Kıyafetlerimiz güneş paneli olabilir!


24 Ekim 2020 Cumartesi 17:30
Kıyafetlerimiz güneş paneli olabilir!

İsviçre Malzeme Bilimi Laboratuvarı’nda bilim adamları kıyafetleri güneş paneline dönüştürdüler. Bunu projeyi yapmak için kumaşa özel bir ışıldayan malzeme eklediler. Kıyafetlerimiz güneş paneli olabilir!

Teknolojik aletlerimizi kendi kıyafetlerimizden şarj etmemiz mümkün olacak

Araştırmacılar, teknolojik aletlerin sayısı arttıkça elektrik talebinin de arttığını açıkladı. Dahası ise, çoğu insan hareket halindedir. Bu nedenle akıllı telefonlarını, tabletlerini ve dizüstü bilgisayarlarını şarj etmek için sürekli olarak güç kaynaklarına bağımlıdırlar. Bu yüzden insanların kıyafetlerinden elektriğin çekilebileceği bir çözüm sundular. Tekstil elyaflarına, ceketlere, tişörtlere uygulanan yeni bir polimer kullanılarak mobil bir enerji kaynağına dönüştürülebilir.

Işıldayan malzemeler, dağılan ortam ışığını yakalar ve enerjisini gerçek güneş piline aktarır, bu da ışığı elektrik enerjisine dönüştürür. Bununla birlikte, sadece sert bileşenler şeklinde olabilirler ve esnek olmadıkları, hava ve su buharının geçmesine izin vermedikleri için tekstil endüstrisinde kullanıma uygun değildirler. Disiplinler arası bir araştırma ekibi, bu ışıldayan malzemelerin birkaçını esneklik ve nefes alabilirlik sağlayan bir polimerde birleştirebildi. Polimerin özel özellikleri, hava ve su buharı geçirgenliğinin yanı sıra esneklik, stabilite ve özel kimyasal özelliklere dayanmaktadır.

“Bu özel polimeri seçmemizin nedeni, nano ölçekte iki karışmayan parlak materyali birleştirebilmemiz ve bunların birbirleriyle etkileşime girmesini sağlayabilmemizdir. Tabii ki, bu malzemelerin entegre edilebileceği başka polimerler de var ancak bu onların bir araya gelmesine yol açacak ve bu nedenle enerji üretimi imkansız olacak, ”diyerek bilim adamları son cümlelerini tamamladılar.

Yeni güneş kollektörleri, kumaş kırılgan hale gelmeden ve çatlamaya veya ter şeklinde su buharı birikmesine yatkın hale gelmeden tekstil elyaflarına uygulanabiliyor. İnsan vücuduna kalıcı olarak takılabilecek şekilde adapte edilebilen güneş kollektörleri, özellikle taşınabilir cihazlar için artan enerji talebine büyük bir avantaj sağlıyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Kıyafetlerimiz güneş paneli olabilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kıyafetlerimiz güneş paneli olabilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kıyafetlerimiz güneş paneli olabilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
  2. 2 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
  3. 3 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
  4. 4 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
  5. 5 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
  6. 6 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
  7. 7 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
  8. 8 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
  9. 9 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
  10. 10 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?