Okunma

Kayıtlı e-posta Sistemi Hayata Geçiyor


06 Mayıs 2013 Pazartesi 16:02
Kayıtlı e-posta Sistemi Hayata Geçiyor

Kayıtlı Elektronik Posta Hizmet Sağlayıcı yetkilerinin verilmesiyle beraber farklı firmaların hizmetleri de birer ikişer duyuruluyor. Bunlardan biri olan TÜRKKEP, bugün İstanbul’da yaptığı basın toplantısı ile verdiği hizmetlerin tanıtımını yaptı. 

TÜRKKEP, Kayıtlı Elektronik Posta Hizmet Sağlayıcı (KEPHS) yetkisini alarak şirketlere, kurumlara ve bireylere tescilli e-posta adresleri, yasal geçerli ve güvenli belge gönderim hizmetleri vermeye başladı. Dünyada ilk defa anında KEP adres tescili ve e-imza hizmetlerini sağlayan ve yerinde başvuru hizmeti veren tek KEPHS olarak TÜRKKEP servislerini kullanıma sundu. Toplantıya Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, TÜRKKEP Genel Müdürü Yüksel Samast ve TÜRKKEP Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kurtuluş Nevruz katıldı.  

Sistemin detayları TÜRKKEP Genel Müdürü Yüksel Samast’a sorduk:

TÜRKKEP Nedir?

TÜRKKEP hizmetleri ile elektronik ortamda yazışma, kredi kartı ekstresi, hesap ekstresi, sigorta işlemleri, dekont ve makbuz, talimat, ödeme emri, tebligat, bildirim, ihtar, ihbar, mutabakat, teyit, itiraz, fatura, bordro, izin formları, üyelik, abonelik, müşteri bilgilendirme, telif hakkı, kira kontratı, beyanname, bildirge, teklif, sipariş, sipariş onay, başvuru, dilekçe, bilgi edinme, çağrı, duyuru, iştirak taahhütnamesi, sözleşme yasal geçerli olarak yapılabiliyor.

KEP sistemi, bir elektronik postanın gönderen ve alan taraflarının gerçekten kim olduğunun bilinmesini sağlıyor; alıcıya iletim zamanını bildirerek, gönderilen iletinin içeriğinin yoldayken veya daha sonradan değiştirilmediğinin kesin olarak tespit edilmesi imkanını tanırken, inkâr edilmesini önlüyor ve bu süreçle ilgili senet hükmünde yasal geçerli kesin delilleri sağlıyor. Gönderilen içerikler ve iletiler TÜRKKEP tarafından okunmuyor, kopyalanmıyor ve saklanmıyor, sadece kullanıcıların adresleri tescil ediliyor. Ancak, kullanıcının talep etmesi halinde TÜRKKEP’ten güvenli arşiv hizmeti temin edilebiliyor.

:: Sistemin özelliklerini nasıl buldunuz? 

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Kayıtlı e-posta Sistemi Hayata Geçiyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  İnsanları yolmak, para kazanmak filan demiş arkadaşlar ama şunu hiç araştırmamışlar. Kep sistemi ile notere, tebligata ödediğin paranın çok daha azını ödeyeceksin. Eleştirmeden önce araştırın.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Kayıtlı elektronik posta hizmetinin ne olduğunu bilmeden sallamış arkadaşlar, artık maillerinizin resmi bir karşılığı olacak ve buda şu demek resmi bir evrak size mail aracılığıyla gelebilecek, evinize postalanmasına gerek kalmayacak, sizde aynı gönderimleri kep üzerinden yapabileceksiniz.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Paralı olacağı muhakkak ama noterlere bayıldığımız ücretlerin altında kalacaktır. Pratikliği de cabası.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Para kokusu alıyorum.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  devlet vergi ve harçları almak için yakında kapı kapı dolaşma hizmetini devreye sokar

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bu işlemden ücret talep edilecek mi? Insanları yolmak için yeni bir yöntem mi e imzadan sonra?

" Kayıtlı e-posta Sistemi Hayata Geçiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kayıtlı e-posta Sistemi Hayata Geçiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kayıtlı e-posta Sistemi Hayata Geçiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "