sonuç ilişkisine göre yaratmıştır yani o çarpışmayı sebep olarak verip sonucunda dünyayı yaratmış olabilir

" Kayıp gezegen Theia için ilginç iddia: Parçaları dünyada konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kayıp gezegen Theia için ilginç iddia: Parçaları dünyada ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kayıp gezegen Theia için ilginç iddia: Parçaları dünyada ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  2. 2 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  3. 3 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  4. 4 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  5. 5 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  6. 6 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  7. 7 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  8. 8 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  9. 9 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  10. 10 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!