Türkiye’de kırım kongo alarmı! Bilim kurulu toplandı


11 Haziran 2020 Perşembe 14:32
Türkiye’de kırım kongo alarmı! Bilim kurulu toplandı

Corona virüsü salgını gündemi meşgul ederken bir salgın için daha önlemler konuşulmaya başlandı. Bilim kurulu bu kez Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı için önlemleri konuşmaya başladı. Salgının değişen seyri nedeniyle Kurban Bayramında bazı önlemler alınabilir.

Geçen yılın verilerine göre vaka sayısında artış yakalayan virüs hayvanlardan bulaşıyor. İnsandan insana bulaşmayan hastalık henüz acil durum ilan ettirecek kadar yayılmış değil.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi için bilim kurulu toplandı

Dünyada 30 farklı ülkede görülen hastalık ülkemizde hayvancılık faaliyetlerinin yürüdüğü bölgelerde görülüyor. Virüs taşıyan hayvanlardan insanlara geçen hastalık Kurban Bayramı öncesinde bilim kurulunun gündemini meşgul ediyor. Sağlık bakanı yardımcısı Prof. Dr. Orhan Yıldız öncülük ettiği toplantıda hastalığın şuanki durumu ve alınabilecek önlemler konuşuldu.

kırım kongo kanamalı ateşi salgını

Sözcü tarafından paylaşılan habere göre hastalığın vaka sayısı geçen yıla göre artış gösterdi ve 480’e ulaştı. Bu hastaların 15’i hayatını kaybetti.

Hastalığın başlıca semptomları neler?

Hastalık yaz ve sonbahar aylarında ortaya çıkan kenelerle temas sonucunda bulaşıyor. Virüsü taşıyan hayvanların korunmasız bir şekilde insanlara temas etmesi sonucu hastalık insanlarda görülüyor. Enfekte edilen kişilerin kanları veya vücut sıvılarıyla bir başka insana bulaşıyor. Hastalanan kişilerde ateş, baş ağrısı, halsizlik ve vücut ağrısı sıkça gözlemleniyor.

kırım kongo salgını

Hastalığın taşıyıcısı hayvanlar olduğundan hayvancılıkla uğraşan kişiler tehlike altında. Bunun dışında kenelerden ve kenelerle aynı ortamda büyüyen hayvanlara önlemlerle yaklaşmak gerek. Bilim kurulunun açıklayacağı önlemleri harfiyen uygulamak hastalıksız bir Kurban Bayramı geçirmemiz için şart.

Prof. Dr Yıldız‘ın açıklamasına göre hastalık için panik yapmaya gerek yok, kenelerin 1000’de 1 gibi bir oranının aktarabildiği hastalık ile ilgili şunları söyledi:

“Kene ısırığından sonraki üçüncü günde hastanın ateşi çıkıyorsa uyarıyoruz. Keneyi çıkardıktan sonra hastayı belirtileri konusunda bilgilendiriyoruz. Testleri Ankara’ya gönderiyoruz ve çok hızlı sonuç alıyoruz. KKKA’da belki dünya da en hızlı tedavi uygulayan ülkeyiz diyebiliriz.”

Hayvanlarla temas ettiğiniz bir bölgeden döndüyseniz ve üçüncü günün ardından belirtileri taşıyorsanız bir doktora görünmenizde fayda var.
yazarEmre Özdoğan

2020 yılının Mart ayında Shiftdelete ekibine dahil olan genç yazar artırılmış gerçeklik ve yapay zeka ile ilgili çalışmalarda bulunuyor. Teknoloji dünyasında bildiklerini anlatmak için içerik üretiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Türkiye’de kırım kongo alarmı! Bilim kurulu toplandı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Next level a geçtik heralde

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  keklikleri vurun tavukları kuş gribinden öldürün zinciri bozun sonra kene çıkar tabi ortaya !!!!!!!!!!!!!!!

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  2020 ye haziran update si yüklendi

" Türkiye’de kırım kongo alarmı! Bilim kurulu toplandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’de kırım kongo alarmı! Bilim kurulu toplandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’de kırım kongo alarmı! Bilim kurulu toplandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
 2. 2 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
 3. 3 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
 4. 4 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
 5. 5 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
 6. 6 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
 7. 7 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
 8. 8 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 9. 9 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
 10. 10 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!