Kirli havayı vakumlayan sürücüsüz otomobil


29 Nisan 2021 Perşembe 04:00
ABONE OL
Kirli havayı vakumlayan sürücüsüz otomobil

Mühendisler çevreyi temizleyen bir sürücüsüz otomobil tasarladı. Airo isimli otomobil, seyir halindeyken çevreye karbondioksit yaymamakla birlikte çevredeki emisyonları da vakumlayacak. Şirket, aracı geçtiğimiz günlerde Şangay Otomobil Fuarı’nda tanıttı.

Londra merkezli Heatherwick Studio firması, IM Motors için bir otomobil konsepti tasarladı. Airo’ya kirliliği aktif olarak temizleyecek bir HEPA, yani yüksek verimli partikül emici hava filtreleme sistemi takılacak. Bu filtre sayesinde otomobil çevredeki kirli havayı temizleyecek ve yerine temiz hava bırakacak. Ayrıca, Airo konsept otomobil yolcuların yemek yemesine olanak tanıyan esnek bir oturma alanına sahip. Şirket, hem sürücü kontrollü hem de otonom (sürücüsüz) şekillerde üretecek.

Çevre dostu elektrikli sürücüsüz otomobil

Heatherwick Studio’nun kurucusu Thomas Heatherwick, tasarım hakkında konuştu. Heatherwick, “Airo, havayı kirletmeyen diğer elektrikli otomobillerden farklı. Daha da öteye giderek, en yeni HEPA filtre teknolojisini kullanıyor ve yol boyunca diğer arabalardan gelen kirleticileri de vakumluyor.” dedi.

kirli havayı temizleyen sürücüsüz otomobil

Airo’yu, 4 kişinin yemek yiyebileceği, oyun oynayabileceği şekilde tasarladılar.

Dönen koltuklara ve esnek bir iç mekana sahip olan otomobil çok işlevli bir kullanım sunuyor. İç mekanda, koltuklar birbirine bakıyor ve ortada dört yapraklı bir masa açılabiliyor. Aynı zamanda koltukların aralarında da film izlemek veya oyun oynamak için bir ekran mevcut. Bununla birlikte, koltuklar tamamen açılarak yatak haline de dönüştürülebiliyor. Üstelik, son teknoloji sayesinde cam tavan opak hâle getirilebilir.

Otomobil için şarj istasyonu da tasarladılar 

Sürücüsüz otomobil Airo, elektrik enerjisi ile çalışacak. Bu sayede araç, karbon emisyonu üretmeyecek. Heatherwick Studio, araç için şarj istasyonu da tasarladı. Çelik malzemeyle yapılacak istasyonlarda, şarj etmek için geri çekilen bir tel olacak.

elektrikli otomobil

Bu otomobilde camları opak hale getirerek uyumak mümkün. Hem de koltuklar yatak olabiliyor!

IMC Motors, otomobilin 2023 yılında üretime girmesini planladı. IM Motors otomobil şirketini, Çinli otomobil şirketi SAIC Motor, e-ticaret şirketi Alibaba Group ve Zhangjiang Hi-Tech Group oluşturdu. Heatherwick Studio ise daha önce Londra için bir otobüs tasarlamış olsa da bu ilk otomobil tasarımları oldu. Studio, bunların yanı sıra turistleri ve yerlileri Nantes ve Saint-Nazaire arasındaki Loire nehri boyunca taşımak için bir tekne de tasarladı.

elektrikli sürücüsüz otomobil

Elektrikli sürücüsüz otomobil bu şarj istasyonlarında şarj olacak.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Kirli havayı vakumlayan sürücüsüz otomobil konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kirli havayı vakumlayan sürücüsüz otomobil ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kirli havayı vakumlayan sürücüsüz otomobil ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!