Okunma

Kazara yakıt ürettiler!


21 Ekim 2016 Cuma 06:00
Kazara yakıt ürettiler!

ABD Enerji Bakanlığı’na bağlı Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı, yaşanılan ilginç bir olayla gündeme geldi. Laboratuvarda nano boyuttaki karbon ve bakır çivilerin, karbon dioksite (CO2) eklenmesi sonucunda ortaya etanol çıktığı gözlemlenmiş. Bu anlamda ciddi bir kirletici olan karbon dioksit, artık işlevsel hale gelebilecek.

Karbon dioksitten yakıta dönüşüm

Detaylara göre, ortaya çıkan etanol, el dezenfektanı ve alkollü içkilerde yer alan bir alkol türü ve bu alkol türü yakıta dönüştürülebiliyor. Araştırmacılar atığı yakıta çevirme konusunda önemli bir keşif yaptıklarının altını çiziyorlar. Örneğin yanan 1 litre benzinin  yaklaşık 2,39 kg karbon dioksite sebep olduğunu söylersek, sanırız çevreye olan zararın boyutları hakkında tahmin yürütebilirsiniz.

Aslen önerilen reaksiyonun ilk adımını çalışan araştırmacılar daha sonra katalizörün tüm reaksiyonu kendi başına gerçekleştirdiği fark etmişler ve tamamen kazara bir keşifte bulunmuşlar. Böylece CO2’nin etanole dönüştürülmesi için uzun süreli olarak birçok aşama ve karmaşık kimyasal reaksiyonun denemesiyle yapılacak bir araştırma kendiliğinden gerçekleşmiş oldu.

16-10/20/co2t02.jpg

CO2 dönüşümünün geleceği

İklim değişikliklerine sebep olan bu hava kirleticinin dönüştürülmesini sağlayan teknolojinin maliyet verimliliği sağlanır ve teknoloji yaygınlaştırılabilirse fosil tabanlı yakıt üretimine karşı, karbonsuz önemli bir alternatif sağlanmış olacak.

Öte yandan bu keşfin laboratuvar ortamından dışarıya ne zaman sunulacağı hakkında henüz bir açıklama yapılmıyor. Tabii ki bu durum petrol şirketlerinin acaba ne kadar işine gelir, o da tartışılması gereken tamamen bambaşka bir konu.

:: Keşfin yaygınlaştırılıp yaygınlaştırılamayacağı ve çevreye karşı etkileri konusunda ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 yorum - “Kazara yakıt ürettiler!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bırakın bunları borla çalışan araba motoru icad edin lan

 2. SDN Okuru dedi ki:

  3,7 litreden 10kg karbondioksit nasıl çıktığı fizik kurallarını altüst ediyor. yazım hatası ise sorun yok(!) ( Örneğin yanan 1 galon yani 3,78 litre dizel yakıtın, yaklaşık 10 kilo karbon dioksite sebep olduğunu söylersek, sanırız çevreye olan zararın boyutları hakkında tahmin yürütebilirsiniz.) Ama burada yazıyorsanız biraz dikkat etmek lazımdır her halde 1 galon dizel yaklaşık 22,2 pounds [2.778 gram x 0.99 x (44/12) = 10.084 grams = 10,1 kg/galon = 22,2 pound/galon] karbondioksit (CO2) emisyonu içerir. 1 litre dizel ise yaklaşık 5,842 pound (454 g x 5,842 = 2652 g = 2,65 kg) karbondioksit (CO2 içerir. Fizik kuralı değil, kimya kuralı kardeşim. Benzin, hidrokarbon grubundan bir bileşiktir. Yanma oluşabilmesi için ise oksijen gerekmektedir, ki bu havadan temin edilir. Yanma olayı sonucunda karbondioksit oluşur, oksijenin atom ağırlığı karbonun atom ağırlığından fazladır ve karbondioksitte bir karbon atomuna karşılık iki oksijen atomu vardır. Kütlenin korunumu yasası, zaman zaman Lomonosov-Lavoisier kanunu olarak da adlandırılan, kapalı bir sistemde var olan çevrimler ve işlemler ne olursa olsun, kütlenin sabit kalacağını belirten kanundur. Denk bir ifadeyle açıklamak gerekirse kütlenin durumu yeniden düzenlenebilir fakat kütle yaratılamaz veya yok edilemez. Böylece, kapalı bir sistem dahilindeki her türlü kimyasal tepkime ve proseste tepkenlerin (yani reaktantların) kütlesi, ürünlerin kütlesine eşit olmalıdır.
  Buna göre: Kimyasal olaylara giren maddelerin kütleleri toplamı oluşan ürünlerin toplamına eşittir. X + Y ® Z + T tepkimesinde X ve Y girenler (reaktif) olup, Z ve T (ürünler)’ye kütlece eşittir.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Aslında önemli bir buluş ama ne işe yaradığını çözemedim. CO2 etanol'e dönüştürdünüz ve bunun için bir enerji harcadınız. Sonra bu etanol'ü yaktınız CO2 elde ettiniz ve harcadığınızdan daha az enerji elde ettiniz. Ama havadaki sera gazlarını azaltmak için kullanılabilir ama etanolü napacaksınız. Hadi içtiniz diyelim o da vücutta yakılıp tekrar CO2 üretilecek.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  2023 bor daha iyi

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Elin oğlu kötü bişey için çalışırken iyi bişeyleri hep jazara keşfediyo ilginç

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Gelecek için güzel bir haber. Ülke gündeminden içimiz karardı. Böyle bilimsel gelişmeler okuyunca umut doluyor insan. Teşekkürler.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  bende 1 saattir dallanıp onları araştırdım 1 galondan o kadar co2 nasıl çıkar diye çıkıyormuş 🙂 doğru yani buradan hesaplayabilirsiniz aracınızın 1 yıllık ne kadar co2 çıkardığını benim 1400 kg çıktı dizellerin 4 kat fazla oluyormuş dehşete düştüm elektirkli, hybrit, lpg kullanmalıyız adamlar boşuna almanyada yasaklıyacağız demiyorlar istda nefes alınmıyor karbonayakizi nokta com dan bakabilirsiniz

 8. SDN Okuru dedi ki:

  10 litre de bari 10 kilo nedir?

 9. SDN Okuru dedi ki:

  3,7 litreden 10kg karbondioksit nasıl çıktığı fizik kurallarını altüst ediyor. yazım hatası ise sorun yok(!) ( Örneğin yanan 1 galon yani 3,78 litre dizel yakıtın, yaklaşık 10 kilo karbon dioksite sebep olduğunu söylersek, sanırız çevreye olan zararın boyutları hakkında tahmin yürütebilirsiniz.) Ama burada yazıyorsanız biraz dikkat etmek lazımdır her halde

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Başarılı haber

 11. SDN Okuru dedi ki:

  ABD buduğu bir çok buluşu insanların hizmetine sunmuyorki zaten,çok bencil
  bir ülke :((

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Kaliteli haber.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  cok iyi. ben bulsam kimseye *****

" Kazara yakıt ürettiler! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kazara yakıt ürettiler! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kazara yakıt ürettiler! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "