Okunma

Kök hücre ile felç tedavi edilebilir!


20 Şubat 2018 Salı 13:00
Kök hücre ile felç tedavi edilebilir!

Kök hücre tedavisi ile felç sonrası oluşan hasarlar azaltılabilir. Hayvanlar üzerinde test edilen kök hücre tedavisi olumlu sonuçlar verdi.

Kök hücre ile motor kontrol becerisi iyileştirilebilir

Gürcistan Üniversitesi biyomedikal ölümü araştırmacıları, kök hücreler ile felç tedavisi için yeni bir yöntem geliştirdi. AB126 olarak adlandırılan tedavi, sinir kök hücreleri tarafından üretilen minik tüp şeklindeki yapıları kullanıyor. Bu yapılar hücrelere göre daha küçük oldukları için çok sayıda rejeneratif terapötik maddeyi taşıyabiliyor. Böylelikle bu maddeyi ihtiyaç duyulan yere ulaştırabiliyor.

Hayvanlar üzerinde yapılan bu çalışmada, motor kontrol ve hafıza iyileştirmesi yapılabildi.

CDC verilerine göre ABD’de her yıl yaklaşık 800.000 kişi felçten etkileniyor ve 140.000 kişi bu nedenle hayatını kaybediyor. Hayatta kalanlarda ise genellikle beyin hasarı meydana geliyor ve uzun süre bir rehabilitasyon görmek zorunda kalıyorlar.

Kök hücre

Hayvanlar üzerinde yapılan testlerde, bu tekniğin beyin hasarını azalttığı ve beynin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olduğu bulundu. İnsanlar üzerindeki klinik deneylerin ise önümüzdeki yıl yapılabileceği belirtiliyor. Felç sonrası tedavi kök hücre ile tedavi mümkün olabilir.

Kök hücreler ile tedavi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Kök hücre ile felç tedavi edilebilir!”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    İnşallah benim oğlumda serebral palsi

  2. isa koç dedi ki:

    Haydi Bismillah. İnşallah tez zaman da yaygınlaşır. Asıl sorun genellikle felç geçirenlerin yaşı ilerlemiş oluyor ve doktorlar ameliyat türü işlere sokmak istemiyorlar o yaştaki hastaları. Acaba bu tedavi için ameliyat zorunluluğu var mı?

  3. Serdal kara dedi ki:

    Felçli biri olarak, bu çok güzel bir gelişme

" Kök hücre ile felç tedavi edilebilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kök hücre ile felç tedavi edilebilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kök hücre ile felç tedavi edilebilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "